Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Istem disi idrar atimi’ genetik olabilir

Anne ve babalarin, küçük çocuklarindan sik duyduklari “altima kaçirdim” sözünün dikkate alinarak, “istem disi idrar atimi”nin psikolojik durumlari yaninda genetik faktörlerden de kaynaklanabilecegi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Çocuk ve Ergen Ruh Sagligi ve Hastaliklari Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler, tip dilinde “enürezis” olarak adlandirilan “istem disi idrar atimi”nin sik görülen bir çocukluk çagi hastaligi oldugunu söyledi.

Enürezisin erkek çocuklarinda daha sik görüldügünü ifade eden Diler, sunlari kaydetti: “Çocuk, 3-5 yas arasinda idrarini gece-gündüz tutacak biyolojik olgunluga erisir. 5 yasin altindaki çocuklarda enürezis patolojik olarak degerlendirilmez. 5-6 yas arasi ayda en az iki kez, 6 yasindan büyük çocuklarda ayda en az bir kez gerçeklesen olay organik bir bozukluga bagli degilse enürezis olarak nitelendirilir.”

ARASTIRMA SONUÇLARI VE TUVALET EGITIMI

Hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler’in verdigi bilgiye göre, Ç.Ü Tip Fakültesi’nde yapilan iki ayri arastirma, enüreziste genetik faktörlerin yüzde 73.1 ile önemli bir rol oynadigi belirlendi. Çocuk Psikiyatrisi Poliklinigi’ne, bir yil içinde basvuran hastalarin içinde enürezis yüzde 18.9 ile ilk sirayi aliyor. Olgularin yüzde 73.1’inde ailede enürezis öyküsü, yüzde 34.1’inde ruhsal sorun ve yüzde 36.5’inde derin uyku saptandi. Arastirmalar, hastalikta en önemli etkenin ailesel yatkinlik oldugunu ortaya çikartirken, erken baslatilan yanlis tuvalet egitimi, uyku bozukluklari, idrar kesesinde tonus azligina da dikkati çekiliyor.

Diler, genelde ailelerin en çok merak ettigi konunun “Çocugun tuvalet egitimine ne zaman baslamaliyim?” seklinde oldugunu vurgulayarak, söyle devam etti: “Biz bu soruya (gündüz en az bir saatlik sürelerle kuru kalabildigi, sikintisini ve çisinin geldigini kipirdanmalarla belli edebildigi zaman) seklinde yanit veriyoruz. Tuvalet egitimine hazir olmak, bilissel ve dil gelisiminin normal olmasini gerektirir. Tuvalet egitimi 20 aydan sonraya kaldiginda enürezis orani yükselmektedir.”

TEDAVI

Doç. Dr. Diler, tedavi yönteminin, çocugun yasina, sorunun sikligina, sonuçlarina ve tedavinin aciliyetine göre degistigini belirterek, sunlari kaydetti: “6 yasinda enürezis tanisi alan, haftada 1-2 kez yatagini islatan ve depresyonu olmayan bir çocukta hemen ilaç kullanmak gerekli degildir. Buna karsin 15 gün sonra yatili okula baslayacak bir çocukta davranisçi yaklasimlarin etkisini gözleyebilmek için yeterli zaman yoktur. Davranisçi yaklasimlara iyi yanit vermeyen ya da eslik eden psikiyatrik belirtileri olan hastalarda ilaç ya da alarm cihazi kullanimi gündeme gelebilir.”

Çocugun tedaviye katilmasi ve sorumluluk almasi için ödüllendirme yönteminin faydali olacagini vurgulayan Diler, “Düsünülenin aksine, duygusal içerigi olan ödüller, oyuncak gibi somut ödüllere göre daha etkili bulunmustur. Çocuk islak kalktiginda ise bu durumla hiç ilgilenmemek, daha önceki ödülün etkisini artiracaktir” dedi.

Aksam yemeklerinin çocuga su ihtiyaci dogurmayacak nitelikte olmasina özen gösterilmesini öneren Diler, çocuk uyuduktan 1-1.5 saat sonra uyandirilip tuvalete gitmelerinin saglanmasinin da tedavinin basarisini artirabilecegini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası