Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sabun da kir tutar

Çok sayida kisinin kullandigi kati sabunlarda bakteri üreme riski bulunduguna dikkati çeken uzmanlar, ortak yararlanilan mekanlarda sivi sabunlarin tercih edilmesi gerektigi konusunda uyarilarda bulundular.

Kati sabunlari tuttugumuz zaman, elimizdeki kir ve mikroplarin bu sabuna geçip, bakteri üreme riski ortaya çikardigi belirtilerek sadece, kendinizin ve ailenizin kullandigi mekanlarda kati sabunu tercih etmeniz gerektigi dile getirildi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Varol Lütfi Aksungur, halk sagligi açisindan çok sayida insanin yararlandigi mekanlarda sivi sabun kullanimi konusuna özen gösterilmesini istedi.

Halk arasindaki “sabun kir tutmaz” inanisinin dogru olmadigini kaydeden Aksungur, söyle konustu: “Kati sabunlari tuttugumuz zaman, elimizdeki kir ve mikroplar bu sabuna geçer ve bakteri üreme riski ortaya çikar. Bizden sonra ayni sabunu kullanan kisiler için sagliksiz bir ortam dogar. Bu nedenle, ortak kullanim alanlarinda sivi sabunlar tercih edilmelidir. Sadece kendimizin ve ailemizin kullandigi mekanlarda kati ya da sivi sabun tercihi kullanicinin istegi dogrultusunda sekillenebilir. Ancak, ortak mekanlar bu açidan hassastir. Sivi sabunlar da mutlaka gerekli testlerden geçmis Saglik Bakanligi’ndan onayli ürünler olmalidir. Açikta satilan ve içerigi belli olmayan sivi sabun ve benzeri ürünler basta egzama olmak üzere birçok cilt hastaligina yol açabilir.”

SAÇ TEMIZLIGINE DIKKAT

Sampuan seçimi ve kullaniminda da son derece dikkatli olunmasini isteyen Aksungur, dermatolojik testlerden geçirilmemis ürünlerin satin alinmamasi konusunda vatandaslari uyardi.

Saglik açisindan saçlarin yikanma sikliginin çok önemli oldugunu vurgulayan Aksungur, su uyarilarda bulundu: “Saçlarimizi ne çok sik ne de çok seyrek yikamak dogru degil. Özellikle problemli ciltlerde ve yaglilik orani normalin altinda olan saçlarda çok sik yikama kuruluga neden olabilir. Özel durumlar haricinde biz saçlarin haftada üç kez yikanmasini öneriyoruz. Ancak, bu durum kisinin hassasiyetine ve saçlarin yaglilik oranina göre degisebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası