Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dövme yaptirirken dikkat!

Özellikle, gögüs ortasi, sirt ve omuz bölgelerine kalici dövme yaptirilmamasi gerektigi dile getirildi.

Genç-yasli pek çok insanin ilgi gösterdigi dövme yapilirken dikkat edilmesi gerektigi, dövmecinin karsisindaki kisinin daha önce ameliyat geçirip geçirmedigini ögrenerek, yara izini incelemesi gerektigi bildirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Avci, dövme isinin, yari tibbi islem oldugunu söyledi. Saglik Bakanligi’nin müdahale etmesi ve bu konuyla ilgili bir “sertifikasyon” yöntemi gelistirmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Avci, bazi reaksiyonlarin gelismesini önceden saptamanin söz konusu olmadigini kaydetti.

Özellikle, gögüs ortasi, sirt ve omuz bölgelerine kalici dövme yaptirilmamasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Avci, söyle konustu:

“Bu isin uygun kosullarda yapilmasi çok önemli. Ancak, biraz da sansla alakali. Kisinin doku reaksiyonlarinin ne tepki verecegi belli olmaz ve çok kötü ve iz birakici sonuçlara yol açabilir. Özellikle, kirmizi renge karsi reaksiyonlar daha fazla. Dövmecinin yapmasi gereken, karsisindakinin daha önce ameliyat geçirip geçirmedigini ögrenip, yara izine bakmak. Kabarik biçimde iyilesme görülüyorsa kesinlikle dövme yapmamalari lazim. Bu yüzden kalici degil, birkaç hafta içinde kaybolabilen geçici dövme yaptirmak, her zaman için daha uygun ve sorunsuz bir durum.”

“KENDINI IYI IZLETEBILEN DÖVME IYIDIR”

Izmir’de faaliyet gösteren Dip Dövme Stüdyosu sahibi Tamer Çelen ise dövmeye farkli bir yaklasim getirerek, “Dövme, sahne tasarimi olarak algilanmali. Yapan ve yaptiran hayal gücünü zorlamalidir” dedi.

Çelen, dövme yaptiran kisilerin 15-45 yas araliginda oldugunu belirterek, saglik açisindan dövme yapilirken tek kullanimlik ürünlerin tercih edilmesi ve kimyasal boyalardan kaçinilmasi gerektigini dile getirdi. Çelen, söyle konustu:

“Rekabet parada degil, hizmettedir. Saglik için, kisilerin bu isi güvenilir yerlerde yaptirmasi sart. Tekrar kullanilan malzemeler virüs bulasma riskini dogurur. Bu isin saglik boyutunu düsünmeden sokakta yapanlar, isi geçici dövme ile baslatip, para kazanmaya baslayinca da kalici dövme yapmaya basliyorlar. Buralar, isin ciddiyetinden habersizdir ve uzak durulmasi gerekli yerlerdir.”

Çelen, “kendini iyi izletebilen” dövmenin iyi oldugunu, kalici dövme yaptirirken iyi karar verilmesi gerektigini, lazer ve estetik ameliyatlariyla silme yöntemlerinin vücutta iz birakacagi için dogru bir karar olmadigini ifade etti. Türkiye’de en çok burç ve melek figürlerinin tercih edildigini anlatan Tamer Çelen, “Avrupa’da dövme, sahne tasarimi olarak algilaniyor. Bu, estetik bir degisiklik. O yüzden hayal gücünü zorlayici olmali. Pasiflikten kaçinilmali ve dövmenin yapildigi bölge sürekli nemli tutularak korunmali” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası