Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Ishal Danisma Hatti’ kuruldu

Dünyada her yil 5-8 milyon çocugun ölümüne neden olan ishal ile ilgili Türkiye’de bir danisma hatti kuruldu.

Ishal Danisma Hatti 0 800 211 33 74 ve web sitesi www.ishaldanisma.com, Sanofi-Synthelabo sponsorlugunda destekleniyor.

Günde 3 kez veya daha fazla, 200 gramdan çok, yumusaktan sulu kivama kadar degisen diskilamaya “ishal” deniyor. Basitçe diskilama sikliginda artis ya da diski kivaminda degisiklik seklinde tanimlanan ishal, mevsimsel ve epidemiyolojik farkliliklar gösteriyor. Büyük çogunlugu gelismekte olan ülkelerde olmak üzere; dünyada her yil akut enfeksiyöz diyare yani ishal nedeniyle yaklasik 5 ila 8 milyon çocuk hayatini kaybediyor. Özellikle gelismekte olan ülkelerde yaygin olarak görülen ve ölümle sonuçlanan ishalin ülkemizde yaygin olarak görüldügü bölgeler ise Dogu ve Güneydogu Anadolu.

Ishallerin sikligi ve nedenleri toplumun saglik kosullarina göre degisiyor. Ishalin nedenleri arasinda mikroorganizmalar, bagirsak hastaliklari, zehirlenmeler, ilaçlar ve özellikle de antibiyotikler yer aliyor.

Ülkemizde enfeksiyonlar, ishallere yol açan nedenlerin basinda geliyor.

Çocuk hekimlerine yapilan basvurularin % 10 ila 50’sinin nedenini ishal olusturuyor. Ishal, süt çocuklarinda hizla dehidratasyon ve asidoz gelisme riski söz konusu oldugundan acil degerlendirme ve çogu kez tibbi gözlem gerektirir. Asiri su kaybina neden olan ishallerde, özellikle çocuklarda, su kaybinin mutlaka yerine konulmasi gerekir.

ANTIBIYOTIKLERE BAGLI ISHAL

Türkiye’de ölümcül hastaliklardan biri olan ishali önlemenin en önemli yollarindan biri de antibiyotik kullanimina özen göstermek. Çünkü, özellikle riskli yas gruplarinda farkli bir hastaligi önlemede kullanilan antibiyotikler, ishale neden olabiliyor. Herhangi bir enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik kullanimi sirasinda, antibiyotik kullanimi basladiktan 2. gün ila antibiyotik kullanimi bittikten sonra ki 6. hafta arasinda ishal meydana gelebilir. Antibiyotik kullananlarin % 5 ila % 39’unda antibiyotige bagli ishal gelisir.

Ishal nedeni ile antibiyotik tedavisinin kesilmesi enfeksiyonlarin tedavi edilememesine ve mikroorganizmalarin antibiyotige direnç gelistirmesine neden olur. Bu da tedavi maliyetlerini yükseltir.

Antibiyotik kullanimi sirasinda ishal gelisme riski var ise veya ishal gelismis ise bagirsak florasini düzenleyen ve korunmasini saglayan probiyotik ilaçlar kullanilir. Bu ilaçlar antibiyotiklerin neden olabilecegi ishallerin ortaya çikmamasini sagladigi gibi, ishal meydana gelmisse de tedavisini saglar. Bu sayede antibiyotik tedavisi kesilmeden enfeksiyonlarin tedavisi sürdürülebilir ve antibiyotiklere mikroorganizmalarin direnç gelistirmesi azalir ve tedavi maliyetleri düser.

Yapilan arastirmalar ise bu konuda halkin bilinçli olmadigini gösteriyor. Bu gerekçelerden yola çikan Sanofi-Synthelabo, halki bilinçlendirmeye yönelik kurdugu ishal danisma hatti ve web sitesi ile, hayati bir tehlike tasiyan bu hastaligin tedavisinde ilaç ve firma ismi belirtmeden hastalara dogru tedavi yöntemini aktaracak.

Konuyla ilgili açiklama Çukurova Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Köksal’dan geliyor.

” Hatali kullanilan antibiyotiklerin mide barsak sisteminde yerlesen mikroorganizmalar üzerinde olumsuz etkisi vardir. Bu mikroorganizmalarin bir kismi kullanilan antibiyotiklerle tahrip olur ve ortadan kalkar. Bunun sonucu olarak da siklikla ishalle seyreden hastaliklar olarak tanidigimiz gastrointestinal hastaliklar veya infeksiyon ortaya çikar.”

” Hekim antibiyotik kullanimina bagli ishalle karsilastiginda ya antibiyotigi kesip bir miktar beklemek zorundaydi ya da antibiyotigi degistirmek zorundaydi. Oysa antibiyotiklere dirençli olan probiyotik kullanimi hekime hastasi için gerekli olan antibiyotigi ishal riskinden korkmadan devam ettirme sansini vermektedir. ”

Ayrica Köksal , antibiyotige bagli ishal olusumunu ve tedavi yöntemini söyle özetliyor:

” Disaridan alinan antibiyotiklerle, bazi bakteriler avantaj kazanarak kendisi çogalir hale gelir ve ishale neden olur. Ishalin bu türüne antibiyotiklere bagli ishal diyoruz. Bunun tedavisi, diger ishal türlerindeki gibi antibiyotikle degil, vücutta bozulan mikrop dengesinin yeniden kurulmasiyla saglanir.”

Ishal Danisma Hatti - 0 800 211 33 74 ve Web Sitesi www.ishaldanisma.com


ISHAL DANISMA HATTI
Ishal nedeni ile ortaya çikan is gücü kaybi; kisinin sagligi ve tedavisinin maliyeti yanisira bir diger önemli sorun. Ishal konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ile ishal önlenebilir; ve meydana gelmis ishaller, hasta veya hasta yakinlarinin bilgilendirilmesi ve bir saglik kurulusuna yönlendirilmesi ile en kisa zamanda tedavi edilerek söz konusu kayiplar önlenebilir.
Iste bu amaçlar dogrultusunda; Ishal Danisma Hatti - 0 800 211 33 74 ve Web Sitesi www.ishaldanisma.com Sanofi-Synthelabo sponsorlugunda destekleniyor.

0 800 211 33 74
Uzmanlar tarafindan da sik sik vurgulanan antibiyotige bagli ishali önlemede önemli rol oynayacak olan “ishal danisma hatti” haftanin 6 günü mesai saatleri içerisinde (09:00-18:00) arasinda hizmet veriyor. Bu saatler disinda arayanlar ise telesekretere sorularini birakiyor ve doktorlar tarafindan geri araniyor. Danisma hattini arayan hastanin hangi nedenle ishale yakalandigi arastiriliyor. Sanofi-Synthelabo’nun medical alanda egitim alan uzman doktorlari ile birebir görüsme sansini yakalayan hastanin sorulari en kisa sürede yanitlaniyor ve çözüm üretilerek hasta tedavi için yönlendiriliyor. Sanofi-Synthelabo bu hizmet ile ishal gibi hayati tehlike tasiyan bir hastalik konusunda halki bilinçlendirmeyi ve antibiyotige bagli ishalin tedavi edilebilir oldugunu göstermeyi hedefliyor.

www.ishaldanisma.com
Web Sitesi de ishal danisma hatti ile ayni hedefleri tasiyor. Yine ishal konusunda halki bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldigi sitede, uzman doktorlarin görüslerine yer veriliyor. Call Center’a gelen çagrilar ve web sitesine gelen mailler “Sikça Sorulan Sorular” Bölümü’nde yayinlaniyor ve birebir doktorlar ile görüsmek isteyen hastalar call center’a yönlendiriliyor. Ishalin nasil bir hastalik oldugu, antibiyotige bagli ishalin belirtileri ve tedavi yöntemleri de yine sitede yer alan konu basliklarindan bazilari.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası