Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençler Beslenmeyi Bilmiyor

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, gençlerin beslenme aliskanliklarini belirlemek amaciyla il merkezindeki 10 okulda 2 bin 352 ögrenciyi kapsayan bir arastirma yaptiklarini ve bunun sonuçlarinin hiç de iyimser tablo ortaya koymadigini söyledi.

Arastirma kapsamina alinan ögrencilerin yüzde 51.1’inin erkek, yüzde 49.9’unun kiz oldugunu bildiren Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, son 3 gün içinde hangi tür gidalar tükettikleri sorulan ögrencilerden aldiklari cevaplarla yaptiklari degerlendirmede, ögrencilerin saglikli beslenmediklerinin ortaya çiktigini anlatti.

Bozdemir, su bilgiyi verdi: “Yöresel yemek kültürünün etkisiyle lise ögrencilerinin yüzde 71.3’ünün ana besinini Adana kebabi olusturuyor. Oysa kirmizi et protein degeri bulunmasina ragmen, saglikli beslenme için tek basina yeterli degil. Damak zevkine hitap eden yöresel yiyeceklerden kisileri uzaklastirmak mümkün degil, ancak bunlarla birlikte tüketilen besinlerde çesitliligin de saglanmasi gerekir. Ayrica, kiyma seklinde pisirilen etteki yag orani yükseldiginde saglikli beslenmeden daha da fazla uzaklasiliyor. Ögrenciler, öglen ve aksam yemeklerinde ise çorba, ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidrat içerigi yüksek besinler tüketiyorlar. Ögrencilerin yüzde 55.2’si süt ve süt ürünü, yüzde 36.3’ü protein grubu besin tüketmiyor.”

Bozdemir, kizlarda, kilo alma kaygisinin da etkisiyle ara ögünleri atlama sikliginin erkeklere oranla daha yüksek bulundugunu, ara ögünlerdeki içeceklerde ise daha çok çay ve kolanin tercih edildigini belirterek, süt, ayran ve meyve suyu gibi daha saglikli seçeneklerin çok alt siralarda yer aldigini kaydetti.

Annelerin egitim durumu yükseldikçe süt ve süt ürünleri ile protein grubu gida tüketme oraninin yükseldigine isaret eden Bozdemir, bunun da gençlerin saglikli beslenme aliskanligi edinmesinde, yöresel yemek kültürü kadar anne egitiminin de büyük rol oynadiginin anlasildigini bildirdi. Bozdemir, “Tüm bu arastirmalara göre, saglikli bir nesil için beslenme aliskanliklarini yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu konudaki egitim çalismalarina agirlik verilmeli, gençlerin saglikli bedensel ve zihinsel gelisimine olanak saglanmalidir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası