Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIV’in geçmisi mercek altina alindi

AIDS’e yol açan HIV virüsünün geçmise yönelik izini süren bilim adamlari, bu virüsün önceki en az iki farkli neslini tespit etti.

Yapilan arastirmalar sonucunda virüsün geçmisteki biçimlerinin, maymunlardan, onlari yiyen sempanzelere, sempanzelerden de onlari avlayan ve etini yiyen insanlara geçmis olabilecegi belirlendi. Virüs de uzun yillar devam eden bu süreçte farkli formlar aldi.

Amerikali ve Avrupali arastirmacilarin birlikte yürüttükleri çalismalara göre, insandaki AIDS hastaligina yol açan en yaygin virüs formu olan HIV-1’in atasi, sempanzelerde tespit edilen “Simian Immunodeficiency Virus (SIV).” SIV’in, Afrika maymunlarinda belirlenen farkli formlari üzerinde genetik incelemeler yapan bilim adamlari, Orta-Güney Afrika’da yasayan 2 farkli maymun türünde SIV’in en az 2 ayni neslini tespit ettiler. Bu maymunlarin etiyle beslenen sempanzelerde bulunan SIV tipi ise bu maymunlardaki farkli nesillerin birlesimini olusturuyor. Milyonlarca insanin ölümüne yol açan HIV-1 tipi virüsün kaynagi ise sempanzelerde bulunan SIV virüsünün bu tipi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti.

Arastirmayi yapan bilim adamlarindan olan Alabama Üniversitesi’nden Frederic Bibollet-Ruche, sempanzelerin virüsü Afrika’da insanlara geçirmesinin geçmisinin, 1930’lu yillardan da eskiye gidebilecegini belirtiyor. Ruche’a göre virüsün insanlara bulasmasi da en az 3 farkli dönem veya biçimde oldu. Bu sonuca ulasilmasini da, HIV-1’in M, N ve O seklinde 3 farkli tipinin belirlenmesi sagladi. Bu 3 tip virüs, onlarca yil önce insanlara geçti.

“HIV 2, SEMPANZELERDEN DEGIL, MAYMUNLARDAN GEÇTI”

AIDS hastaligina yakalanmis insanlarda görülen ikinci tip virüs olan HIV-2’nin ise sempanzelerden degil, bu hastaligi sempanzelere aktaran maymunlardan geçtigi belirlendi. HIV-2, maymunlardan insanlara Bati Afrika’da geçti.

Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.

Ruche’a göre insanlarda HIV seklinde görülen virüs, maymunlar arasinda ve maymun-sempanze arasinda nesiller boyunca süren virüs alisverisleri sonucunda çok farkli sekillere büründügü için, teorik olarak “insanlarin maymun eti yemeleri halinde HIV’in üçüncü, dördüncü farkli biçimlerini de kapmalari ihtimali” üzerinde duruluyor. HIV’in insanlara 1930’lar öncesinde geçmesine karsin bu virüsün önceki nesilleri olan SIV virüslerinin geçmisi, çok daha eski dönemlere gidiyor. Ruche’a göre SIV, maymunlarda ilk olarak 100 bin yil, hatta daha eski tarihlerde ortaya çikti.

SIV, MAYMUNLARDA AIDS BELIRTILERI GÖSTERMIYOR

SIV, maymunlarda AIDS benzeri bir hastaliga, yani organizmanin bagisiklik sisteminin çökmesine yol açmiyor. Virüs, ayni insanlardaki HIV gibi, maymunlarda da beyaz kan hücrelerine (CD4 hücreleri) saldiriyor fakat bu hayvanlarin beyaz kan hücrelerini azaltmiyor. Insanlarda ise HIV, beyaz kan hücrelerini hizla öldürüyor, vücut bunlari ayni hizla yenileyemiyor ve organizma, hastaliklara karsi savunmasiz kaliyor. Ruche, bu çalismayi, Ingiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nden Elizabeth Bailes ile birlikte yürüttü. Çalismaya, Fransa’dan Duke ve Montpellier Üniversiteleriyle, Tulane Ulusal Arastirma Enstitüsü de katki yapti.

Çalismanin sonuçlari, “Science” dergisinin bugün yayimlanan yeni sayisinda yer aldi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti. Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası