Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet dönemi geliyor

Sünneti yenidogan döneminden 1.5 yasa, 6 yasindan 10 yasa kadar olan dönemlerde yaptirin.

Uzmanlar sünnetin, çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmani tarafindan, ameliyathanede ve ameliyat sartlarinda yapilmasi uyarisinda bulunuyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Çocuk Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Yunus Söylet, okullarin tatile girmesinin ardindan sünnet döneminin baslamasi nedeniyle ailelere uyarilarda bulundu. Sünnetin, yas dogru seçilmek kaydiyla saglik açisindan faydali bir islem oldugunu belirten Prof. Dr. Söylet, sünnet için ideal dönemlerin yeni dogan çagindan 1.5 yasa kadar ve 6 yasindan 10 yasa kadar olan dönemler oldugunu vurguladi. Söylet, “1.5 - 6 yas arasi psikolojik açidan bazi sakincalarin oldugu dönemdir ve bu dönemde tibbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçinilmalidir” diye konustu.

Yeni dogan dönemindeki sünnetin, kolay olmasi, genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih edildigini belirten Prof. Dr. Söylet, “Ancak sünnetin sosyal boyutunu çocuklarin yasayamamasi gibi bir sakincasi vardir. Ayrica operasyon sonrasinda bölgenin bakiminda titizlik gerektigi de unutulmamali” dedi.

Bazi özel sartlarda yasa bakilmaksizin sünnet yapilmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Söylet, bu durumlari söyle açikladi: “Dogustan böbrek ve idrar yollari anormallikleri olan tüm çocuklarda, sünnet derisinin uç kismi normal idrar akimina izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapilmalidir. Sik sik sünnet derisinde ve penisin bas kisminda iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yasina geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemedigi durumlarda da sünnet gereklidir.”

PEYGAMBER SÜNNETINE DIKKAT

Prof. Dr. Söylet, halk arasinda “yarim sünnet veya peygamber sünneti” olarak bilinen tip dilindeki adi “hipospadyas” olan dogustan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapilmamasi gerektigini kaydetti.

Sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi egitim almis hekimlerce yapilmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Söylet, sunlari söyledi: “Ideal olani, sünneti yapacak hekimin, çocuk cerrahisi uzmani veya çocuk ürolojisi uzmani olmasidir. Sünnet bir ameliyattir. Dolayisiyla çocuklarda yapilan her ameliyat gibi sünnet de ameliyathanede ve ameliyat sartlarinda yapilmalidir. Dogru olani, genel anestezi ile hiç bir agri ve korku duyurmadan yapilan sünnettir. Çocuk ameliyathaneye alinmadan önce sakinlestirici bir surup verilir. Rahat bir sekilde ameliyathaneye alindiktan sonra, anestezinin hemen baslangicinda penise bölgesel lokal anestezi uygulanarak hem anestezinin çok hafif olabilmesi saglanir, hem de operasyon sonrasinda birkaç saat hiç agrisiz bir dönem geçirilir.”

RISKLERI

Söylet, sünnetin cerrahi bir islem olmasi nedeniyle bazi riskleri bulundugunu, ancak çocuklar güvenli ellere emanet edildigi zaman korkacak bir durum olmadigini vurguladi. Uygun olmayan ortam ve sartlarda yapilan sünnetlerde, enfeksiyon riski bulundugunu kaydeden Prof. Dr. Söylet, sünnetin en büyük risklerinden birinin, çocugun psikolojik olarak asiri hirpalanmasi oldugunu belirtti.

Bu durumun genellikle, “lokal anestezi ile adeta bir siddet gösterisi seklinde cereyan eden sünnetlerden sonra” görüldügünü anlatan Prof. Dr. Söylet, “Bu korku uzun yillar devam edebilir. Bir de seçilen cerrahi teknikle de baglantili olarak görülen problemler olabilir. Bunlarin basinda kanama ve estetik yönden çirkin sünnetler gelir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası