Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihninizi zinde tutun

Bulmaca çözün, el becerisi isteyen islere yönelin. Bol bol okuyun ve televizyonda bilgi içeren belgeselleri seyretmeye özen gösterin.

Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre, ortalama yasam beklentisindeki artisa dikkati çekerek, “Arastirmalar, gelecek 10-15 yil içinde Türkiye ve benzeri gelismekte olan ülkelerde neredeyse ‘Alzheimer Salgini’ olacagini gösteriyor. Bu salgina hazirlikli olmamiz lazim” dedi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre, 65 yasin üzerinde Alzheimer görülme sikliginin yüzde 5 oldugunu vurgulayarak, “Her 20 kisiden biri Alzheimer hastasi. Bu, hiç de azimsanacak bir oran degil. Türkiye için, yaklasik 200-250 bin Alzheimer hastasinin varligi demek” diye konustu.

Gelismis ülkelerde ortalama yasam beklentisinin 85-88 oldugunu, Türkiye’de ise bu beklentinin 57’lerden 68’lere, hatta kadinlarda 70’e çiktigini vurgulayan Prof. Dr. Emre, sunlari kaydetti: “Epidemiyolojik arastirmalar, iste bu yüzden, gelecek 10-15 yil içinde Türkiye ve benzeri gelismekte olan ülkelerde neredeyse ‘Alzheimer Salgini’ olacagini gösteriyor. Bu salgina hazirlikli olmamiz lazim. ABD’de, 4.5 milyon Alzheimer hastasi var.”

“RUH HASTALIGI DEGIL”

Alzheimer ile ilgili yanlislara da deginen Prof. Dr. Emre, hastaligin öncelikle çogu insanin sandigi gibi bir “ruh hastaligi” degil, “beyin hastaligi” oldugunu söyledi.

Yavas ve son derece sinsi ilerleyen bu hastaligin, baslangiçtaki en sik belirtisinin “unutkanlik” olduguna dikkati çeken Prof. Dr. Emre, söyle devam etti: “Unutkanlik ile kastedilen, anormal derece unutkanlik. Alzheimer hastalari, dün ne yaptigini hatirlamazlar fakat ilkokul dönemini hatirlayabilirler veya dramatik bir sekilde detay hatirlarlar. Ama o gün ne yaptiklarini asla söyleyemezler. Sik sik kaybolurlar. Bildikleri, tanidiklari yerlerde, kendi mahallelerinde kaybolurlar. Yanilsamalar içindedirler. Hayaller görürler. En dramatik olani ise yakinlarinin kendi yakinlari olmadigini düsünürler.”

Alzheimer olup olmadigini anlamaya çalisanlara, “Lütfen filmi alip, doktorlariniza kosmayin” diye seslenen Prof. Dr. Emre, kesin teshisin beyinden alinan parçaya, mikroskop altinda biyopsi yapilmasiyla konulabildigini belirtti.

ZIHINLERI ZINDE TUTMANIN PÜF NOKTALARI

Hastaligi tamamen ortadan kaldiracak bir tedavinin olmadigini kaydeden Prof. Dr. Emre, buna karsin belli bir süre hastaligin ilerleme hizini durduracak ya da yavaslatacak bazi yeni ilaçlar bulundugunu bildirdi.

Hastalikla mücadele etmek ve beyni, bellegi ve hafizayi diri tutmak için belli basli yöntemler oldugunu anlatan Prof. Dr. Emre, bunlari söyle siraladi: “Bulmaca çözün, el becerisi isteyen islere yönelin. Maket yapimi, marangozluk, kadinlarda da örgü, nakis son derece faydali ugraslardir. Bol bol okuyun ve televizyonda bilgi içeren belgeselleri seyretmeye özen gösterin. Hayattan kopmayin, inzivaya çekilmeyin. Bol bol yürüyüs yapin ve dogadan kopuk yasamayin.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası