Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz muayenesine 3 yasinda baslanmali

Herhangi bir saglik problemi olmasa da, çocuklarda ilk göz muayenesinin 3 yasinda yapilmasi gerektigi bildirildi.

Çocuklarda en çok rastlanan görme bozukluklarinin hipermetrop, miyop ve astigmat oldugu belirtilerek, bu rahatsizliklarin giderilmesinde, erken taninin çok önemli oldugu vurgulandi.

Kalitimsal ve erken çocukluk döneminde ortaya çikan hipermetrop rahatsizliginin çocuklarda “göz tembelligi”ne neden olabildigine isaret eden Uludag Üniversitesi (U.Ü) Tip Fakültesi Göz Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tuncer Özmen, hipermetropinin erken yaslarda olusmasi nedeniyle çocuklarin iki gözü arasinda çok farkli düzeyde kirilma kusuru olustugunu kaydetti. Prof. Dr. Özmen, “Hipermetrop vakalarinda, görme bozuklugunun daha yüksek oldugu tarafta görüntünün daha bulanik olmasi nedeniyle göz tembelligi olusuyor. Göz tembelliginin tedavisi ancak erken dönemde yapildiginda basarili olunabiliyor” diye konustu.

ERKEN TANI ÖNEMLI

Prof. Dr. Özmen, erken tani ve tedavi edilmeyen göz tembelliginin geri dönüsü olmayan görme kaybina yol açabildigini vurgulayarak, her iki gözde esit, ama çok yüksek olan ve erken saptandigi halde düzeltilmeyen hipermetropik göz kusurlarinin da göz tembelligi ve sasiliga neden olabildigini kaydetti. Çocuklarda görülen diger bir görme bozuklugunun miyop oldugunu anlatan Prof. Dr. Özmen, miyopun kalitimsal oldugunu ve genellikle daha ileri çocukluk yaslarinda ortaya çiktigini vurguladi. Hastaligin çocugun ergenlige geçis döneminde de ilerleme gösterebildigini dile getiren Prof. Dr. Özmen, “Görme bozukluklarinda erken tani çok önemlidir. Bazi göz bozukluklari belirti verebilir, ama bazilari hiçbir belirti vermeden uzun yillar gizli kalabilir. Bu nedenle gözlerinin saglikli oldugunu düsündügümüz çocuklarda ilk göz muayenesi 3 yasinda yapilmalidir” dedi.

GÖZ MUAYENESI IKI YILDA BIR TEKRARLANMALI

Prof. Dr. Özmen gözdeki hipermetrop ve miyop sorunlarinin bulanik görmeye, okuma güçlükleri ve isteksizliklerine, bas agrilarina ve gözde kaymaya neden olabildigini ifade ederek, sunlari söyledi: “Çocugun televizyonu çok yakindan izlemesi veya okudugu kitaba çok yaklasmasi, isiga duyarli olmasi, gözlerinin asiri sulanmasi gibi durumlarda kirilma kusurlari akla gelmelidir. Eger bir çocukta herhangi bir görme problemi yoksa göz muayenesi iki yilda bir tekrarlanmalidir. Problem olmasi durumunda ise daha sik araliklarla kontrol edilmesi gerekir. Muayene sirasinda çocugun isbirligi çok önemlidir ve bu nedenle çocuk muayenede uykulu, yorgun veya aç olmamalidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası