Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Açikta satilan çay bakteri saçiyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nce yapilan bir arastirmada, açikta satilan çaylarda yüksek oranda bakteri ve mantar tespit edildi.

Arastirmaya göre, açikta çuvallarda kiloyla satilan ve mensei bilinmeyen kuru çaylar, açikta tutulursa ortamin nemini ve kokusunu hizla aliyor, bu da çesitli mikroorganizmalar için iyi bir üreme ve çogalma ortami olusturuyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ögretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Sengül Alpay Karaoglu, kuru çayda bakteriyolojik maddeleri arastirdi. Arastirmaya göre, açikta çuvallarda kiloyla satilan ve mensei bilinmeyen kuru çaylar, paketleme maliyetinin olmayisi veya kalitesinin düsük olusu gibi etkenler sonucu paketlenmis çaylardan daha ucuz olmasi nedeniyle, maddi durumu iyi olmayan tüketiciler tarafindan tercih ediliyor.

BACILLUS TÜRÜ BAKTERIYE RASTLANDI

Kuru çay örneklerinde rastlanan bakterilerin “Bacillus” türleri oldugu gözlendi. Çalismaya göre, normalde hava ortaminda bulunan bu mikroorganizmalar, yüksek düzeylerde gida ile alindigi zaman özellikle immün direnci düsük kisilerde çesitli hastaliklara neden olabiliyor. Açik çaylarda tespit edilen mantarlar ise hava yoluyla gidalara bulasiyor ve çesitli gidalar üzerinde üremesiyle olusan toksik atiklar sonucu hayvan ve insanlarda çesitli saglik sorunlarina neden oluyor.

Arastirmanin sonuç raporunda, açik çaylarda rastlanan mantar ve bakterilerin çok yüksek düzeylerde olmasi nedeniyle, pakette satilan çaylarin tercih edilmesi konusunda halkin bilinçlendirilmesi gerektigi belirtildi. Raporda ayrica, ortamda bulunan bakteri ve mantarlarin açikta satilan gidalari kirlettigi, bu nedenle evde tüketilen gidalarin da açikta tutulmamasi gerektigi vurgulandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası