Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda besin alerjisine dikkat

Besin alerjisi oldugundan süphelenilen çocuklara cilt ve özel kan testleri yaptirilmasi gerektigi bildirildi.

Süt ve erken çocukluk dönemlerinde sikça görülen ve yas ilerledikçe azalan besin alerjisinin özel bir tedavisi yok. Alerji yaptigi kesin olarak saptanan besin diyetten çikarilirken, sistemik olarak klinik bulgusu olan hastalara semptomatik tedavi uygulanir.

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ayten Pamukçu Uyan, çocuklarda ilk bir yas içinde yumurtanin beyazindan sonra en önemli alerjik besinin inek sütü oldugunu söyledi.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi (AIBÜ) Tip Fakültesi’nde görevli Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ayten Pamukçu Uyan, çocuklarda bir veya daha fazla besine karsi bünyenin duyarlilik kazanmasi sonucu solunum, cilt ve diger alerjik reaksiyonlarin olustugu durumu besin alerjisi olarak tanimladiklarini anlatarak, “Ilk bir yas içinde yumurtanin beyazindan (ovumukoit proteini) sonra en önemli alerjik besin inek sütüdür. Sütün içinde bulunan 25 degisik proteinden sadece besi alerjiktir. Bunlardan en önemlisi isiya ve bazi enzimlere dayanikli oldugundan degismeden emilen beta laktoglobülindir” dedi.

Inek sütü ve yumurta disinda çocuklarda alerjinin en sik görüldügü besinlerin findik, fistik türü yiyecekler ve gidalardaki kati maddeler oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Pamukçu Uyan, “Besin alerjisi süt ve erken çocukluk dönemlerinde sikça görülür, yas ilerledikçe azalir. Alerjik çocuklarda astim bulgulari ve egzama denilen ilt bulgulari ortaya çikar. Kusma, ishal, karin agrisi, bulanti, diskida kan, protein kaybi, barsakta emilim bozuklugu ve nadiren kolit görülebilir” diye konustu.

Uyan, besin alerjisi oldugundan süphelenilen çocuklara cilt ve özel kan testleri yaptirilmasi gerektiginin ifade ederek sunlari söyledi: “Besin alerjisinin özel tedavisi yoktur. Alerji yaptigi kesin olarak saptanan besin diyetten çikarilirken, sistemik olarak klinik bulgusu olan hastalara semptomatik tedavi uygulanir. Bebeklerde ise cilt testleri dogru sonuç vermez. Bu nedenle alerjinin iyilestigi sanilan bebek ve çocuklar, reaksiyon gösterilen besinleri tekrar aldiklarinda hastalik tekrar eder.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası