Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmanindan serinleme önerileri

Asiri sicaklarin yasandigi su günlerde uzmanlar, serinleme konusunda vatandaslara önerilerde bulunuyor.

Bugünlerde sicaklarla mücadeleyi kazanmanin yolunun, gerekli tedbirleri almaktan geçtigini belirten uzmanlar, "Sicaklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Günesin çok daha yogun bir sekilde kendini gösterdigi bu aylarda nefes alamama, ates basmasi, bas dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi sikayetler herkesi rahatsiz ediyor. Sicaklarin etkilerini en aza indirmek çok da zor degil" dedi.

Uzmanlar, sicakla mücadelede dogru beslenmenin önemine dikkat çekerek, "Yaz mevsiminin gelmesi ve sicaklarin artmasiyla birlikte basta çocuklar, yaslilar ve hamileler olmak üzere herkesin farkli bir beslenme seklini benimsemesi gerekiyor" ifadelerini kullandi.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Beslenme ve Diyet Uzmani Hacer Kaya, "Yaz aylarinda sivi kayiplari çok oldugu için bol su tüketimi yapilmalidir. Günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir. Spor yapanlarin, agir islerde çalisanlarin su tüketimini arttirmasi gerekir. Ayran, mineral dengesini olusturdugu için yaz aylarinda daha çok tüketilmelidir. Alkol ise yaz aylarinda ancak tok karnina alinmalidir" dedi.

Yaz aylarinda bol bol sivi tüketmenin yani sira özen gösterilmesi gereken baska noktalar da bulunuyor. Uzmanlara göre, özellikle disarida tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliginden emin olmak gerekiyor. Uzmanlar, yaz aylarinda agir yemekler yerine bol sebze ve meyvenin tercih edilmesini belirtiyor.

Günesten sakinin

Beslenme aliskanliklarini degistirmek tek basina sicagin etkilerini azaltmiyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken baska noktalarin da bulundugunu ifade eden Acibadem Hastanesi Bakirköy Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Mehmet Karaaslan ise, sicaklara karsi tedbir almak isteyenlere su tavsiyelerde bulundu:

"Saat 11.00 - 15.00 arasi günese çikmamaya özen gösterilmeli. Güneslenme esnasinda kesinlikle günesten koruyucu ürünler sürülmeli. Özellikle açik tenliler 30 dereceden asagi koruma faktörü kullanmamali. Kronik hastaliklari olanlar yaz aylarinda saglik kontrollerine daha fazla dikkat etmeli. Bu dönemlerde hastaliklarinda farkliliklar gözlenebildigi için sikayetlerinde artis oldugu takdirde bir hekime basvurulmali."

Sicaklarla ilgili olarak insanlari en fazla korkutan riskin beyin kanamasi oldugunu ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Ziya Akar da, "Sicak ortam ile beyin kanamalari arasinda direkt bir iliski oldugu gösterilememistir" dedi. Akar, "Ancak sicagin tansiyon yükselmesine neden olabilecegi ve dolayisiyla beyin kanamasi geçirmis olan hastalarda tekrar kanama olasiligini arttirabilecegi kabul edilmektedir. Aslinda sicagin su kaybina neden olmasi dolayisiyla ortaya çikan günes çarpmasi benzer bir klinik tabloya neden oldugu için bazen beyin kanamasi ile karistirilir" açiklamasinda bulundu.

Yazin günes isinlarinin dik olarak geldigi ögle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertligi olan, daha önce kanama geçirmis kisilerin dikkatli olmalari, daha serin yerlerde bulunmalari ve su bol bol su içmelerini öneren uzmanlar, klima konusunda da vatandaslari uyardi. Uzmanlar, klimanin yakininda uzun süre durmanin, bel ve boyun agrilarina neden oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası