Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güç iyilesen yaralarda bakim ve tedavi

Özellikle seker hastalarinin, kangrene dönüsme riski tasiyan, kapanmayan yaralari için vakit geçirmeden doktora basvurmalari gerektigi belirtildi.

Kapanmayan ve enfekte olan yaralarla karsilasilmamasi için el ve ayakta çikan nasirlarin bilinçsizce kesilmemesi ve bagisiklik sisteminin her zaman güçlü kalmasi için saglikli beslenmeye önem verilmesi gerektigi ifade edildi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Plastik ve Rekastroktif Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Altindas, Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Toplanti Salonu’nda düzenlenen “Güç Iyilesen Yaralarda Bakim ve Tedavi” konulu panelde, nasir basta olmak üzere çarpma, tirnak çekimi ve tirnak batmasi gibi nedenlerle olusan yaralarin, bazi kisilerde geç iyilestigini ya da hiç kapanmadigini söyledi. Kronik halde olan ancak çogu zaman aci hissi vermeyen küçük yaralarin el ve ayaklarda içten içine derinlestigini belirten Altindas, “Bu yaralar, kan içinde onarici maddelerin yetersiz oldugu seker hastalari için çok büyük tehlike olusturmaktadir” dedi.

Çogunlukla el ve ayakta enfeksiyon olusturmasiyla derinlesen nasir yaralarinin, bir gün aniden patladigini belirten Altindas, sunlari kaydetti: “Seker hastalarinin, kangrene dönüsme riski tasiyan, kapanmayan yaralari için vakit geçirmeden doktora basvurmalari gerekir. Çünkü ilerlemis yaralarin ilaçla tedavisi mümkün degildir. Bölgeye cerrahi operasyon yapilmasi sarttir. Ancak ülkemizdeki seker hastalari söyle dursun, doktorlarimizda bile bu konuda bilgi eksikligi var. Seker hastalarinin vücutlarinda olusan yaralara erken müdahale edilebilmesi için hastalarimiz, doktorlar araciligiyla bilinçlendirilmelidir.”

Altindas, kapanmayan ve enfekte olan yaralarla karsilasilmamasi için el ve ayakta çikan nasirlarin bilinçsizce kesilmemesi ve bagisiklik sisteminin her zaman güçlü kalmasi için saglikli beslenmeye önem verilmesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası