Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite kansere yol açabiliyor

Dünya Saglik Örgütü (WHO) tarafindan en riskli 10 hastaliktan biri olarak kabul edilen “Obezite” nin çesitli “kanser” hastaliklariyla iliskisi, Nisan ayinda New England Journal’da yayinlanan bir arastirmada çarpici bir sekilde ortaya kondu.

ABD’de 1982 yilinda çalismaya alindiklarinda kanser olmayan 900.000 yetiskin, 16 yil boyunca takip edildi ve bu arastirmada fazla kilolarla kanser iliskisi arastirildi. Çalismanin sonuçlarina göre, 50 yas ve üzeri Amerikalilarda kansere bagli ölümlerin erkeklerde %14, kadinlarda %20’sinde fazla kilo ve obezite baglantisi tespit edildi.

Arastirma sonucu incelendiginde, 50 yas üstü yetiskinlerin Beden Kütle Indeksi’ni (kg/boy*boy(m2)) 25 ve 25 altinda bir degerde koruyabilmeleri durumunda yilda 90.000 kansere bagli ölümün engellenebilecegi ortaya çikti.

Kanserle iliskisi ispatlanan obezitenin tedavisi için farkli birçok tedavi seçenegi mevcut. Bu seçeneklerin arasinda doktor kontrolünde diyet, fiziksel aktiviteyi artirma, davranis modifikasyonu ve ilaç tedavisi gelmekte.

Diyet ve artirilmis fiziksel aktiviteyi içeren geleneksel tedavi yöntemleri önemli oranda kilo kaybini saglayabiliyor. Ne yazik ki, kilo verenlerin birçogu, risk faktörleri ortadan kaldirilmadigindan, verdikleri kilolari geri alma tehlikesiyle karsi karsiya.

Obez ya da asiri kilolu kisiler için önemli bir sorun, verilen kilonun geri alinmasi. Diyet ve egzersiz programiyla kilo veremeyen veya ulastigi kiloyu koruyamayan kisiler için diyet ve egzersiz programinin yani sira ilaç tedavisi çok etkili bir seçenek.

Dünyada bir milyardan fazla kisi asiri kilolu ve en az 300 milyon kisi klinik olarak obez. Bunlarin arasinda, Kuzey Amerika ve Bati Avrupa’daki yaklasik yarim milyon kisi her yil obeziteyle iliskili hastaliklar nedeniyle ölmekte.

Son yillarda, uzmanlar, diyet ve egzersiz programiyla ilaç tedavisini birarada kullanarak, hastalarin hem kilo vermesi hem de verdikleri kiloyu korumalarini saglama konusunda büyük basari sagladilar. Ilaç tedavisi, BKI’si 30 ve üzeri olan veya BKI’si 27 ve üzeri olup da hipertansiyon, Tip 2 diyabet gibi ek risk faktörleri tasiyan kisiler için özellikle düsünülmesi gereken bir tedavi seçenegi.

Obezite tedavisinde kullanilan ilaçlar farkli mekanizmalarla çalismakta. Ilaçlar doktor kontrolünde, diyet ve egzersiz programiyla uygulandiginda, obez ve asiri kilolu kisilerde kilo kaybi ve ulasilan kilonun korunmasinda yüksek basari oranlari vermektedir.

Asiri kilo alimindan kaçinmanin kalin bagirsak, meme, rahim, böbrek ve yemek borusu kanserlerini önleyici etkisi oldugu daha önce de Uluslararasi Kanser Arastirma Dernegi tarafindan kamuoyuna açiklanmisti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası