Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Istem disi idrar atimi’ genetik olabilir

Anne ve babalarin, küçük çocuklarindan sik duyduklari “altima kaçirdim” sözünün dikkate alinarak, “istem disi idrar atimi”nin psikolojik durumlari yaninda genetik faktörlerden de kaynaklanabilecegi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler, tip dilinde “enürezis” olarak adlandirilan “istem disi idrar atimi”nin sik görülen bir çocukluk çagi hastaligi oldugunu söyledi.

Enürezisin erkek çocuklarinda daha sik görüldügünü ifade eden Diler, sunlari kaydetti: “Çocuk, 3-5 yas arasinda idrarini gece-gündüz tutacak biyolojik olgunluga erisir. 5 yasin altindaki çocuklarda enürezis patolojik olarak degerlendirilmez. 5-6 yas arasi ayda en az iki kez, 6 yasindan büyük çocuklarda ayda en az bir kez gerçeklesen olay organik bir bozukluga bagli degilse enürezis olarak nitelendirilir.”

ARASTIRMA SONUÇLARI VE TUVALET EGITIMI

Hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler’in verdigi bilgiye göre, Ç.Ü Tip Fakültesi’nde yapilan iki ayri arastirma, enüreziste genetik faktörlerin yüzde 73.1 ile önemli bir rol oynadigi belirlendi. Çocuk Psikiyatrisi Poliklinigi’ne, bir yil içinde basvuran hastalarin içinde enürezis yüzde 18.9 ile ilk sirayi aliyor. Olgularin yüzde 73.1’inde ailede enürezis öyküsü, yüzde 34.1’inde ruhsal sorun ve yüzde 36.5’inde derin uyku saptandi. Arastirmalar, hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler, genelde ailelerin en çok merak ettigi konunun “Çocugun tuvalet egitimine ne zaman baslamaliyim?” seklinde oldugunu vurgulayarak, söyle devam etti: “Biz bu soruya (gündüz en az bir saatlik sürelerle kuru kalabildigi, sikintisini ve çisinin geldigini kipirdanmalarla belli edebildigi zaman) seklinde yanit veriyoruz. Tuvalet egitimine hazir olmak, bilissel ve dil gelisiminin normal olmasini gerektirir. Tuvalet egitimi 20 aydan sonraya kaldiginda enürezis orani yükselmektedir.”

TEDAVI

Doç. Dr. Diler, tedavi yönteminin, çocugun yasina, sorunun sikligina, sonuçlarina ve tedavinin aciliyetine göre degistigini belirterek, sunlari kaydetti: “6 yasinda enürezis tanisi alan, haftada 1-2 kez yatagini islatan ve depresyonu olmayan bir çocukta hemen ilaç kullanmak gerekli degildir. Buna karsin 15 gün sonra yatili okula baslayacak bir çocukta davranisçi yaklasimlarin etkisini gözleyebilmek için yeterli zaman yoktur. Davranisçi yaklasimlara iyi yanit vermeyen ya da eslik eden psikiyatrik belirtileri olan hastalarda ilaç ya da alarm cihazi kullanimi gündeme gelebilir.”

Çocugun tedaviye katilmasi ve sorumluluk almasi için ödüllendirme yönteminin faydali olacagini vurgulayan Diler, “Düsünülenin aksine, duygusal içerigi olan ödüller, oyuncak gibi somut ödüllere göre daha etkili bulunmustur. Çocuk islak kalktiginda ise bu durumla hiç ilgilenmemek, daha önceki ödülün etkisini artiracaktir” dedi.

Aksam yemeklerinin çocuga su ihtiyaci dogurmayacak nitelikte olmasina özen gösterilmesini öneren Diler, çocuk uyuduktan 1-1.5 saat sonra uyandirilip tuvalete gitmelerinin saglanmasinin da tedavinin basarisini artirabilecegini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası