Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dövme yaptirirken dikkat!

Özellikle, gögüs ortasi, sirt ve omuz bölgelerine kalici dövme yaptirilmamasi gerektigi dile getirildi.

Genç-yasli pek çok insanin ilgi gösterdigi dövme yapilirken dikkat edilmesi gerektigi, dövmecinin karsisindaki kisinin daha önce ameliyat geçirip geçirmedigini ögrenerek, yara izini incelemesi gerektigi bildirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Avci, dövme isinin, yari tibbi islem oldugunu söyledi. Saglik Bakanligi’nin müdahale etmesi ve bu konuyla ilgili bir “sertifikasyon” yöntemi gelistirmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Avci, bazi reaksiyonlarin gelismesini önceden saptamanin söz konusu olmadigini kaydetti.

Özellikle, gögüs ortasi, sirt ve omuz bölgelerine kalici dövme yaptirilmamasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Avci, söyle konustu:

“Bu isin uygun kosullarda yapilmasi çok önemli. Ancak, biraz da sansla alakali. Kisinin doku reaksiyonlarinin ne tepki verecegi belli olmaz ve çok kötü ve iz birakici sonuçlara yol açabilir. Özellikle, kirmizi renge karsi reaksiyonlar daha fazla. Dövmecinin yapmasi gereken, karsisindakinin daha önce ameliyat geçirip geçirmedigini ögrenip, yara izine bakmak. Kabarik biçimde iyilesme görülüyorsa kesinlikle dövme yapmamalari lazim. Bu yüzden kalici degil, birkaç hafta içinde kaybolabilen geçici dövme yaptirmak, her zaman için daha uygun ve sorunsuz bir durum.”

“KENDINI IYI IZLETEBILEN DÖVME IYIDIR”

Izmir’de faaliyet gösteren Dip Dövme Stüdyosu sahibi Tamer Çelen ise dövmeye farkli bir yaklasim getirerek, “Dövme, sahne tasarimi olarak algilanmali. Yapan ve yaptiran hayal gücünü zorlamalidir” dedi.

Çelen, dövme yaptiran kisilerin 15-45 yas araliginda oldugunu belirterek, saglik açisindan dövme yapilirken tek kullanimlik ürünlerin tercih edilmesi ve kimyasal boyalardan kaçinilmasi gerektigini dile getirdi. Çelen, söyle konustu:

“Rekabet parada degil, hizmettedir. Saglik için, kisilerin bu isi güvenilir yerlerde yaptirmasi sart. Tekrar kullanilan malzemeler virüs bulasma riskini dogurur. Bu isin saglik boyutunu düsünmeden sokakta yapanlar, isi geçici dövme ile baslatip, para kazanmaya baslayinca da kalici dövme yapmaya basliyorlar. Buralar, isin ciddiyetinden habersizdir ve uzak durulmasi gerekli yerlerdir.”

Çelen, “kendini iyi izletebilen” dövmenin iyi oldugunu, kalici dövme yaptirirken iyi karar verilmesi gerektigini, lazer ve estetik ameliyatlariyla silme yöntemlerinin vücutta iz birakacagi için dogru bir karar olmadigini ifade etti. Türkiye’de en çok burç ve melek figürlerinin tercih edildigini anlatan Tamer Çelen, “Avrupa’da dövme, sahne tasarimi olarak algilaniyor. Bu, estetik bir degisiklik. O yüzden hayal gücünü zorlayici olmali. Pasiflikten kaçinilmali ve dövmenin yapildigi bölge sürekli nemli tutularak korunmali” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası