Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nefes darligi çekiyor musunuz?

Dünyada yaklasik 600 milyon kiside KOAH bulunuyor. Türkiye’de ise 3,5-4 milyon kiside KOAH bulundugu tahmin ediliyor. Peki KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) nedir biliyor musunuz?

Olagan günlük etkinlikleriniz nefes darligina, hisiltili solunuma ya da sürekli öksürüge neden oluyorsa, akcigerlerinizi kontrol ettirin. Ne kadar çabuk davranirsaniz, o kadar çabuk daha rahat nefes alirsiniz.

Amfizem ve kronik bronsiti kapsayan bir hastalik grubu olan KOAH’in (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi), en sik görülen özelligi, akcigerlerinize giren ve akcigerlerinizden çikan havayi nefes darligina neden olacak derecede kisitlayabilmesidir.

Amfizem

Amfizem, alveollerdeki hava bosluklarinda, alveol duvarlarinin yikimiyla olusan anormal ve kalici genislemedir (açik bir nedbelesme yoktur). Klasik semptomu nefes darligidir.

Kronik bronsit

Kronik bronsit, fazla miktarda mukusun olustugu sürekli öksürük durumudur. Kronik öksürük art arda iki yil içinde, yilda en az 3 ay görülür.

KOAH’in nedenleri nelerdir?

Sigara içme, KOAH’in en önde gelen nedenidir ve bildirilen tüm vakalarin % 90’indan sorumludur. Sigara içen her bes kisiden biri, yasami sirasinda KOAH gelisme riskiyle karsi karsiyadir. Ancak, KOAH riski tasiyanlar yalnizca sigara içenler degildir. Daha önce sigara içmis olanlar ve sürekli sigara dumanina maruz kalanlar (pasif içiciler) da KOAH için potansiyel adaylardir.

Kimlerde KOAH var?

Dünyada yaklasik 600 milyon kiside KOAH bulundugu tahmin edilmektedir. Yalizca ABD’de, 30-35 milyon KOAH hastasi vardir ve bu hastalarin ancak yarisina tani konulmaktadir. Türkiye’de ise 3,5-4 milyon kiside KOAH bulundugu düsünülmekte ve bunlarin çok az bir kismina tani konulabilmektedir. KOAH, yalnizca 1993 yilinda yaklasik 100.000 kisinin ölümüne dogrudan neden olan, çok daha fazla kisinin de ölümünde rol oynayan bir faktördür.

KOAH’in sonuçlari nelerdir?

Dünyada en sik rastlanan 2. hastaliktir ve ölüm nedenleri arasinda 5. sirada yer almaktadir (%4.2). KOAH, ABD’de ölüm nedenleri arasinda 4. sirada, hastaneye yatis nedenleri arasinda ise 3. sirada yer almaktadir. ABD’de önde gelen 5 ölüm nedeni arasinda yalnizca KOAH’ta artis görülmektedir.

Neler yapabilirsiniz?

Doktorunuza basvurun. Doktorunuz, iki önemli degeri ölçen bir spirometre testiyle akciger kapasitenizi kontrol etmek isteyebilir:

FEV - zorlayarak bir saniyede üfleyebildiginiz havanin hacmi

FVC - zorlayarak üfleyebildiginiz havanin toplam hacmi.

Bu “akciger ölçümleri”, doktorunuza akcigerlerinizin saglik durumunu degerlendirmek ve uygun tedaviyi önermek için gereken bilgiyi saglayacaktir.

Sigara içiyorsaniz, yapabileceginiz en iyi sey bu aliskanliginizdan vazgeçmektir. Kuskusuz, KOAH’in kötülesmesini önleyecek en etkili yol budur.

Doktorunuzdan, sigarayi birakmaniza yardimci olmak amaciyla özel olarak tasarlanmis bir program önermesini isteyin. Ayrica ailenizden ya da yakin arkadaslarinizdan da sizi desteklemelerini isteyin.

KOAH semptomlarinin hafifletilmesine yardimci olabilecek özgül ilaçlarla ilgili bilgi edinin.

Sigara içmiyorsaniz, ancak sürekli olarak sigara dumanina maruz kaliyorsaniz, bu durumdan kaçinmanin yollarini arayin.

Beklemeyin!

Olagan günlük etkinlikleriniz nefes darligina, hisiltili solunuma ya da sürekli öksürüge neden oluyorsa, akcigerlerinizi kontrol ettirin. Doktorunuzdan akcigerlerinizin daha iyi duruma gelmesine yardimci olabilecek, uygun ilaçlar konusunda bilgi alin. Ne kadar çabuk davranirsaniz, o kadar çabuk daha rahat nefes alirsiniz.

Biliyor muydunuz?

Yirmi bes yasindan itibaren günde ortalama 30 sigara içiyorsaniz, KOAH gelismese de, 40 yasina geldiginizde akciger kapasiteniz ortalamanin altina düsecektir.

KOAH riski tasiyan bir sigara tiryakisiyseniz, akciger kapasiteniz hizla azalacak ve büyük olasilikla 65 yasinda sik sik nefes darligi çekeceksiniz.

KOAH riski tasiyan bir sigara tiryakisiyseniz ve 50 yasinda sigarayi birakirsaniz, akciger islevlerinizde az miktarda düzelme ve KOAH gelismesi açisindan tasidiginiz riskte azalma olabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası