Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Otoda klima israri hasta edebilir

Araçlara, hiçbir mühendislik ayrinti düsünülmeden takilan klimalarin, yaz aylarinda seyahat eden yolcular için önemli bir saglik riski olusturdugu bildirildi.

Daha önceden araçlarina orijinal olmayan klima taktiran kisilerin en azindan klimayi son devrede çalistirmamalari, araçta bulunan havanin yavas yavas sogumasini beklemeleri, hava üfleme kapaklarini kendilerine gelecek sekilde açmamalari önerildi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi, Makine Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Avci, son yillarda eski model otomobiller ile traktör ve biçerdöver gibi tarim araçlarina, sicaklarin olumsuz etkisini azaltmak için klima montesinin yayginlasmaya basladigini kaydetti.

Bu is için araç sahiplerinin, piyasada satilan yeni ya da çok daha ucuz olan ikinci el klima saticilarina basvurdugunu ifade eden Avci, “araçlara takilacak klimalar yeni bile olsa, aracin mevcut havalandirma tertibati klimaya göre tasarlanmadigi için bazi saglik sorunlarini da beraberinde getirmektedir” dedi.

BIRI HAVAYI DIGERI INSANLARI SOGUTUYOR

Orijinal klimali araçlarin hava üfleme ünitelerinin, çok ince mühendislik hesaplamalari ürünü oldugunu vurgulayan Avci, sunlari kaydetti: “Araçlara, hiçbir mühendislik ayrinti düsünülmeden takilan klimalar sagligimiz için risk olusturuyor. Çünkü sonradan klima takilan otomobillerin iç gövde dizaynlari, hatta koltuklarin yerleri bile soguk havanin kolayca sirküle olmasini engeller. Otomotiv firmalari klimali araçlarinda, koltuklar üzerindeki basliklarin boyutunu bile içerideki hava sirkülasyonunu bozmayacak sekilde tasarlamaktadir. Orijinal klimalar araç içindeki havayi sogutmak üzere dizayn edilirken, sonradan takilan klimalar ise dogrudan oto içindeki kisileri sogutarak, önemli saglik sorunlarina yol açabilmektedir.”

Otomotiv firmalarinin araçlara klima yerlestirirken vücudun her ortamda belli oranda terleyerek su kaybettigi gerçegini ön plana çikardigini anlatan Avci, sözlerini söyle sürdürdü: “Hava sirkülasyonunun saglikli olmadigi, klimanin sonradan takildigi otolarda soguk hava özellikle giysiyle kapatilmayan deriye hizla çarparak, derinin yasamsal ihtiyaci olan buharlasmayi durdurur. Terleme-buharlasma dengesini kaybeden bölgede üsüme baslar. Daha sonra da kaslar büzüsür ve eklem tutulmasi olarak adlandirilan rahatsizlar ortaya çikar. Soguk havanin alin bölgesi ve sakaklara vurmasi ise bas agrisindan ani felçlere kadar uzanan saglik sorunlarina yol açmaktadir.”

Avci, daha önceden araçlarina orijinal olmayan klima taktiran kisilerin ise en azindan klimayi son devrede çalistirmamalarini, araçta bulunan havanin yavas yavas sogumasini beklemelerini, hava üfleme kapaklarini kendilerine gelecek sekilde açmamalarini önerdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası