Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uyku apnesine etkili ilk ilaç

Uykuda belirli araliklarla nefesin kesilmesi olarak bilinen uyku apnesi için ilk kez bir ilacin etkili bulundugu saptandi.

ABD’nin Chicago kentinde bulunan Illinois Üniversitesi’nde yapilan arastirmada, antidepresan olarak bilinen mirtazapinenin (Remeron), uyku apnesi hastalarinda nefes kesilme ve gece uykudan uyanma oranini azaltabildigi gözlendi.

Mirtazapine ilacinin denendigi uyku apnesi hastalarinda gece uykudaki nefes kesilme sayisinin yari yariya, uykudan uyanma sorununun ise yüzde 28 azaldigi belirlendi. Arastirmaya katilan 12 hastanin hepsinde ilacin benzer etkileri ortaya koyabildigi ifade edildi. Arastirma ekibinden Dr. David Carley, arastirmanin kliniksel açidan bilimsel bir kanit ortaya koydugunu belirtti. Amerika’da 15-20 milyon arasinda insanin uyku apnesi hastasi oldugu biliniyor. Uyku apnesi sorunu bulunan hastalarda, gece uyku sirasinda nefes almanin yüzlerce kez 10 saniye ve üzerinde kesildigi biliniyor.

APNE

Apne sorunu, insanlarda kalp krizi, inme ve yüksek tansiyona yol açabiliyor. Ayrica bu insanlarda, yetiskinlerde görülen seker hastaligi, davranis, bilme ve kavrama yetenegiyle ilgili risklerin arttigi belirtildi.

REMERON

Yas ortalamasi 20-70 olan 12 hasta üzerinde yapilan arastirmada, mirtazapine ilacinin, seratonin maddesinin sinir sistemi üzerindeki etkisini bloke edebildigi gözlendi. Seratonin maddesinin, insanlarda huy, his, istah ve uyku durumunu kontrol ettigi biliniyor. Mirtazapine ilacinin Remeron adiyla depresyon hastalarinda kullanildigi, uyku apnesi için henüz Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi tarafindan onaylanmadigi bildirildi.

Arastirma sonucunun, ilacin uyku apnesi hastalarinda kullanilmasinin onaylanmasini saglayabilecegi düsünülüyor.

Arastirma raporu, Illinois Üniversitesi tarafindan açiklandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası