Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnet dönemi geliyor

Sünneti yenidogan döneminden 1.5 yasa, 6 yasindan 10 yasa kadar olan dönemlerde yaptirin.

Uzmanlar sünnetin, çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmani tarafindan, ameliyathanede ve ameliyat sartlarinda yapilmasi uyarisinda bulunuyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Çocuk Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Yunus Söylet, okullarin tatile girmesinin ardindan sünnet döneminin baslamasi nedeniyle ailelere uyarilarda bulundu. Sünnetin, yas dogru seçilmek kaydiyla saglik açisindan faydali bir islem oldugunu belirten Prof. Dr. Söylet, sünnet için ideal dönemlerin yeni dogan çagindan 1.5 yasa kadar ve 6 yasindan 10 yasa kadar olan dönemler oldugunu vurguladi. Söylet, “1.5 - 6 yas arasi psikolojik açidan bazi sakincalarin oldugu dönemdir ve bu dönemde tibbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçinilmalidir” diye konustu.

Yeni dogan dönemindeki sünnetin, kolay olmasi, genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih edildigini belirten Prof. Dr. Söylet, “Ancak sünnetin sosyal boyutunu çocuklarin yasayamamasi gibi bir sakincasi vardir. Ayrica operasyon sonrasinda bölgenin bakiminda titizlik gerektigi de unutulmamali” dedi.

Bazi özel sartlarda yasa bakilmaksizin sünnet yapilmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Söylet, bu durumlari söyle açikladi: “Dogustan böbrek ve idrar yollari anormallikleri olan tüm çocuklarda, sünnet derisinin uç kismi normal idrar akimina izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapilmalidir. Sik sik sünnet derisinde ve penisin bas kisminda iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yasina geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemedigi durumlarda da sünnet gereklidir.”

PEYGAMBER SÜNNETINE DIKKAT

Prof. Dr. Söylet, halk arasinda “yarim sünnet veya peygamber sünneti” olarak bilinen tip dilindeki adi “hipospadyas” olan dogustan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapilmamasi gerektigini kaydetti.

Sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi egitim almis hekimlerce yapilmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Söylet, sunlari söyledi: “Ideal olani, sünneti yapacak hekimin, çocuk cerrahisi uzmani veya çocuk ürolojisi uzmani olmasidir. Sünnet bir ameliyattir. Dolayisiyla çocuklarda yapilan her ameliyat gibi sünnet de ameliyathanede ve ameliyat sartlarinda yapilmalidir. Dogru olani, genel anestezi ile hiç bir agri ve korku duyurmadan yapilan sünnettir. Çocuk ameliyathaneye alinmadan önce sakinlestirici bir surup verilir. Rahat bir sekilde ameliyathaneye alindiktan sonra, anestezinin hemen baslangicinda penise bölgesel lokal anestezi uygulanarak hem anestezinin çok hafif olabilmesi saglanir, hem de operasyon sonrasinda birkaç saat hiç agrisiz bir dönem geçirilir.”

RISKLERI

Söylet, sünnetin cerrahi bir islem olmasi nedeniyle bazi riskleri bulundugunu, ancak çocuklar güvenli ellere emanet edildigi zaman korkacak bir durum olmadigini vurguladi. Uygun olmayan ortam ve sartlarda yapilan sünnetlerde, enfeksiyon riski bulundugunu kaydeden Prof. Dr. Söylet, sünnetin en büyük risklerinden birinin, çocugun psikolojik olarak asiri hirpalanmasi oldugunu belirtti.

Bu durumun genellikle, “lokal anestezi ile adeta bir siddet gösterisi seklinde cereyan eden sünnetlerden sonra” görüldügünü anlatan Prof. Dr. Söylet, “Bu korku uzun yillar devam edebilir. Bir de seçilen cerrahi teknikle de baglantili olarak görülen problemler olabilir. Bunlarin basinda kanama ve estetik yönden çirkin sünnetler gelir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası