Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIV’in geçmisi mercek altina alindi

AIDS’e yol açan HIV virüsünün geçmise yönelik izini süren bilim adamlari, bu virüsün önceki en az iki farkli neslini tespit etti.

Yapilan arastirmalar sonucunda virüsün geçmisteki biçimlerinin, maymunlardan, onlari yiyen sempanzelere, sempanzelerden de onlari avlayan ve etini yiyen insanlara geçmis olabilecegi belirlendi. Virüs de uzun yillar devam eden bu süreçte farkli formlar aldi.

Amerikali ve Avrupali arastirmacilarin birlikte yürüttükleri çalismalara göre, insandaki AIDS hastaligina yol açan en yaygin virüs formu olan HIV-1’in atasi, sempanzelerde tespit edilen “Simian Immunodeficiency Virus (SIV).” SIV’in, Afrika maymunlarinda belirlenen farkli formlari üzerinde genetik incelemeler yapan bilim adamlari, Orta-Güney Afrika’da yasayan 2 farkli maymun türünde SIV’in en az 2 ayni neslini tespit ettiler. Bu maymunlarin etiyle beslenen sempanzelerde bulunan SIV tipi ise bu maymunlardaki farkli nesillerin birlesimini olusturuyor. Milyonlarca insanin ölümüne yol açan HIV-1 tipi virüsün kaynagi ise sempanzelerde bulunan SIV virüsünün bu tipi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti.

Arastirmayi yapan bilim adamlarindan olan Alabama Üniversitesi’nden Frederic Bibollet-Ruche, sempanzelerin virüsü Afrika’da insanlara geçirmesinin geçmisinin, 1930’lu yillardan da eskiye gidebilecegini belirtiyor. Ruche’a göre virüsün insanlara bulasmasi da en az 3 farkli dönem veya biçimde oldu. Bu sonuca ulasilmasini da, HIV-1’in M, N ve O seklinde 3 farkli tipinin belirlenmesi sagladi. Bu 3 tip virüs, onlarca yil önce insanlara geçti.

“HIV 2, SEMPANZELERDEN DEGIL, MAYMUNLARDAN GEÇTI”

AIDS hastaligina yakalanmis insanlarda görülen ikinci tip virüs olan HIV-2’nin ise sempanzelerden degil, bu hastaligi sempanzelere aktaran maymunlardan geçtigi belirlendi. HIV-2, maymunlardan insanlara Bati Afrika’da geçti.

Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.

Ruche’a göre insanlarda HIV seklinde görülen virüs, maymunlar arasinda ve maymun-sempanze arasinda nesiller boyunca süren virüs alisverisleri sonucunda çok farkli sekillere büründügü için, teorik olarak “insanlarin maymun eti yemeleri halinde HIV’in üçüncü, dördüncü farkli biçimlerini de kapmalari ihtimali” üzerinde duruluyor. HIV’in insanlara 1930’lar öncesinde geçmesine karsin bu virüsün önceki nesilleri olan SIV virüslerinin geçmisi, çok daha eski dönemlere gidiyor. Ruche’a göre SIV, maymunlarda ilk olarak 100 bin yil, hatta daha eski tarihlerde ortaya çikti.

SIV, MAYMUNLARDA AIDS BELIRTILERI GÖSTERMIYOR

SIV, maymunlarda AIDS benzeri bir hastaliga, yani organizmanin bagisiklik sisteminin çökmesine yol açmiyor. Virüs, ayni insanlardaki HIV gibi, maymunlarda da beyaz kan hücrelerine (CD4 hücreleri) saldiriyor fakat bu hayvanlarin beyaz kan hücrelerini azaltmiyor. Insanlarda ise HIV, beyaz kan hücrelerini hizla öldürüyor, vücut bunlari ayni hizla yenileyemiyor ve organizma, hastaliklara karsi savunmasiz kaliyor. Ruche, bu çalismayi, Ingiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nden Elizabeth Bailes ile birlikte yürüttü. Çalismaya, Fransa’dan Duke ve Montpellier Üniversiteleriyle, Tulane Ulusal Arastirma Enstitüsü de katki yapti.

Çalismanin sonuçlari, “Science” dergisinin bugün yayimlanan yeni sayisinda yer aldi.

AIDS hastaligi, ortaya çikmasindan beri yaklasik 20-25 milyon insanin ölümüne yol açti. Yaklasik 40 milyon insan da hastaliga yol açan virüsü tasiyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası