Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz, erkeklerde de görülüyor

'Kemiklerin sessiz hirsizi’ osteoporoz, kadinlarla yetinmiyor, erkekleri de tehdit ediyor!

Erkeklerimizi koruyalim! Esiniz, babaniz, erkek kardesiniz, dedeniz… Kemiklerinin saglikli olmasina özen gösterin!

Halk arasinda “kemik erimesi” olarak bilinen bir hastalik osteoporoz… Genellikle menopoz sonrasi dönemdeki kadinlari etkiledigi bilinen ve bu güne kadar hep ilgili haberlerde, toplantilarda erkeklerdeki riskten pek bahsedilmeyen bir konu. Oysa osteoporoz, erkeklerde de görülebilen bir iskelet sistemi hastaligi. Peki ama neden osteoporozun erkeklerde de etkili oldugu fazla bilinmemekte? Bu ve bunun gibi birçok soruya Prof. Dr. Simin Hepgüler (Ege Üniversitesi Tip Fak. Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi) ve Doç.Dr.Süleyman Özbek (Çukurova Üniversitesi Tip.Fak. Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali Romotoloji B.D Ögretim Üyesi) yanit verdi.

Erkeklerin penceresinden osteoporoz

“Erkeklerde osteoporoz kadinlar kadar sik olmamakla birlikte görülmekte ve tüm kalça kiriklarinin %25-30’u erkeklerde saptanirken, bir çok erkekte omurga deformiteleri bulunmakta. Kalça kiriklarinin sikligi hem erkek hem de kadinlarda giderek artmakta ve 2025 yilinda dünyada yilda 1.1 milyon erkekte kalça kirigi beklenmekte.” diyen Prof. Dr. Hepgüler, “yillarin kadin hastaligi” olarak bilinen osteoporoza erkeklerin penceresinden bakildigindan ortaya çikan manzarayi anlatti.

Kadinlarda osteoporoz menopoz sonrasi dönemde ortaya çikabiliyor. Peki erkeklerde ne zaman basliyor?

Erkeklerin kemikleri kiz çocuklarina göre daha uzun sürede gelisir ve kemik hücreleri daha yogundur. Erkeklerde hiçbir zaman kadinlardaki menopoz gibi hayatlarini ve metabolizmalarini etkileyen ani bir kesinti durumu söz konusu olmaz. Ilerleyen yaslarda andropoz denen durum erkeklerde görülse de bu çok daha yavas olarak kendini gösterir. Bir önemli faktör de, erkeklerin ilerleyen yaslarda baska hastaliklardan dolayi yasamlarini yitirebilmesi. Baska bir deyisle, erkeklerin yasam süresinin daha kisa olmasi... Tüm bunlar osteoporozun erkeklerde daha geç yasta seyretmeye baslamasina yol açiyor.

Erkeklerde osteoporozun nedenleri nelerdir?

Erkek osteoporozunun nedenleri arasinda asiri kortizon kullanimi, hipogonadizm(cinsiyet hormonu azligi), ilaçlar, alkol ve tütün kullanimi ve yasam tarzi sayilabilir, ancak çogunlukla bir neden bulunamamakta.

Osteoporoz erkeklerde ne gibi sonuçlar dogurabilir?

Osteoporozun en ciddi sonucu kiriklar. Osteoporoza bagli kiriklar en sik kalça, omurga ve el bileginde ortaya çikiyor. Bunlardan omurga kiriklari çogu zaman sessiz biçimde olup, sonrasinda gelen kiriklar omurgada sekil bozukluguna ve kamburluga neden olabiliyor. Osteoporoza bagli kiriklardan en tehlikeli sonuçlara neden olanlar ise kalça kiriklari. Kalça kiriklari daha ileri yaslarda (genellikle 70 yas sonrasi) ortaya çikiyor, kisiyi uzun süre yataga baglayabiliyor, cerrahi müdahale gerekebiliyor ve alinan tüm önlemlere karsin kirik geçirenlerin dörtte biri olaydan sonra bir yil içinde kaybedilebiliyor.

Erkek Osteoporozunu tedavi etmek gerekir mi? Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi amaçli olarak su anda dünyada FDA (Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi) tarafindan onaylanmis bir tek ilaç var. Etken maddesi alendronat sodyum olan bu ilacin haftada bir veya her gün kullanilan formlari mevcut. Hem erkeklerde hem de kadinlarda osteoporoz tedavisi için bu ilaç yaygin olarak kullaniliyor.

Erkeklerde ölüm orani kadinlardan daha yüksek

Doç. Dr. Süleyman Özbek “Erkeklerde ölüm oraninin kadinlara göre daha yüksek” oldugunu belirterek su açiklamalari yapti:

“Daha geç görülmesine ragmen erkeklerde osteoporoz daha önemli komplikasyonlara yol açiyor. En ciddi komplikasyon ise süphesiz, ölüm. Osteoporozlu erkeklerde ölüm orani kadinlardan iki kat daha fazla. Rakam olarak verirsek osteporoz nedeniyle kirigi olan kadinlarda ölüm orani ortalama %17 iken, erkeklerde %31. Bu yaslardaki erkeklerin eskiden getirdigi hastaliklar - kalp hastaligi, damar hastaligi gibi - bu oranin daha komplike ve komplikasyonlarla seyretmesine neden oluyor.”

Kalsiyum ve D vitamini ile kemiklere kuvvet!

Osteoporoza karsi korunma çocukluk çagindan itibaren baslamali. Kalsiyumdan zengin besinlerle (süt, süt ürünleri, yesil sebzeler vb.) beslenme ve egzersiz yapma korunmaya yönelik baslica önlemler. Alinan tüm önlemlere karsin kisinin genetik yapisi, geçirmis oldugu baska hastaliklar vb. nedenlerle yine de osteoporoz ortaya çikabiliyor. Bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir. Hastalarin tüm ilaç tedavileri ile birlikte mutlaka yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almalari gerekiyor (besinlerle veya disaridan destek tedavisi seklinde.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası