Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yazla gelen ishal tehlikesi

Yaz aylarinda artis gösteren ishalin, gerekli önlem alinmamasi durumunda felç ve ölüme neden olabilecegi, halk arasinda ishal konusunda çok fazla yanlis inanis oldugu bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yaptigi açiklamada, yaz aylarinda mikroplarin gidalarda daha kolay barinma olanagi bulmasi nedeniyle ishal vakalarinin arttigini belirtti.

Özellikle açikta satilan gidalarin yaz ishaline davetiye çikardigini kaydeden Prof. Dr. Öztürk, sunlari söyledi: “Yazin, sicakligin artmasina bagli olarak gidalarin mikrop üretmesi daha da kolaylasiyor. Açikta satilan gidalar ve temizligi yeterince yapilmamis çig sebze ve meyvelerde mikroplar kolaylikla barinma ve üreme ortami buluyorlar. Bu nedenle yaz ishali dedigimiz ishal vakalari artis gösteriyor.” Turizmin de yaz aylarinda ishalin yayginlasmasinda etkili olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Öztürk, “Turizm yoluyla farkli bölgelerde yasayan insanlardaki bakterilerin diger insanlara bulasma riski artiyor. Bu durum da ishalin yayginlasmasini sagliyor” dedi.

ISHALLE GELEN ÖLÜM TEHLIKESI

Halk arasinda basit bir hastalik olarak bilinen ishalin, gerekli önlemler alinmadigi taktirde ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, söyle devam etti: “Yazin asiri sicaklara bagli olarak insanlarda zaten terleme yoluyla sivi kaybi fazla olmaktadir. Sivi kaybi, ishalle birlikte daha da artarak tehlikeli boyutlara ulasmaktadir. Böylece ani su ve tuz kaybi, özellikle bebeklerde ve yasli insanlarda felçlere ve hatta ölümlere neden olabilmekte veya böbrek yetmezligi gibi çesitli organ yetmezliklerine yol açabilmektedir.”

ISHAL OLAN KISININ BESLENMESI KESINLIKLE KESILMEMELI”

Mustafa Öztürk, ishal konusunda halk arasinda çok fazla yanlis inanis oldugunu ifade ederek, bu inanislarin ishali daha tehlikeli boyutlara ulastirdigini söyledi. Ishalin artacagi endisesiyle hastaya fazla sulu gida verilmemesi veya bagirsaklarin dinlendirilmesi amaciyla beslenmenin kisitlanmasinin son derece yanlis inanislar oldugunu belirten Öztürk, ishale karsi alinmasi gerekli önlemleri söyle siraladi: “Öncelikle ishalin, hijyeni saglanmamis gidalardan yayildigi unutulmamali ve açikta satilan yiyecekler alinmamali, özellikle sebze ve meyveler iyice temizlendikten sonra tüketilmelidir. Pisirilmeden yenen sebze ve meyveler, sabunla veya sirkeli suyla iyice yikanmalidir. Ishal durumunda bol sulu ve tuzlu gidalarla bagirsagi besleyici yogurt, pirinç gibi gidalar yenmeli, tuz kaybini önlemek için tuzlu ayran ve karbonatli çay gibi içecekler tercih edilmelidir. Ishal olan kisinin beslenmesi kesinlikle kesilmemeli, özellikle bebeklerin anne sütü ve mamayla beslenmesine devam edilmelidir.”

Doktor tavsiyesi olmadan ishal ilaçlari ve bagirsak durdurucularin kesinlikle kullanilmamasi gerektigini de kaydeden Öztürk, bilinçsiz kullanilan ilaçlarin, antibiyotik sonrasi ishal denilen daha tehlikeli ishallere ve bagirsak durdurucularin da bagirsaktaki mikroplarin artmasina neden olabilecegini belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası