Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz muayenesine 3 yasinda baslanmali

Herhangi bir saglik problemi olmasa da, çocuklarda ilk göz muayenesinin 3 yasinda yapilmasi gerektigi bildirildi.

Çocuklarda en çok rastlanan görme bozukluklarinin hipermetrop, miyop ve astigmat oldugu belirtilerek, bu rahatsizliklarin giderilmesinde, erken taninin çok önemli oldugu vurgulandi.

Kalitimsal ve erken çocukluk döneminde ortaya çikan hipermetrop rahatsizliginin çocuklarda “göz tembelligi”ne neden olabildigine isaret eden Uludag Üniversitesi (U.Ü) Tip Fakültesi Göz Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ahmet Tuncer Özmen, hipermetropinin erken yaslarda olusmasi nedeniyle çocuklarin iki gözü arasinda çok farkli düzeyde kirilma kusuru olustugunu kaydetti. Prof. Dr. Özmen, “Hipermetrop vakalarinda, görme bozuklugunun daha yüksek oldugu tarafta görüntünün daha bulanik olmasi nedeniyle göz tembelligi olusuyor. Göz tembelliginin tedavisi ancak erken dönemde yapildiginda basarili olunabiliyor” diye konustu.

ERKEN TANI ÖNEMLI

Prof. Dr. Özmen, erken tani ve tedavi edilmeyen göz tembelliginin geri dönüsü olmayan görme kaybina yol açabildigini vurgulayarak, her iki gözde esit, ama çok yüksek olan ve erken saptandigi halde düzeltilmeyen hipermetropik göz kusurlarinin da göz tembelligi ve sasiliga neden olabildigini kaydetti. Çocuklarda görülen diger bir görme bozuklugunun miyop oldugunu anlatan Prof. Dr. Özmen, miyopun kalitimsal oldugunu ve genellikle daha ileri çocukluk yaslarinda ortaya çiktigini vurguladi. Hastaligin çocugun ergenlige geçis döneminde de ilerleme gösterebildigini dile getiren Prof. Dr. Özmen, “Görme bozukluklarinda erken tani çok önemlidir. Bazi göz bozukluklari belirti verebilir, ama bazilari hiçbir belirti vermeden uzun yillar gizli kalabilir. Bu nedenle gözlerinin saglikli oldugunu düsündügümüz çocuklarda ilk göz muayenesi 3 yasinda yapilmalidir” dedi.

GÖZ MUAYENESI IKI YILDA BIR TEKRARLANMALI

Prof. Dr. Özmen gözdeki hipermetrop ve miyop sorunlarinin bulanik görmeye, okuma güçlükleri ve isteksizliklerine, bas agrilarina ve gözde kaymaya neden olabildigini ifade ederek, sunlari söyledi: “Çocugun televizyonu çok yakindan izlemesi veya okudugu kitaba çok yaklasmasi, isiga duyarli olmasi, gözlerinin asiri sulanmasi gibi durumlarda kirilma kusurlari akla gelmelidir. Eger bir çocukta herhangi bir görme problemi yoksa göz muayenesi iki yilda bir tekrarlanmalidir. Problem olmasi durumunda ise daha sik araliklarla kontrol edilmesi gerekir. Muayene sirasinda çocugun isbirligi çok önemlidir ve bu nedenle çocuk muayenede uykulu, yorgun veya aç olmamalidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası