Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tatilin ilk günleri güneslenmeyin’

Prof. Dr. Erdem Yormuk, “günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirir” dedi.

Tatillerde bilinçsiz güneslenme nedeniyle olasan birinci derece günes yaniklarinin cilt kanseri riskini artirdigi, bu nedenle tatilin ilk birkaç günü güneslenilmemesi gerektigi bildirildi.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekastroktif Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yormuk, insan vücudunda savunmasiz tek organ olan cildin korunmasinin, saglikli yasam için çok önemli oldugunu söyledi. Çesitli nedenlerle ciltte olusan yaniklar içinde, en az dikkat edilen ve tedavisine gerekli özen gösterilmeyen tek yanik türünün günes yaniklari oldugunu vurgulayan Yormuk, tatillerde yapilan en büyük yanlisin bilinçsiz güneslenme oldugunu söyledi. Ozon tabakasindaki incelme nedeniyle günesin zararli ultraviyole isinlarinin yeterince süzülmeden geldigini ve cilt sagligi için ciddi tehlikeler olusturdugunu anlatan Yormuk, “Hiçbir koruyucu önlem almadan güneslenmek cildimizi ve kendimizi bile bile yakmak anlamina gelir” dedi.

Tipta, derin günes yaniklarinin birinci derecede yanik olarak kabul edildigini ifade eden Yormuk, “Günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek, özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirmaktadir. Çünkü bu kisilerde, derinin alt hücrelerini günes isinlarindan koruyacak renk (pigment) hücreleri azdir” dedi. Deride olusacak günes yaniklarinin, özellikle ten rengi açik olan kisileri ciddi bir saglik riskiyle karsi karsiya biraktigini anlatan Yomruk, “Günesten gelen zararli isiklar sadece derinin yüzeyini yakmakla kalmaz, alt bölümlerdeki hücrelere de kalici zararlar verebilir. Genetik olarak cilt kanseri görülme ihtimali yüksek olan kisilerin derilerinde olusacak günes yaniklarinin, ultraviyole isinlarina bagli cilt kanserinin olusmasini kolaylastirdigi gözardi edilmemelidir” diye konustu.

“BRONZLASMAK IÇIN BIRKAÇ GÜN SABREDIN”

Yormuk, günes yaniginin yüzeysel tedavisinin diger yaniklara göre daha kisa zaman aldigini ancak, kanser riskini artirmasi nedeniyle çok daha tehlikeli oldugunu belirterek, sunlari kaydetti: “Tatillerde en çok yapilan hatalardan biri, plaja gelir gelmez giyilen tisörtlerin çikarilmasidir. Cildi yavas yavas günese alistirmak yerine, plaja kavusmanin psikolojik etkisiyle hemen güneslenmeye baslamak çok zararlidir. Cildi günesin tehlikelerinden korumak için yapilacak en dogru davranis, tatilde ilk birkaç gün hiç güneslenmemektir. Plaj ve kumun ilk heyecani yatistiktan sonra, gerekli pomatlari cilde sürerek yavas yavas güneslenmek gerekir.”

Ayrica, günes yagi ve kremlerin gün boyu koruyucu etki yapmadigini, üzerinde yazan 10-20-30 gibi faktörlerin bu pomatlarin etkili oldugu zaman dilimini anlattigini vurgulayan Yormuk, tatilcilerden, günese karsi ciltlerini korumaya, daha fazla özel göstermelerini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası