Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


22 bin saglik personeli alinacak

Saglik Bakanligi tarafindan 21 bin 675 sözlesmeli personel istihdam edilmesine iliskin yasa tasarisi kabul edildi.

TBMM Saglik, Aile ve Çalisma Komisyonu, Dogu ve Güneydogu illerinde görevlendirilmek üzere Saglik Bakanligi tarafindan 21 bin 675 sözlesmeli personel istihdam edilmesine iliskin yasa tasarisi kabul edildi.

Komisyon bugün toplandi ve 'Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözlesmeli Saglik Personeli Çalistirilmasi' ile ilgili tasariyi ele aldi.
CHP'liler tasariya karsi çikarlarken istisnai bir uygulamanin normal bir uygulama haline getirildigini savundular ve bu tasarinin AK Parti'nin kadrolasmasinda yeni bir asama olarak gördüklerini söylediler.

Saglik Bakani Recep Akdag ise Dogu ve Güneydogu'ya doktor bulamadiklarini, burada görev yapan doktorlarin her seferinde bir yolunu bularak Bati'ya gittiklerini söyledi. Akdag, bu düzenlemeyle çakili personel uygulamasi getireceklerini kaydetti. Akdag, sözlesmeli personel atamalarinin kura ve merkezi sistemle yapilacagi için kadrolasma iddiasinin da dogru olmadigini bildirdi.

Bakan Akdag, uygulamayla sözlesmeli doktorlarin çok fazla ücret alacaklarini ancak özel muayenehane açamayacaklarini, özel sektörde çalisamayacaklarini da açikladi. Akdag, doktorlarin zorunlu hizmet yapmalarina iliskin iki yasanin da yürürlükten kaldirildigini bildirdi.

Komisyondan geçen tasariya göre Saglik Bakanligi'na sözlesmeli personel olarak, uzman ve pratisyen doktor, klinik sefi ve sef yardimcisi, basasistan ve asistanlar ile dis doktorlari ve diger saglik personeli dahil 21 bin 675 kisi alinacak. Bakanligin sözlesmeli personel istihdami, Devlet Personel Baskanligi ile Maliye Bakanliginin görüsü ve Bakanligin teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

MERKEZI SINAV

Tasari çerçevesince herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaslilik ayligi alanlar, sözlesmeli personel olarak istihdam edilemeyecek. Uzman tabip, tabip, dis tabibi ve eczaci pozisyonlarina her türlü atamalar kura ile diger sözlesmeli personel pozisyonlarina atamalar merkezi sinavla yapilacak. Halen devlet memuru olarak çalisanlar, diger personel yasalarina tabi olarak çalisanlar ile bu yasaya tabi olarak istihdam edilip de hizmet sözlesmesini feshedenler ve herhangi bir nedenle sözlesmesi feshedilenler de bu pozisyonlara merkezi sinavla atanabilecek.

Tasariya göre sözlesmeli saglik personellerinin sözlesmeleri mali yil ile sinirli olacak ve taraflardan birinin sözlesmenin bitiminden en geç bir ay önce karsi tarafa yazili fesih bildiriminde bulunmamasi durumunda hizmet sözlesmesinin uygulanma süresinin izleyen yilin sonuna kadar uzatilmis sayilacak.

Yine tasariyla sözlesmeli personel, kazanç getirici baska bir is yapamayacak, devlet memurlari için yasaklanmis fiil ve eylemlerde bulunamayacaklar, siyasi partilere üye olamayacaklar. Sözlesmeli personelin haftalik çalisma süresi kirk saat olarak belirlenirken, normal çalisma saatleri disinda veya hafta tatili ve resmi tatillerde de çalismak zorunda olacaklar ve bu çalismalari karsiliginda baska bir gün izin haklari olacak.

Sözlesmeli personele 657 sayili yasaya göre çalisanlar için uygulanan tavan ücretin 2.5 katini asmamak üzere, pozisyon unvanlari itibariyle belirlenmis bulunan taban ve tavan ücret oranlari arasindaki oranlar üzerinden hesaplanan miktarlarda aylik ödenecek. Bu personele aylik sözlesme ücreti disinda görev yaptiklari birimde bulunan döner sermayeden de ödeme yapilabilecek.

Yine ayni tasariya göre, kesintisiz on yil süreyle sözlesmeli personel olarak hizmet etmis ve bu sürede disiplin cezasi almamis olanlar, sicillerinin olumlu olmasi kaydiyla, sürekli sözlesmeli personel olma hakkini elde etmis sayilacaklar. Bu hakki elde etmis personelin sözlesmesi, 657 sayili Yasaya göre devlet memurlugundan çikarma cezasi verilmesini gerektirecek bir fiil islemedikçe emeklilik hakkini elde edene kadar Bakanlik tarafindan tek tarafli olarak feshedilemeyecek.

Saglik Bakanligi'nin Teskilat ve Görevleri Hakkindaki Kanun Hükmünde Kararnamede özel önem ve öncelik tasiyan konularda Bakana yardimci olmak üzere otuz bakanlik müsaviri görevlendirilmesini öngören bir degisiklik de getiriliyor. Tasari esas komisyon olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüsülmenin ardindan Genel Kurul'da ele alinacak ve yasalastirilacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası