Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Otoda klima israri hasta edebilir

Araçlara, hiçbir mühendislik ayrinti düsünülmeden takilan klimalarin, yaz aylarinda seyahat eden yolcular için önemli bir saglik riski olusturdugu bildirildi.

Daha önceden araçlarina orijinal olmayan klima taktiran kisilerin en azindan klimayi son devrede çalistirmamalari, araçta bulunan havanin yavas yavas sogumasini beklemeleri, hava üfleme kapaklarini kendilerine gelecek sekilde açmamalari önerildi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi, Makine Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Avci, son yillarda eski model otomobiller ile traktör ve biçerdöver gibi tarim araçlarina, sicaklarin olumsuz etkisini azaltmak için klima montesinin yayginlasmaya basladigini kaydetti.

Bu is için araç sahiplerinin, piyasada satilan yeni ya da çok daha ucuz olan ikinci el klima saticilarina basvurdugunu ifade eden Avci, “araçlara takilacak klimalar yeni bile olsa, aracin mevcut havalandirma tertibati klimaya göre tasarlanmadigi için bazi saglik sorunlarini da beraberinde getirmektedir” dedi.

BIRI HAVAYI DIGERI INSANLARI SOGUTUYOR

Orijinal klimali araçlarin hava üfleme ünitelerinin, çok ince mühendislik hesaplamalari ürünü oldugunu vurgulayan Avci, sunlari kaydetti: “Araçlara, hiçbir mühendislik ayrinti düsünülmeden takilan klimalar sagligimiz için risk olusturuyor. Çünkü sonradan klima takilan otomobillerin iç gövde dizaynlari, hatta koltuklarin yerleri bile soguk havanin kolayca sirküle olmasini engeller. Otomotiv firmalari klimali araçlarinda, koltuklar üzerindeki basliklarin boyutunu bile içerideki hava sirkülasyonunu bozmayacak sekilde tasarlamaktadir. Orijinal klimalar araç içindeki havayi sogutmak üzere dizayn edilirken, sonradan takilan klimalar ise dogrudan oto içindeki kisileri sogutarak, önemli saglik sorunlarina yol açabilmektedir.”

Otomotiv firmalarinin araçlara klima yerlestirirken vücudun her ortamda belli oranda terleyerek su kaybettigi gerçegini ön plana çikardigini anlatan Avci, sözlerini söyle sürdürdü: “Hava sirkülasyonunun saglikli olmadigi, klimanin sonradan takildigi otolarda soguk hava özellikle giysiyle kapatilmayan deriye hizla çarparak, derinin yasamsal ihtiyaci olan buharlasmayi durdurur. Terleme-buharlasma dengesini kaybeden bölgede üsüme baslar. Daha sonra da kaslar büzüsür ve eklem tutulmasi olarak adlandirilan rahatsizlar ortaya çikar. Soguk havanin alin bölgesi ve sakaklara vurmasi ise bas agrisindan ani felçlere kadar uzanan saglik sorunlarina yol açmaktadir.”

Avci, daha önceden araçlarina orijinal olmayan klima taktiran kisilerin ise en azindan klimayi son devrede çalistirmamalarini, araçta bulunan havanin yavas yavas sogumasini beklemelerini, hava üfleme kapaklarini kendilerine gelecek sekilde açmamalarini önerdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası