Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmanindan serinleme önerileri

Asiri sicaklarin yasandigi su günlerde uzmanlar, serinleme konusunda vatandaslara önerilerde bulunuyor.

Bugünlerde sicaklarla mücadeleyi kazanmanin yolunun, gerekli tedbirleri almaktan geçtigini belirten uzmanlar, "Sicaklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Günesin çok daha yogun bir sekilde kendini gösterdigi bu aylarda nefes alamama, ates basmasi, bas dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi sikayetler herkesi rahatsiz ediyor. Sicaklarin etkilerini en aza indirmek çok da zor degil" dedi.

Uzmanlar, sicakla mücadelede dogru beslenmenin önemine dikkat çekerek, "Yaz mevsiminin gelmesi ve sicaklarin artmasiyla birlikte basta çocuklar, yaslilar ve hamileler olmak üzere herkesin farkli bir beslenme seklini benimsemesi gerekiyor" ifadelerini kullandi.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Beslenme ve Diyet Uzmani Hacer Kaya, "Yaz aylarinda sivi kayiplari çok oldugu için bol su tüketimi yapilmalidir. Günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir. Spor yapanlarin, agir islerde çalisanlarin su tüketimini arttirmasi gerekir. Ayran, mineral dengesini olusturdugu için yaz aylarinda daha çok tüketilmelidir. Alkol ise yaz aylarinda ancak tok karnina alinmalidir" dedi.

Yaz aylarinda bol bol sivi tüketmenin yani sira özen gösterilmesi gereken baska noktalar da bulunuyor. Uzmanlara göre, özellikle disarida tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliginden emin olmak gerekiyor. Uzmanlar, yaz aylarinda agir yemekler yerine bol sebze ve meyvenin tercih edilmesini belirtiyor.

Günesten sakinin

Beslenme aliskanliklarini degistirmek tek basina sicagin etkilerini azaltmiyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken baska noktalarin da bulundugunu ifade eden Acibadem Hastanesi Bakirköy Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Karaaslan ise, sicaklara karsi tedbir almak isteyenlere su tavsiyelerde bulundu:

"Saat 11.00 - 15.00 arasi günese çikmamaya özen gösterilmeli. Güneslenme esnasinda kesinlikle günesten koruyucu ürünler sürülmeli. Özellikle açik tenliler 30 dereceden asagi koruma faktörü kullanmamali. Kronik hastaliklari olanlar yaz aylarinda saglik kontrollerine daha fazla dikkat etmeli. Bu dönemlerde hastaliklarinda farkliliklar gözlenebildigi için sikayetlerinde artis oldugu takdirde bir hekime basvurulmali."

Sicaklarla ilgili olarak insanlari en fazla korkutan riskin beyin kanamasi oldugunu ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Ziya Akar da, "Sicak ortam ile beyin kanamalari arasinda direkt bir iliski oldugu gösterilememistir" dedi. Akar, "Ancak sicagin tansiyon yükselmesine neden olabilecegi ve dolayisiyla beyin kanamasi geçirmis olan hastalarda tekrar kanama olasiligini arttirabilecegi kabul edilmektedir. Aslinda sicagin su kaybina neden olmasi dolayisiyla ortaya çikan günes çarpmasi benzer bir klinik tabloya neden oldugu için bazen beyin kanamasi ile karistirilir" açiklamasinda bulundu.

Yazin günes isinlarinin dik olarak geldigi ögle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertligi olan, daha önce kanama geçirmis kisilerin dikkatli olmalari, daha serin yerlerde bulunmalari ve su bol bol su içmelerini öneren uzmanlar, klima konusunda da vatandaslari uyardi. Uzmanlar, klimanin yakininda uzun süre durmanin, bel ve boyun agrilarina neden oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası