Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tatilin ilk günleri güneslenmeyin’

Prof. Dr. Erdem Yormuk, “günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirir” dedi.

Tatillerde bilinçsiz güneslenme nedeniyle olasan birinci derece günes yaniklarinin cilt kanseri riskini artirdigi, bu nedenle tatilin ilk birkaç günü güneslenilmemesi gerektigi bildirildi.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekastroktif Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yormuk, insan vücudunda savunmasiz tek organ olan cildin korunmasinin, saglikli yasam için çok önemli oldugunu söyledi. Çesitli nedenlerle ciltte olusan yaniklar içinde, en az dikkat edilen ve tedavisine gerekli özen gösterilmeyen tek yanik türünün günes yaniklari oldugunu vurgulayan Yormuk, tatillerde yapilan en büyük yanlisin bilinçsiz güneslenme oldugunu söyledi. Ozon tabakasindaki incelme nedeniyle günesin zararli ultraviyole isinlarinin yeterince süzülmeden geldigini ve cilt sagligi için ciddi tehlikeler olusturdugunu anlatan Yormuk, “Hiçbir koruyucu önlem almadan güneslenmek cildimizi ve kendimizi bile bile yakmak anlamina gelir” dedi.

Tipta, derin günes yaniklarinin birinci derecede yanik olarak kabul edildigini ifade eden Yormuk, “Günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek, özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirmaktadir. Çünkü bu kisilerde, derinin alt hücrelerini günes isinlarindan koruyacak renk (pigment) hücreleri azdir” dedi. Deride olusacak günes yaniklarinin, özellikle ten rengi açik olan kisileri ciddi bir saglik riskiyle karsi karsiya biraktigini anlatan Yomruk, “Günesten gelen zararli isiklar sadece derinin yüzeyini yakmakla kalmaz, alt bölümlerdeki hücrelere de kalici zararlar verebilir. Genetik olarak cilt kanseri görülme ihtimali yüksek olan kisilerin derilerinde olusacak günes yaniklarinin, ultraviyole isinlarina bagli cilt kanserinin olusmasini kolaylastirdigi gözardi edilmemelidir” diye konustu.

“BRONZLASMAK IÇIN BIRKAÇ GÜN SABREDIN”

Yormuk, günes yaniginin yüzeysel tedavisinin diger yaniklara göre daha kisa zaman aldigini ancak, kanser riskini artirmasi nedeniyle çok daha tehlikeli oldugunu belirterek, sunlari kaydetti: “Tatillerde en çok yapilan hatalardan biri, plaja gelir gelmez giyilen tisörtlerin çikarilmasidir. Cildi yavas yavas günese alistirmak yerine, plaja kavusmanin psikolojik etkisiyle hemen güneslenmeye baslamak çok zararlidir. Cildi günesin tehlikelerinden korumak için yapilacak en dogru davranis, tatilde ilk birkaç gün hiç güneslenmemektir. Plaj ve kumun ilk heyecani yatistiktan sonra, gerekli pomatlari cilde sürerek yavas yavas güneslenmek gerekir.”

Ayrica, günes yagi ve kremlerin gün boyu koruyucu etki yapmadigini, üzerinde yazan 10-20-30 gibi faktörlerin bu pomatlarin etkili oldugu zaman dilimini anlattigini vurgulayan Yormuk, tatilcilerden, günese karsi ciltlerini korumaya, daha fazla özel göstermelerini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası