Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sabun da kir tutar

Çok sayida kisinin kullandigi kati sabunlarda bakteri üreme riski bulunduguna dikkati çeken uzmanlar, ortak yararlanilan mekanlarda sivi sabunlarin tercih edilmesi gerektigi konusunda uyarilarda bulundular.

Kati sabunlari tuttugumuz zaman, elimizdeki kir ve mikroplarin bu sabuna geçip, bakteri üreme riski ortaya çikardigi belirtilerek sadece, kendinizin ve ailenizin kullandigi mekanlarda kati sabunu tercih etmeniz gerektigi dile getirildi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Varol Lütfi Aksungur, halk sagligi açisindan çok sayida insanin yararlandigi mekanlarda sivi sabun kullanimi konusuna özen gösterilmesini istedi.

Halk arasindaki “sabun kir tutmaz” inanisinin dogru olmadigini kaydeden Aksungur, söyle konustu: “Kati sabunlari tuttugumuz zaman, elimizdeki kir ve mikroplar bu sabuna geçer ve bakteri üreme riski ortaya çikar. Bizden sonra ayni sabunu kullanan kisiler için sagliksiz bir ortam dogar. Bu nedenle, ortak kullanim alanlarinda sivi sabunlar tercih edilmelidir. Sadece kendimizin ve ailemizin kullandigi mekanlarda kati ya da sivi sabun tercihi kullanicinin istegi dogrultusunda sekillenebilir. Ancak, ortak mekanlar bu açidan hassastir. Sivi sabunlar da mutlaka gerekli testlerden geçmis Saglik Bakanligi’ndan onayli ürünler olmalidir. Açikta satilan ve içerigi belli olmayan sivi sabun ve benzeri ürünler basta egzama olmak üzere birçok cilt hastaligina yol açabilir.”

SAÇ TEMIZLIGINE DIKKAT

Sampuan seçimi ve kullaniminda da son derece dikkatli olunmasini isteyen Aksungur, dermatolojik testlerden geçirilmemis ürünlerin satin alinmamasi konusunda vatandaslari uyardi.

Saglik açisindan saçlarin yikanma sikliginin çok önemli oldugunu vurgulayan Aksungur, su uyarilarda bulundu: “Saçlarimizi ne çok sik ne de çok seyrek yikamak dogru degil. Özellikle problemli ciltlerde ve yaglilik orani normalin altinda olan saçlarda çok sik yikama kuruluga neden olabilir. Özel durumlar haricinde biz saçlarin haftada üç kez yikanmasini öneriyoruz. Ancak, bu durum kisinin hassasiyetine ve saçlarin yaglilik oranina göre degisebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası