Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sünnette hijyene dikkat

Sünnet mevsimibaslarken bir cerrahi girisim olan sünnette hijyene çok dikkat edilmesi gerektigini bildirdi.

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, sünnetin toplumumuzda bir taraftan dini anlamda sünnetin yerine getirilmesi için yapilan, diger taraftan geleneksel anlamda en yaygin uygulanan cerrahi girisim oldugunu söyledi. Bu kadar genis kitleyi ilgilendiren bu cerrahi girisime çok büyük bir dikkat gösterilmesi gerektigini ifade eden Prof. Dr. Söylet, "Maalesef bu anlamda gereken özenin gösterilmedigini görüyoruz. Isin en önemli tarafi, bu cerrahi girisim psikolojik ve fiziksel gelisimini henüz tamamlamakta olan bir yas grubundaki çocuklarda uygulanmaktadir. Her cerrahi girisim gibi sünnetin de çesitli komplikasyonlari olabilmekte, bazen düzeltilmesi için birkaç ameliyat gereken olumsuzluklar meydana gelebilmektedir" dedi.

Tibbi hatalar

Bu tür hasarlara en çok ehil olmayan ellerin yaptigi sünnetlerde rastlandigini belirten Prof. Dr. Söylet, "Son yillarda toplumumuzda 'toplu sünnet' olayi giderek yayginlasti. Genellikle hayir islemek maksadiyla yapilan bu faaliyetlerde bir günde 500, hatta bazen bin çocuk sünnet ettirilmektedir. Bu da büyük bir telas içinde olmakta ve zaman zaman hijyen sartlarinin ihmal edilmesine sebep olmaktadir. Böylece de hayir isleyelim derken önemli tibbi hatalara yol açilabilmektedir. Bunun önlenmesi için sünnet girisimi sürecinde hijyene çok dikkat edilmelidir. Bir kere bunun bir ameliyat oldugu unutulmamalidir ve bir ameliyat hangi ortamda yapiliyorsa, sünnet için de ayni hassasiyet gösterilmelidir. Burada sunu hatirlatmakta fayda var: Eger toplu bir etkinlik yapilacaksa, bunun eglencesi ve ikrami dis ortamda olabilir, ancak sünnet operasyonu mutlaka hijyenik ortamlarda gerçeklestirilmelidir."

Yarim sünnet

Prof. Dr. Yunus Söylet, tip dilinde hipospadyas denilen yarim sünnet konusunda da aileleri uyardi. Söz konusu rahatsizligin erkek bebeklerde rastlandigini ve çocuklarin adeta sünnet olmus gibi dogdugunu hatirlatan Prof. Dr. Söylet, "Dikkatli bakildiginda çocuklarin idrarlarini bacaklarina dogru yaptiklari fark edilir. Bu erkek bebeklerde sik rastlanan bir dogumsal anormalliktir, ancak tedavisi mümkündür. Çocuklarinda bu tür rahatsizlik bulunan anne-babalarin en kisa sürede bir çocuk cerrahisi uzmanina müracaat etmesi gerekir. Bu anne-babalara sunu özellikle hatirlatalim. Yarim sünnet rahatsizligi bulunan çocuklarinizi kesinlikle sünnet ettirmeyin. Zira bu çocuklarin ameliyatlarinda mevcut sünnet derisine ihtiyaç duyulmaktadir ve ayrica bu asamada sünnetleri de yapilmaktadir" ifadelerini kullandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası