Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençler Beslenmeyi Bilmiyor

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, gençlerin beslenme aliskanliklarini belirlemek amaciyla il merkezindeki 10 okulda 2 bin 352 ögrenciyi kapsayan bir arastirma yaptiklarini ve bunun sonuçlarinin hiç de iyimser tablo ortaya koymadigini söyledi.

Arastirma kapsamina alinan ögrencilerin yüzde 51.1’inin erkek, yüzde 49.9’unun kiz oldugunu bildiren Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, son 3 gün içinde hangi tür gidalar tükettikleri sorulan ögrencilerden aldiklari cevaplarla yaptiklari degerlendirmede, ögrencilerin saglikli beslenmediklerinin ortaya çiktigini anlatti.

Bozdemir, su bilgiyi verdi: “Yöresel yemek kültürünün etkisiyle lise ögrencilerinin yüzde 71.3’ünün ana besinini Adana kebabi olusturuyor. Oysa kirmizi et protein degeri bulunmasina ragmen, saglikli beslenme için tek basina yeterli degil. Damak zevkine hitap eden yöresel yiyeceklerden kisileri uzaklastirmak mümkün degil, ancak bunlarla birlikte tüketilen besinlerde çesitliligin de saglanmasi gerekir. Ayrica, kiyma seklinde pisirilen etteki yag orani yükseldiginde saglikli beslenmeden daha da fazla uzaklasiliyor. Ögrenciler, öglen ve aksam yemeklerinde ise çorba, ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidrat içerigi yüksek besinler tüketiyorlar. Ögrencilerin yüzde 55.2’si süt ve süt ürünü, yüzde 36.3’ü protein grubu besin tüketmiyor.”

Bozdemir, kizlarda, kilo alma kaygisinin da etkisiyle ara ögünleri atlama sikliginin erkeklere oranla daha yüksek bulundugunu, ara ögünlerdeki içeceklerde ise daha çok çay ve kolanin tercih edildigini belirterek, süt, ayran ve meyve suyu gibi daha saglikli seçeneklerin çok alt siralarda yer aldigini kaydetti.

Annelerin egitim durumu yükseldikçe süt ve süt ürünleri ile protein grubu gida tüketme oraninin yükseldigine isaret eden Bozdemir, bunun da gençlerin saglikli beslenme aliskanligi edinmesinde, yöresel yemek kültürü kadar anne egitiminin de büyük rol oynadiginin anlasildigini bildirdi. Bozdemir, “Tüm bu arastirmalara göre, saglikli bir nesil için beslenme aliskanliklarini yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu konudaki egitim çalismalarina agirlik verilmeli, gençlerin saglikli bedensel ve zihinsel gelisimine olanak saglanmalidir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası