Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz, erkeklerde de görülüyor

'Kemiklerin sessiz hirsizi’ osteoporoz, kadinlarla yetinmiyor, erkekleri de tehdit ediyor!

Erkeklerimizi koruyalim! Esiniz, babaniz, erkek kardesiniz, dedeniz… Kemiklerinin saglikli olmasina özen gösterin!

Halk arasinda “kemik erimesi” olarak bilinen bir hastalik osteoporoz… Genellikle menopoz sonrasi dönemdeki kadinlari etkiledigi bilinen ve bu güne kadar hep ilgili haberlerde, toplantilarda erkeklerdeki riskten pek bahsedilmeyen bir konu. Oysa osteoporoz, erkeklerde de görülebilen bir iskelet sistemi hastaligi. Peki ama neden osteoporozun erkeklerde de etkili oldugu fazla bilinmemekte? Bu ve bunun gibi birçok soruya Prof. Dr. Simin Hepgüler (Ege Üniversitesi Tip Fak. Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi) ve Doç.Dr.Süleyman Özbek (Çukurova Üniversitesi Tip.Fak. Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali Romotoloji B.D Ögretim Üyesi) yanit verdi.

Erkeklerin penceresinden osteoporoz

“Erkeklerde osteoporoz kadinlar kadar sik olmamakla birlikte görülmekte ve tüm kalça kiriklarinin %25-30’u erkeklerde saptanirken, bir çok erkekte omurga deformiteleri bulunmakta. Kalça kiriklarinin sikligi hem erkek hem de kadinlarda giderek artmakta ve 2025 yilinda dünyada yilda 1.1 milyon erkekte kalça kirigi beklenmekte.” diyen Prof. Dr. Hepgüler, “yillarin kadin hastaligi” olarak bilinen osteoporoza erkeklerin penceresinden bakildigindan ortaya çikan manzarayi anlatti.

Kadinlarda osteoporoz menopoz sonrasi dönemde ortaya çikabiliyor. Peki erkeklerde ne zaman basliyor?

Erkeklerin kemikleri kiz çocuklarina göre daha uzun sürede gelisir ve kemik hücreleri daha yogundur. Erkeklerde hiçbir zaman kadinlardaki menopoz gibi hayatlarini ve metabolizmalarini etkileyen ani bir kesinti durumu söz konusu olmaz. Ilerleyen yaslarda andropoz denen durum erkeklerde görülse de bu çok daha yavas olarak kendini gösterir. Bir önemli faktör de, erkeklerin ilerleyen yaslarda baska hastaliklardan dolayi yasamlarini yitirebilmesi. Baska bir deyisle, erkeklerin yasam süresinin daha kisa olmasi... Tüm bunlar osteoporozun erkeklerde daha geç yasta seyretmeye baslamasina yol açiyor.

Erkeklerde osteoporozun nedenleri nelerdir?

Erkek osteoporozunun nedenleri arasinda asiri kortizon kullanimi, hipogonadizm(cinsiyet hormonu azligi), ilaçlar, alkol ve tütün kullanimi ve yasam tarzi sayilabilir, ancak çogunlukla bir neden bulunamamakta.

Osteoporoz erkeklerde ne gibi sonuçlar dogurabilir?

Osteoporozun en ciddi sonucu kiriklar. Osteoporoza bagli kiriklar en sik kalça, omurga ve el bileginde ortaya çikiyor. Bunlardan omurga kiriklari çogu zaman sessiz biçimde olup, sonrasinda gelen kiriklar omurgada sekil bozukluguna ve kamburluga neden olabiliyor. Osteoporoza bagli kiriklardan en tehlikeli sonuçlara neden olanlar ise kalça kiriklari. Kalça kiriklari daha ileri yaslarda (genellikle 70 yas sonrasi) ortaya çikiyor, kisiyi uzun süre yataga baglayabiliyor, cerrahi müdahale gerekebiliyor ve alinan tüm önlemlere karsin kirik geçirenlerin dörtte biri olaydan sonra bir yil içinde kaybedilebiliyor.

Erkek Osteoporozunu tedavi etmek gerekir mi? Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi amaçli olarak su anda dünyada FDA (Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi) tarafindan onaylanmis bir tek ilaç var. Etken maddesi alendronat sodyum olan bu ilacin haftada bir veya her gün kullanilan formlari mevcut. Hem erkeklerde hem de kadinlarda osteoporoz tedavisi için bu ilaç yaygin olarak kullaniliyor.

Erkeklerde ölüm orani kadinlardan daha yüksek

Doç. Dr. Süleyman Özbek “Erkeklerde ölüm oraninin kadinlara göre daha yüksek” oldugunu belirterek su açiklamalari yapti:

“Daha geç görülmesine ragmen erkeklerde osteoporoz daha önemli komplikasyonlara yol açiyor. En ciddi komplikasyon ise süphesiz, ölüm. Osteoporozlu erkeklerde ölüm orani kadinlardan iki kat daha fazla. Rakam olarak verirsek osteporoz nedeniyle kirigi olan kadinlarda ölüm orani ortalama %17 iken, erkeklerde %31. Bu yaslardaki erkeklerin eskiden getirdigi hastaliklar - kalp hastaligi, damar hastaligi gibi - bu oranin daha komplike ve komplikasyonlarla seyretmesine neden oluyor.”

Kalsiyum ve D vitamini ile kemiklere kuvvet!

Osteoporoza karsi korunma çocukluk çagindan itibaren baslamali. Kalsiyumdan zengin besinlerle (süt, süt ürünleri, yesil sebzeler vb.) beslenme ve egzersiz yapma korunmaya yönelik baslica önlemler. Alinan tüm önlemlere karsin kisinin genetik yapisi, geçirmis oldugu baska hastaliklar vb. nedenlerle yine de osteoporoz ortaya çikabiliyor. Bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir. Hastalarin tüm ilaç tedavileri ile birlikte mutlaka yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almalari gerekiyor (besinlerle veya disaridan destek tedavisi seklinde.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası