Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gida zehirlenmesine dikkat!

Sicak havada mikroorganizmalarin üreme hizinin artmasi nedeniyle açikta bekletilen gidalarin kolaylikla bozulabilecegi bildirildi.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, süt ve süt ürünleri, kremali yiyecekler, tavuk veya diger kümes hayvanlarinin etleri ile hazirlanan yiyecekler, mayonezli, yumurtali yiyecekler, pisirilip uygun kosullarda saklanmayan etler ve deniz ürünlerinin bozulma riski yüksek olan gidalar olduguna dikkati çekti.

Karin agrisi, bulanti, ishal, kusma, ates, bas agrisi, halsizlik, titreme gibi belirtiler ortaya çikan kisilerde ilk olarak gida zehirlenmesinin akla gelmesi gerektigini söyleyen Prof. Dr. Tayar, gida zehirlenmelerinden çocuklarin ve yaslilarin daha çok etkilendiklerini vurguladi.

DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Prof. Dr. Tayar, bu tür gida zehirlenmelerde ortaya çikan belirtilerin, alinan mikroorganizma türüne bagli olarak besinin tüketiminden birkaç saat ya da bir iki gün sonra baslayabildigine isaret ederek, sunlari söyledi: “Havalarin giderek isindigi yaz aylarinda, gida zehirlenmelerinde büyük artis gözlenmektedir. Sicak havada açikta bekletilen gidalar kolaylikla bozulur. Besin zehirlemelerine karsi yaz aylarinda temizlige daha çok önem gösterilmesi gerekiyor. Örnegin yemek hazirlanan tezgahin temiz olmasina dikkat edilmeli, yemek pisirmeden önce eller bol sabunla yikanmalidir. Ayrica, pismis ve çig yiyeceklerin buzdolabinda ayri bölmelerde saklanmasina da dikkat edilmelidir. Özelikle, tavuk eti satin alirken, ürünün üretim ve son kullanma tarihine dikkat edilmeli, tavuk etlerinin sicak havalarda çok çabuk bozulabilecegi unutulmamalidir.”

Prof. Dr. Tayar, pismis gidalar oda sicakliginda tutuldugunda mikroorganizmalarin hizla çogaldigini da hatirlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası