Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Simdi Dis Teli Moda

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dis Hekimligi Fakültesi Ortodonti Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ilter Uzel, “Kapanis bozukluklari ve dislerin çenelerdeki konumlarini inceleyen, teshis eden, bozukluklari önleyen ve tedavi eden” bilim dali olan ortodontinin, hem çocuklarin, hem de yetiskinlerin günlük yasamina girdigini söyledi.

Uzel, önceleri “garip karsilanma” kaygisiyla yastik altina atilan dis tellerinin artik “aksesuar” olarak görülmeye baslandigini, hatta bu tedavinin moda haline geldigini belirtti. Uzel, bazi hastalarin, metal yerine seffaf veya dis renginde braketleri tercih ettigini, tedavi aygitlarinin, kalplerle ve çizgi film kahramanlariyla süslenmeye baslandigini anlatti. Uzel, söyle konustu: “Dogustan veya genetik faktörlerin yani sira parmak emme, yutkunurken dili dislere itme gibi aliskanliklara bagli olarak çocuklarin yüzde 85’inde dissel anomaliler görülüyor. Görülme sikligi nedeniyle çocuklar, birbirlerinden görererek tedavi aygitlarindan kaçinmazken, yetiskinler de bu tedaviye katildi. Son yillarda, 18 yasin üzerindeki yetiskinlerin de ortodontik tedavi görme orani yüzde 30’lara kadar çikti.”

Prof. Dr. Uzel, ortodontik tedaviye baslama zamaninin, çocugun dis sürmesi, genel vücut gelisimi ve ortodontik sorunun özelliklerine bagli oldugunu belirtti, ancak herkese ortodontik tedavi uygulanamayacagina isaret etti. Uzel, söyle devam etti: “Lösemi veya hemofili gibi kan hastaliklarinda veya tekrarlayan oftöz ülserleri olan hastalarda, ortodondik teler zarar verici olabilir. Zeka özürlülere de ortodontik tedavi uygulanmasi olanaksizdir.”

Ilter Uzel, ortodontik bozukluklarin, istenmeyen görüntülerle kisinin sosyal yasantisini olumsuz yönde etkilemesinin yani sira dis sagligi açisindan da risklere neden oldugunu belirterek “Çarpik dislerin temizlenmesi daha zor oldugundan, dis çürügüne daha sik rastlaniyor” dedi. Bazi ortodontik problemlerin ise dislerin daha çabuk asinmasina neden olabildigini, bu asinmalarda, dislerin çene eklemine olan basincini artirdigindan, bas ve yüz agrilarina neden olduguna isaret eden Uzel, iyi bir ortodontik tedaviyle dis sagligini da korumanin mümkün olacagini bildirdi.

Uzel, tedavi aygitlarinin artik yadirganmamasinin da etkisiyle ortodontik tedavide yüzde 100’e ulasan basari saglanabildigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası