Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite kansere yol açabiliyor

Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan en riskli 10 hastaliktan biri olarak kabul edilen “Obezite” nin çesitli “kanser” hastaliklariyla iliskisi, Nisan ayinda New England Journal’da yayinlanan bir arastirmada çarpici bir sekilde ortaya kondu.

ABD’de 1982 yilinda çalismaya alindiklarinda kanser olmayan 900.000 yetiskin, 16 yil boyunca takip edildi ve bu arastirmada fazla kilolarla kanser iliskisi arastirildi. Çalismanin sonuçlarina göre, 50 yas ve üzeri Amerikalilarda kansere bagli ölümlerin erkeklerde %14, kadinlarda %20’sinde fazla kilo ve obezite baglantisi tespit edildi.

Arastirma sonucu incelendiginde, 50 yas üstü yetiskinlerin Beden Kütle Indeksi’ni (kg/boy*boy(m2)) 25 ve 25 altinda bir degerde koruyabilmeleri durumunda yilda 90.000 kansere bagli ölümün engellenebilecegi ortaya çikti.

Kanserle iliskisi ispatlanan obezitenin tedavisi için farkli birçok tedavi seçenegi mevcut. Bu seçeneklerin arasinda doktor kontrolünde diyet, fiziksel aktiviteyi artirma, davranis modifikasyonu ve ilaç tedavisi gelmekte.

Diyet ve artirilmis fiziksel aktiviteyi içeren geleneksel tedavi yöntemleri önemli oranda kilo kaybini saglayabiliyor. Ne yazik ki, kilo verenlerin birçogu, risk faktörleri ortadan kaldirilmadigindan, verdikleri kilolari geri alma tehlikesiyle karsi karsiya.

Obez ya da asiri kilolu kisiler için önemli bir sorun, verilen kilonun geri alinmasi. Diyet ve egzersiz programiyla kilo veremeyen veya ulastigi kiloyu koruyamayan kisiler için diyet ve egzersiz programinin yani sira ilaç tedavisi çok etkili bir seçenek.

Dünyada bir milyardan fazla kisi asiri kilolu ve en az 300 milyon kisi klinik olarak obez. Bunlarin arasinda, Kuzey Amerika ve Bati Avrupa’daki yaklasik yarim milyon kisi her yil obeziteyle iliskili hastaliklar nedeniyle ölmekte.

Son yillarda, uzmanlar, diyet ve egzersiz programiyla ilaç tedavisini birarada kullanarak, hastalarin hem kilo vermesi hem de verdikleri kiloyu korumalarini saglama konusunda büyük basari sagladilar. Ilaç tedavisi, BKI’si 30 ve üzeri olan veya BKI’si 27 ve üzeri olup da hipertansiyon, Tip 2 diyabet gibi ek risk faktörleri tasiyan kisiler için özellikle düsünülmesi gereken bir tedavi seçenegi.

Obezite tedavisinde kullanilan ilaçlar farkli mekanizmalarla çalismakta. Ilaçlar doktor kontrolünde, diyet ve egzersiz programiyla uygulandiginda, obez ve asiri kilolu kisilerde kilo kaybi ve ulasilan kilonun korunmasinda yüksek basari oranlari vermektedir.

Asiri kilo alimindan kaçinmanin kalin bagirsak, meme, rahim, böbrek ve yemek borusu kanserlerini önleyici etkisi oldugu daha önce de Uluslararasi Kanser Arastirma Dernegi tarafindan kamuoyuna açiklanmisti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası