Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginize yazin dikkat

Yaz aylarinda görülen bazi hastaliklar özellikle bagisiklik sistemi yeterince gelismemis olan bebekleri etkiliyor.

Uzmanlar yaz aylarinda Türkiye'de çok sik görülen çocukluk çagi hastaliklarindan birinin kusma ve ishal oldugunu ifade ediyor.

Antalya Il Saglik Müdürlügü tarafindan yapilan açiklamaya göre, ebeveynlerin gerekli önlemleri almasi durumunda bu hastaliklarin önlenebilecegi belirtildi. Besin zehirlenmeleri disinda olan ishal ve kusmalarin en önemli nedeninin virüslerle olan barsak enfeksiyonu oldugu vurgulanan açiklamada, "Bazen özel bakteriler de bu hastaliga neden olabilir. Hastalik genellikle bir hafta içinde kendiliginden düzelir. Amipli ve basilli dizanteri gibi nedenlerle olan ishaller ise kendiliginden düzelmezler, azalma gösterseler de etken yok edilmedikçe tekrarlarlar. Ishal ve kusmada en önemli konu çocugun sivi ihtiyacinin karsilanmasidir. Sivi kaybi disinda hayati tehlike olmayacaktir. Hastaligin baslangicindan yani ilk kusmadan hemen sonra çocugunuzu yemege zorlamadan sekerli ve tuzlu (agizdan sivi tozlari) su hazirlayip vermeye baslamaniz uygun olacaktir. Bunun yaninda ayran ve yogurt, ihlamur, elma suyu, çay da kaybedilen sivinin karsilanmasi için kullanilabilir. Giardia denilen parazitle olan ishaller çok uzun sürebilir. Bu nedenle düzelmeyen ishallerde bu parazit aranmalidir. Ishalle birlikte sümüksü bir yapinin bulunmasi, kan görülmesi kaka tetkikini gerektirir ve mutlaka amip aranmalidir" denildi.

Ailelerin dikkat etmesi gerekli noktalar

Antalya Il Saglik Müdürlügü'nden alinan bilgiye göre, ishal nedeniyle olusan sivi ihtiyacinin karsilanmasi gerekiyor. Eger agizdan sivi kaybi karsilanamiyorsa ve dehidratasyon denilen kalp hizinin çok artmasi, nefesinin siklasmasi, derisinin sivi kaybindan dolayi gerginliginin kaybolmasi, dilinin ve agzinin kurumasi gibi bulgular ortaya çikiyorsa çocugu hastaneye yatirarak veya bir klinikte damardan sivi verilmesi gerekebilir. Ishalde kaka kültürü alinmadan ve neden ortaya konmadan antibiyotik ve ishal durdurucu ilaçlarin verilmesi sakincali. Bu yaklasim çocugun ileride sik ishal olmasina veya barsak sisteminin düzensizlesmesine neden oluyor.

Özellikle yaz aylarinda kasintili ve kabarik bir deri döküntüsü bebeklerde sik görülüyor ve ter bezlerinin tikanikligi sonucu olusuyor. Ortam ne kadar nemliyse belirtiler o kadar agir oluyor. Kasinti sonucu deride açilmalar olursa ikincil enfeksiyonlar olabiliyor. Bu rahatsizligi önlemede pamuklu giysiler giyilmesi, sik banyo yapilmasi ve derinin mümkün oldugunca havalandirilmasi gerekiyor. Agir olgularda doktor tavsiyesine göre ilaç kullanilmasi öneriliyor.

Doktorlar göz iltihaplanmalarinin da sik rastlanan bir hastalik oldugunu belirterek, "Çocugunuzun gözlerinin beyazinda kirmizilik görüyorsaniz, büyük olasilikla bu 'konjonktivit' denen göz iltihabidir. Bu kirmizilik tahris, alerjik reaksiyon ya da daha ciddi bir hastalik belirtisi de olabilirse de neden çogunlukla konjonktivitdir. Konjonktivitte gözlerde yanma, yasarma veya akinti da olabilir. Gözlerde kirmizilik varsa çocugunuzu bir doktora götürmelisiniz. Hiçbir zaman daha önce açilmis ya da baskasinin daha önce kullandigi göz ilaçlarini çocugunuzda kullanmayiniz. Konjonktivite genellikle virüsler, bazen de bakteriler neden olur. Tedavisinde antibiyotik ilaçli göz damlalari kullanilmalidir. Tedaviye yanit alana kadar çocugunuzun gözleriyle dogrudan temas etmeyin" uyarisinda bulunuyor.

Idrar yollari enfeksiyonlarina da küçük çocuklarda özellikle kizlarda oldukça sik rastlaniyor. Doktorlar, "En sik enfeksiyon olan bölge idrar kesesidir ve iltihabina sistit denir. Genellikle bakterilerin idrar kesesine gaita yoluyla bulasmalariyla olusur. Kizlarda çok daha fazladir, nedeni üretra denen idrar kesesinden sonraki tüpün kizlarda daha kisa olusudur. Sistitin belirtileri alt karin agrisi, hassasiyet, idrar yapilirken, sanci, sik idrar çikma, kanli idrar ve atestir. Piyeloneftnt, böbreklerin enfeksiyonuna denir ve daha yaygin karin agrisi ve yüksek atesle seyreder. Idrar yollari enfeksiyonlari en kisa zamanda antibiyotik tedavisi gerektirdiginden yukaridaki yakinmalar olan çocuklarda idrar tahlili ve kültürü yapilmalidir. Enfeksiyonun siddetine ve tutulum yerine göre ek testler (ultrason) gerekebileceginden böbrek hastaliklari uzmanina danismak gerekebilir" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası