Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


22 bin saglik personeli alinacak

Saglik Bakanligi tarafindan 21 bin 675 sözlesmeli personel istihdam edilmesine iliskin yasa tasarisi kabul edildi.

TBMM Saglik, Aile ve Çalisma Komisyonu, Dogu ve Güneydogu illerinde görevlendirilmek üzere Saglik Bakanligi tarafindan 21 bin 675 sözlesmeli personel istihdam edilmesine iliskin yasa tasarisi kabul edildi.

Komisyon bugün toplandi ve 'Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözlesmeli Saglik Personeli Çalistirilmasi' ile ilgili tasariyi ele aldi.
CHP'liler tasariya karsi çikarlarken istisnai bir uygulamanin normal bir uygulama haline getirildigini savundular ve bu tasarinin AK Parti'nin kadrolasmasinda yeni bir asama olarak gördüklerini söylediler.

Saglik Bakani Recep Akdag ise Dogu ve Güneydogu'ya doktor bulamadiklarini, burada görev yapan doktorlarin her seferinde bir yolunu bularak Bati'ya gittiklerini söyledi. Akdag, bu düzenlemeyle çakili personel uygulamasi getireceklerini kaydetti. Akdag, sözlesmeli personel atamalarinin kura ve merkezi sistemle yapilacagi için kadrolasma iddiasinin da dogru olmadigini bildirdi.

Bakan Akdag, uygulamayla sözlesmeli doktorlarin çok fazla ücret alacaklarini ancak özel muayenehane açamayacaklarini, özel sektörde çalisamayacaklarini da açikladi. Akdag, doktorlarin zorunlu hizmet yapmalarina iliskin iki yasanin da yürürlükten kaldirildigini bildirdi.

Komisyondan geçen tasariya göre Saglik Bakanligi'na sözlesmeli personel olarak, uzman ve pratisyen doktor, klinik sefi ve sef yardimcisi, basasistan ve asistanlar ile dis doktorlari ve diger saglik personeli dahil 21 bin 675 kisi alinacak. Bakanligin sözlesmeli personel istihdami, Devlet Personel Baskanligi ile Maliye Bakanliginin görüsü ve Bakanligin teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

MERKEZI SINAV

Tasari çerçevesince herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaslilik ayligi alanlar, sözlesmeli personel olarak istihdam edilemeyecek. Uzman tabip, tabip, dis tabibi ve eczaci pozisyonlarina her türlü atamalar kura ile diger sözlesmeli personel pozisyonlarina atamalar merkezi sinavla yapilacak. Halen devlet memuru olarak çalisanlar, diger personel yasalarina tabi olarak çalisanlar ile bu yasaya tabi olarak istihdam edilip de hizmet sözlesmesini feshedenler ve herhangi bir nedenle sözlesmesi feshedilenler de bu pozisyonlara merkezi sinavla atanabilecek.

Tasariya göre sözlesmeli saglik personellerinin sözlesmeleri mali yil ile sinirli olacak ve taraflardan birinin sözlesmenin bitiminden en geç bir ay önce karsi tarafa yazili fesih bildiriminde bulunmamasi durumunda hizmet sözlesmesinin uygulanma süresinin izleyen yilin sonuna kadar uzatilmis sayilacak.

Yine tasariyla sözlesmeli personel, kazanç getirici baska bir is yapamayacak, devlet memurlari için yasaklanmis fiil ve eylemlerde bulunamayacaklar, siyasi partilere üye olamayacaklar. Sözlesmeli personelin haftalik çalisma süresi kirk saat olarak belirlenirken, normal çalisma saatleri disinda veya hafta tatili ve resmi tatillerde de çalismak zorunda olacaklar ve bu çalismalari karsiliginda baska bir gün izin haklari olacak.

Sözlesmeli personele 657 sayili yasaya göre çalisanlar için uygulanan tavan ücretin 2.5 katini asmamak üzere, pozisyon unvanlari itibariyle belirlenmis bulunan taban ve tavan ücret oranlari arasindaki oranlar üzerinden hesaplanan miktarlarda aylik ödenecek. Bu personele aylik sözlesme ücreti disinda görev yaptiklari birimde bulunan döner sermayeden de ödeme yapilabilecek.

Yine ayni tasariya göre, kesintisiz on yil süreyle sözlesmeli personel olarak hizmet etmis ve bu sürede disiplin cezasi almamis olanlar, sicillerinin olumlu olmasi kaydiyla, sürekli sözlesmeli personel olma hakkini elde etmis sayilacaklar. Bu hakki elde etmis personelin sözlesmesi, 657 sayili Yasaya göre devlet memurlugundan çikarma cezasi verilmesini gerektirecek bir fiil islemedikçe emeklilik hakkini elde edene kadar Bakanlik tarafindan tek tarafli olarak feshedilemeyecek.

Saglik Bakanligi'nin Teskilat ve Görevleri Hakkindaki Kanun Hükmünde Kararnamede özel önem ve öncelik tasiyan konularda Bakana yardimci olmak üzere otuz bakanlik müsaviri görevlendirilmesini öngören bir degisiklik de getiriliyor. Tasari esas komisyon olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüsülmenin ardindan Genel Kurul'da ele alinacak ve yasalastirilacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası