Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnette hijyene dikkat

Sünnet mevsimibaslarken bir cerrahi girisim olan sünnette hijyene çok dikkat edilmesi gerektigini bildirdi.

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, sünnetin toplumumuzda bir taraftan dini anlamda sünnetin yerine getirilmesi için yapilan, diger taraftan geleneksel anlamda en yaygin uygulanan cerrahi girisim oldugunu söyledi. Bu kadar genis kitleyi ilgilendiren bu cerrahi girisime çok büyük bir dikkat gösterilmesi gerektigini ifade eden Prof. Dr. Söylet, "Maalesef bu anlamda gereken özenin gösterilmedigini görüyoruz. Isin en önemli tarafi, bu cerrahi girisim psikolojik ve fiziksel gelisimini henüz tamamlamakta olan bir yas grubundaki çocuklarda uygulanmaktadir. Her cerrahi girisim gibi sünnetin de çesitli komplikasyonlari olabilmekte, bazen düzeltilmesi için birkaç ameliyat gereken olumsuzluklar meydana gelebilmektedir" dedi.

Tibbi hatalar

Bu tür hasarlara en çok ehil olmayan ellerin yaptigi sünnetlerde rastlandigini belirten Prof. Dr. Söylet, "Son yillarda toplumumuzda 'toplu sünnet' olayi giderek yayginlasti. Genellikle hayir islemek maksadiyla yapilan bu faaliyetlerde bir günde 500, hatta bazen bin çocuk sünnet ettirilmektedir. Bu da büyük bir telas içinde olmakta ve zaman zaman hijyen sartlarinin ihmal edilmesine sebep olmaktadir. Böylece de hayir isleyelim derken önemli tibbi hatalara yol açilabilmektedir. Bunun önlenmesi için sünnet girisimi sürecinde hijyene çok dikkat edilmelidir. Bir kere bunun bir ameliyat oldugu unutulmamalidir ve bir ameliyat hangi ortamda yapiliyorsa, sünnet için de ayni hassasiyet gösterilmelidir. Burada sunu hatirlatmakta fayda var: Eger toplu bir etkinlik yapilacaksa, bunun eglencesi ve ikrami dis ortamda olabilir, ancak sünnet operasyonu mutlaka hijyenik ortamlarda gerçeklestirilmelidir."

Yarim sünnet

Prof. Dr. Yunus Söylet, tip dilinde hipospadyas denilen yarim sünnet konusunda da aileleri uyardi. Söz konusu rahatsizligin erkek bebeklerde rastlandigini ve çocuklarin adeta sünnet olmus gibi dogdugunu hatirlatan Prof. Dr. Söylet, "Dikkatli bakildiginda çocuklarin idrarlarini bacaklarina dogru yaptiklari fark edilir. Bu erkek bebeklerde sik rastlanan bir dogumsal anormalliktir, ancak tedavisi mümkündür. Çocuklarinda bu tür rahatsizlik bulunan anne-babalarin en kisa sürede bir çocuk cerrahisi uzmanina müracaat etmesi gerekir. Bu anne-babalara sunu özellikle hatirlatalim. Yarim sünnet rahatsizligi bulunan çocuklarinizi kesinlikle sünnet ettirmeyin. Zira bu çocuklarin ameliyatlarinda mevcut sünnet derisine ihtiyaç duyulmaktadir ve ayrica bu asamada sünnetleri de yapilmaktadir" ifadelerini kullandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası