Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIV’in geçmisi mercek altina alindi

AIDS’e yol açan HIV virüsünün geçmise yönelik izini süren bilim adamlari, bu virüsün önceki en az iki farkli neslini tespit etti.

Yapilan arastirmalar sonucunda virüsün geçmisteki biçimlerinin, maymunlardan, onlari yiyen sempanzelere, sempanzelerden de onlari avlayan ve etini yiyen insanlara geçmis olabilecegi belirlendi. Virüs de uzun yillar devam eden bu süreçte farkli formlar aldi.

Amerikali ve Avrupali arastirmacilarin birlikte yürüttükleri çalismalara göre, insandaki AIDS hastaligina yol açan en yaygin virüs formu olan HIV-1’in atasi, sempanzelerde tespit edilen “Simian Immunodeficiency Virus (SIV).” SIV’in, Afrika maymunlarinda belirlenen farkli formlari üzerinde genetik incelemeler yapan bilim adamlari, Orta-Güney Afrika’da yasayan 2 farkli maymun türünde SIV’in en az 2 ayni neslini tespit ettiler. Bu maymunlarin etiyle beslenen sempanzelerde bulunan SIV tipi ise bu maymunlardaki farkli nesillerin birlesimini olusturuyor. Milyonlarca insanin ölümüne yol açan HIV-1 tipi virüsün kaynagi ise sempanzelerde bulunan SIV virüsünün bu tipi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti.

Arastirmayi yapan bilim adamlarindan olan Alabama Üniversitesi’nden Frederic Bibollet-Ruche, sempanzelerin virüsü Afrika’da insanlara geçirmesinin geçmisinin, 1930’lu yillardan da eskiye gidebilecegini belirtiyor. Ruche’a göre virüsün insanlara bulasmasi da en az 3 farkli dönem veya biçimde oldu. Bu sonuca ulasilmasini da, HIV-1’in M, N ve O seklinde 3 farkli tipinin belirlenmesi sagladi. Bu 3 tip virüs, onlarca yil önce insanlara geçti.

“HIV 2, SEMPANZELERDEN DEGIL, MAYMUNLARDAN GEÇTI”

AIDS hastaligina yakalanmis insanlarda görülen ikinci tip virüs olan HIV-2’nin ise sempanzelerden degil, bu hastaligi sempanzelere aktaran maymunlardan geçtigi belirlendi. HIV-2, maymunlardan insanlara Bati Afrika’da geçti.

Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.

Ruche’a göre insanlarda HIV seklinde görülen virüs, maymunlar arasinda ve maymun-sempanze arasinda nesiller boyunca süren virüs alisverisleri sonucunda çok farkli sekillere büründügü için, teorik olarak “insanlarin maymun eti yemeleri halinde HIV’in üçüncü, dördüncü farkli biçimlerini de kapmalari ihtimali” üzerinde duruluyor. HIV’in insanlara 1930’lar öncesinde geçmesine karsin bu virüsün önceki nesilleri olan SIV virüslerinin geçmisi, çok daha eski dönemlere gidiyor. Ruche’a göre SIV, maymunlarda ilk olarak 100 bin yil, hatta daha eski tarihlerde ortaya çikti.

SIV, MAYMUNLARDA AIDS BELIRTILERI GÖSTERMIYOR

SIV, maymunlarda AIDS benzeri bir hastaliga, yani organizmanin bagisiklik sisteminin çökmesine yol açmiyor. Virüs, ayni insanlardaki HIV gibi, maymunlarda da beyaz kan hücrelerine (CD4 hücreleri) saldiriyor fakat bu hayvanlarin beyaz kan hücrelerini azaltmiyor. Insanlarda ise HIV, beyaz kan hücrelerini hizla öldürüyor, vücut bunlari ayni hizla yenileyemiyor ve organizma, hastaliklara karsi savunmasiz kaliyor. Ruche, bu çalismayi, Ingiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nden Elizabeth Bailes ile birlikte yürüttü. Çalismaya, Fransa’dan Duke ve Montpellier Üniversiteleriyle, Tulane Ulusal Arastirma Enstitüsü de katki yapti.

Çalismanin sonuçlari, “Science” dergisinin bugün yayimlanan yeni sayisinda yer aldi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti. Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası