Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Tatilin ilk günleri güneslenmeyin’

Prof. Dr. Erdem Yormuk, “günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirir” dedi.

Tatillerde bilinçsiz güneslenme nedeniyle olasan birinci derece günes yaniklarinin cilt kanseri riskini artirdigi, bu nedenle tatilin ilk birkaç günü güneslenilmemesi gerektigi bildirildi.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekastroktif Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yormuk, insan vücudunda savunmasiz tek organ olan cildin korunmasinin, saglikli yasam için çok önemli oldugunu söyledi. Çesitli nedenlerle ciltte olusan yaniklar içinde, en az dikkat edilen ve tedavisine gerekli özen gösterilmeyen tek yanik türünün günes yaniklari oldugunu vurgulayan Yormuk, tatillerde yapilan en büyük yanlisin bilinçsiz güneslenme oldugunu söyledi. Ozon tabakasindaki incelme nedeniyle günesin zararli ultraviyole isinlarinin yeterince süzülmeden geldigini ve cilt sagligi için ciddi tehlikeler olusturdugunu anlatan Yormuk, “Hiçbir koruyucu önlem almadan güneslenmek cildimizi ve kendimizi bile bile yakmak anlamina gelir” dedi.

Tipta, derin günes yaniklarinin birinci derecede yanik olarak kabul edildigini ifade eden Yormuk, “Günes kremi ve yagi kullanmadan güneslenmek, özellikle açik renkli ciltlerde kanser riskini önemli ölçüde artirmaktadir. Çünkü bu kisilerde, derinin alt hücrelerini günes isinlarindan koruyacak renk (pigment) hücreleri azdir” dedi. Deride olusacak günes yaniklarinin, özellikle ten rengi açik olan kisileri ciddi bir saglik riskiyle karsi karsiya biraktigini anlatan Yomruk, “Günesten gelen zararli isiklar sadece derinin yüzeyini yakmakla kalmaz, alt bölümlerdeki hücrelere de kalici zararlar verebilir. Genetik olarak cilt kanseri görülme ihtimali yüksek olan kisilerin derilerinde olusacak günes yaniklarinin, ultraviyole isinlarina bagli cilt kanserinin olusmasini kolaylastirdigi gözardi edilmemelidir” diye konustu.

“BRONZLASMAK IÇIN BIRKAÇ GÜN SABREDIN”

Yormuk, günes yaniginin yüzeysel tedavisinin diger yaniklara göre daha kisa zaman aldigini ancak, kanser riskini artirmasi nedeniyle çok daha tehlikeli oldugunu belirterek, sunlari kaydetti: “Tatillerde en çok yapilan hatalardan biri, plaja gelir gelmez giyilen tisörtlerin çikarilmasidir. Cildi yavas yavas günese alistirmak yerine, plaja kavusmanin psikolojik etkisiyle hemen güneslenmeye baslamak çok zararlidir. Cildi günesin tehlikelerinden korumak için yapilacak en dogru davranis, tatilde ilk birkaç gün hiç güneslenmemektir. Plaj ve kumun ilk heyecani yatistiktan sonra, gerekli pomatlari cilde sürerek yavas yavas güneslenmek gerekir.”

Ayrica, günes yagi ve kremlerin gün boyu koruyucu etki yapmadigini, üzerinde yazan 10-20-30 gibi faktörlerin bu pomatlarin etkili oldugu zaman dilimini anlattigini vurgulayan Yormuk, tatilcilerden, günese karsi ciltlerini korumaya, daha fazla özel göstermelerini istedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası