Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençler Beslenmeyi Bilmiyor

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, gençlerin beslenme aliskanliklarini belirlemek amaciyla il merkezindeki 10 okulda 2 bin 352 ögrenciyi kapsayan bir arastirma yaptiklarini ve bunun sonuçlarinin hiç de iyimser tablo ortaya koymadigini söyledi.

Arastirma kapsamina alinan ögrencilerin yüzde 51.1’inin erkek, yüzde 49.9’unun kiz oldugunu bildiren Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, son 3 gün içinde hangi tür gidalar tükettikleri sorulan ögrencilerden aldiklari cevaplarla yaptiklari degerlendirmede, ögrencilerin saglikli beslenmediklerinin ortaya çiktigini anlatti.

Bozdemir, su bilgiyi verdi: “Yöresel yemek kültürünün etkisiyle lise ögrencilerinin yüzde 71.3’ünün ana besinini Adana kebabi olusturuyor. Oysa kirmizi et protein degeri bulunmasina ragmen, saglikli beslenme için tek basina yeterli degil. Damak zevkine hitap eden yöresel yiyeceklerden kisileri uzaklastirmak mümkün degil, ancak bunlarla birlikte tüketilen besinlerde çesitliligin de saglanmasi gerekir. Ayrica, kiyma seklinde pisirilen etteki yag orani yükseldiginde saglikli beslenmeden daha da fazla uzaklasiliyor. Ögrenciler, öglen ve aksam yemeklerinde ise çorba, ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidrat içerigi yüksek besinler tüketiyorlar. Ögrencilerin yüzde 55.2’si süt ve süt ürünü, yüzde 36.3’ü protein grubu besin tüketmiyor.”

Bozdemir, kizlarda, kilo alma kaygisinin da etkisiyle ara ögünleri atlama sikliginin erkeklere oranla daha yüksek bulundugunu, ara ögünlerdeki içeceklerde ise daha çok çay ve kolanin tercih edildigini belirterek, süt, ayran ve meyve suyu gibi daha saglikli seçeneklerin çok alt siralarda yer aldigini kaydetti.

Annelerin egitim durumu yükseldikçe süt ve süt ürünleri ile protein grubu gida tüketme oraninin yükseldigine isaret eden Bozdemir, bunun da gençlerin saglikli beslenme aliskanligi edinmesinde, yöresel yemek kültürü kadar anne egitiminin de büyük rol oynadiginin anlasildigini bildirdi. Bozdemir, “Tüm bu arastirmalara göre, saglikli bir nesil için beslenme aliskanliklarini yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu konudaki egitim çalismalarina agirlik verilmeli, gençlerin saglikli bedensel ve zihinsel gelisimine olanak saglanmalidir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası