Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Istem disi idrar atimi’ genetik olabilir

Anne ve babalarin, küçük çocuklarindan sik duyduklari “altima kaçirdim” sözünün dikkate alinarak, “istem disi idrar atimi”nin psikolojik durumlari yaninda genetik faktörlerden de kaynaklanabilecegi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler, tip dilinde “enürezis” olarak adlandirilan “istem disi idrar atimi”nin sik görülen bir çocukluk çagi hastaligi oldugunu söyledi.

Enürezisin erkek çocuklarinda daha sik görüldügünü ifade eden Diler, sunlari kaydetti: “Çocuk, 3-5 yas arasinda idrarini gece-gündüz tutacak biyolojik olgunluga erisir. 5 yasin altindaki çocuklarda enürezis patolojik olarak degerlendirilmez. 5-6 yas arasi ayda en az iki kez, 6 yasindan büyük çocuklarda ayda en az bir kez gerçeklesen olay organik bir bozukluga bagli degilse enürezis olarak nitelendirilir.”

ARASTIRMA SONUÇLARI VE TUVALET EGITIMI

Hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler’in verdigi bilgiye göre, Ç.Ü Tip Fakültesi’nde yapilan iki ayri arastirma, enüreziste genetik faktörlerin yüzde 73.1 ile önemli bir rol oynadigi belirlendi. Çocuk Psikiyatrisi Poliklinigi’ne, bir yil içinde basvuran hastalarin içinde enürezis yüzde 18.9 ile ilk sirayi aliyor. Olgularin yüzde 73.1’inde ailede enürezis öyküsü, yüzde 34.1’inde ruhsal sorun ve yüzde 36.5’inde derin uyku saptandi. Arastirmalar, hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler, genelde ailelerin en çok merak ettigi konunun “Çocugun tuvalet egitimine ne zaman baslamaliyim?” seklinde oldugunu vurgulayarak, söyle devam etti: “Biz bu soruya (gündüz en az bir saatlik sürelerle kuru kalabildigi, sikintisini ve çisinin geldigini kipirdanmalarla belli edebildigi zaman) seklinde yanit veriyoruz. Tuvalet egitimine hazir olmak, bilissel ve dil gelisiminin normal olmasini gerektirir. Tuvalet egitimi 20 aydan sonraya kaldiginda enürezis orani yükselmektedir.”

TEDAVI

Doç. Dr. Diler, tedavi yönteminin, çocugun yasina, sorunun sikligina, sonuçlarina ve tedavinin aciliyetine göre degistigini belirterek, sunlari kaydetti: “6 yasinda enürezis tanisi alan, haftada 1-2 kez yatagini islatan ve depresyonu olmayan bir çocukta hemen ilaç kullanmak gerekli degildir. Buna karsin 15 gün sonra yatili okula baslayacak bir çocukta davranisçi yaklasimlarin etkisini gözleyebilmek için yeterli zaman yoktur. Davranisçi yaklasimlara iyi yanit vermeyen ya da eslik eden psikiyatrik belirtileri olan hastalarda ilaç ya da alarm cihazi kullanimi gündeme gelebilir.”

Çocugun tedaviye katilmasi ve sorumluluk almasi için ödüllendirme yönteminin faydali olacagini vurgulayan Diler, “Düsünülenin aksine, duygusal içerigi olan ödüller, oyuncak gibi somut ödüllere göre daha etkili bulunmustur. Çocuk islak kalktiginda ise bu durumla hiç ilgilenmemek, daha önceki ödülün etkisini artiracaktir” dedi.

Aksam yemeklerinin çocuga su ihtiyaci dogurmayacak nitelikte olmasina özen gösterilmesini öneren Diler, çocuk uyuduktan 1-1.5 saat sonra uyandirilip tuvalete gitmelerinin saglanmasinin da tedavinin basarisini artirabilecegini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası