Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihninizi zinde tutun

Bulmaca çözün, el becerisi isteyen islere yönelin. Bol bol okuyun ve televizyonda bilgi içeren belgeselleri seyretmeye özen gösterin.

Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre, ortalama yasam beklentisindeki artisa dikkati çekerek, “Arastirmalar, gelecek 10-15 yil içinde Türkiye ve benzeri gelismekte olan ülkelerde neredeyse ‘Alzheimer Salgini’ olacagini gösteriyor. Bu salgina hazirlikli olmamiz lazim” dedi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre, 65 yasin üzerinde Alzheimer görülme sikliginin yüzde 5 oldugunu vurgulayarak, “Her 20 kisiden biri Alzheimer hastasi. Bu, hiç de azimsanacak bir oran degil. Türkiye için, yaklasik 200-250 bin Alzheimer hastasinin varligi demek” diye konustu.

Gelismis ülkelerde ortalama yasam beklentisinin 85-88 oldugunu, Türkiye’de ise bu beklentinin 57’lerden 68’lere, hatta kadinlarda 70’e çiktigini vurgulayan Prof. Dr. Emre, sunlari kaydetti: “Epidemiyolojik arastirmalar, iste bu yüzden, gelecek 10-15 yil içinde Türkiye ve benzeri gelismekte olan ülkelerde neredeyse ‘Alzheimer Salgini’ olacagini gösteriyor. Bu salgina hazirlikli olmamiz lazim. ABD’de, 4.5 milyon Alzheimer hastasi var.”

“RUH HASTALIGI DEGIL”

Alzheimer ile ilgili yanlislara da deginen Prof. Dr. Emre, hastaligin öncelikle çogu insanin sandigi gibi bir “ruh hastaligi” degil, “beyin hastaligi” oldugunu söyledi.

Yavas ve son derece sinsi ilerleyen bu hastaligin, baslangiçtaki en sik belirtisinin “unutkanlik” olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Emre, söyle devam etti: “Unutkanlik ile kastedilen, anormal derece unutkanlik. Alzheimer hastalari, dün ne yaptigini hatirlamazlar fakat ilkokul dönemini hatirlayabilirler veya dramatik bir sekilde detay hatirlarlar. Ama o gün ne yaptiklarini asla söyleyemezler. Sik sik kaybolurlar. Bildikleri, tanidiklari yerlerde, kendi mahallelerinde kaybolurlar. Yanilsamalar içindedirler. Hayaller görürler. En dramatik olani ise yakinlarinin kendi yakinlari olmadigini düsünürler.”

Alzheimer olup olmadigini anlamaya çalisanlara, “Lütfen filmi alip, doktorlariniza kosmayin” diye seslenen Prof. Dr. Emre, kesin teshisin beyinden alinan parçaya, mikroskop altinda biyopsi yapilmasiyla konulabildigini belirtti.

ZIHINLERI ZINDE TUTMANIN PÜF NOKTALARI

Hastaligi tamamen ortadan kaldiracak bir tedavinin olmadigini kaydeden Prof. Dr. Emre, buna karsin belli bir süre hastaligin ilerleme hizini durduracak ya da yavaslatacak bazi yeni ilaçlar bulundugunu bildirdi.

Hastalikla mücadele etmek ve beyni, bellegi ve hafizayi diri tutmak için belli basli yöntemler oldugunu anlatan Prof. Dr. Emre, bunlari söyle siraladi: “Bulmaca çözün, el becerisi isteyen islere yönelin. Maket yapimi, marangozluk, kadinlarda da örgü, nakis son derece faydali ugraslardir. Bol bol okuyun ve televizyonda bilgi içeren belgeselleri seyretmeye özen gösterin. Hayattan kopmayin, inzivaya çekilmeyin. Bol bol yürüyüs yapin ve dogadan kopuk yasamayin.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası