Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker ihtiyacini meyve ile giderin

Vücudumuzun seker ihtiyacini meyve ve sebzelerden karsilamamiz mümkün. Beyaz seker ile meyve sekerinin farkliliklari var. Beyaz seker beslenmenin düsmani ve vücudumuza zararli bir madde.

‘Kisisel Gelisim’ dergisinin Mayis sayisinda Özer Odabasi, beyaz zehir ‘seker’ konusuna deginiyor.

Beyaz seker, sekerpancari ve kamisinin rafine edilmesiyle olusan kristalize bir gida maddesidir. Yaygin bir kullanis alani olan sekerin sagligimiz için ne derece zararli oldugu herkes tarafindan bilinmektedir. Beyaz seker sirf glikozdan meydana gelir. Vitamin, mineral ve protein bulundurmaz. Bu nedenle hiç yenmemesi daha iyidir. Keskin tadi bogaz tikayici ve istah kesici olan bu madde, vitamin ve proteinin diger besinlerden yeterince alinmasini önleyerek ve disleri çürüterek bünyeye zarar verir. Seker ölü bir besindir. Enerjisi yüksek olmakla birlikte, vitaminlerden ve madensel tuzlardan yoksundur. Çünkü pancardan çikan tatli özsu; önce kireçle, daha sonra da karbonik asitle islemden geçer. Bundan dolayi içindeki degerli mineraller sifirlanir. Seker sagliga zararli birçok islemden geçtikten sonra kimyasal maddelerle agartilarak rafine edilir. Her gün çayimiza, kahvemize, bebegimizin biberonundaki süte kattigimiz seker, besin uzmanlari ve hekimler tarafindan ‘halkin bir numarali düsmani ve kalsiyum hirsizi’ olarak görülmektedir.

Beyaz sekerin neden oldugu hastaliklar ve hastalik belirtileri sunlardir:

Migren, romatizma, karaciger sikayetleri, yorgunluk, kasinti, basur, sinirlilik ve çöküntü halleri, uykusuzluk, nefes darligi, çarpinti vs.

BOL BOL MEYVE YIYIN

Vücudumuzun seker ihtiyacini meyve ve sebzelerden karsilamamiz mümkündür. Beyaz seker ile meyve sekerinin farkliliklari vardir. Beyaz seker beslenmenin düsmanidir ve vücudumuza yabanci bir maddedir. Normalde seker, tabiatta vitamin ve madenlerle bir arada bulunur. Früktoz denen seker, meyvelerde nisasta biçimindedir. Oysa rafine edilmis seker dogrudan sakaroz’dur. Vücut bunu tabî sekerlerden daha çabuk alir. Sakaroz, vücudun glikoza çevirdigi kan sekerine çok benzedigi için sindirilmesinde gerekli islemler yapilmaz. Vücut, sekerin böyle ilerlemesini engellemek için vitaminlerini, madenlerini ve asitlerini kullanmak zorunda kalir.

Böylesine hizli bir faaliyet, kandaki sekerin düsmesine neden olur. Kan sekeri düsünce de insan çabuk yorulur. Zihni iyi çalismaz. Çabuk sinirlenir ve hastaliklara kolay yakalanir. Arada yenen sekerli bir madde, mesela çikolata metabolizmanin hizlanmasi yüzünden ani bir canlilik verir ama kisa bir süre sonra kendimizi eskisinden daha bitkin hissederiz. Bu nedenle beyaz seker ve mamulleri yerine früktoz yani meyve sekerinden ya da rafine esmer sekerden faydalanmak daha dogrudur.

SUNI TATLANDIRICILARDAN UZAK DURUN

Hem yüksek enerji kaynagi olmasi, hem de seker hastaligi basta olmak üzere bazi hastaliklarda yasak olmasi sebebiyle sekerin yerini doldurabilecek baska maddeler üretilmistir. Seker yerine kullanilabilen ve besin degeri olmayan bu maddelere “suni tatlandiricilar” denilmektedir. Yapay tatlandiricilar, seker gibi yaga dönüsüp siymanliga yol açmazlar. Bu nedenle sakarin, aspartam, siklamet gibi maddeler seker yerine kullanilir. Bu maddeler, yüksek dozlarla alindiginda süphesiz sagliga zararlidir.

Bizim burada asil üzerinde durmak istedigimiz husus, bunlarin istah artirarak uyarici etki yapmalaridir. Suni tatlandiricilar kullanmak yerine sekersiz besinleri tüketmek denenmelidir. Seker ihtiyacimizi da daha önce de belirttigimiz gibi meyve sekerlerinden karsilamayi tercih etmeliyiz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası