Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme kanserine karsi D vitamini

D vitamininden elde edilen bir maddenin, meme kanseri hastalarinda radyasyon tedavisini güçlendirdigi saptandi.

Önce laboratuvar ortaminda, daha sonra laboratuvar denek hayvanlari üzerinde yapilan arastirmada, radyasyon ve D vitamini benzeri EB 1089 maddesinin, radyasyon tedavisine duyarlilik göstermeyen kanser hücrelerini yok edebildigi saptandi.

Meme kanseri ameliyatindan önce veya sonra uygulanan radyasyon tedavisinde, tedaviye duyarlilik göstermeyen ve dokularda kalabilen kanser hücreleri hastaligin tekrarlanmasini körükleyebiliyor. Dartmouth Tip Okulu uzmanlarindan Dr. Sujatha Sundaram, meme kanseri hastalari üzerinde klinik arastirmalarinin yapilacagini duyurdu. Her yil Amerika’da 20-59 yaslari arasinda 200 bin kadinin meme kanserine yakalandigi ve 40 bin hastanin öldügü biliniyor. Fareler üzerinde yapilan arastirmada, radyasyon tedavisiyle birlikte uygulanan EB 1089 isin tedavisinin, sadece radyasyon tedavisi gören denek hayvanlarina göre, kanser hücrelerini yüzde elli azaltabildigi saptandi.

KANSERE KARSI D VITAMINI

Arastirmanin, D vitamininin insan sagligi üzerindeki önemini tekrar gündeme getirdigi bildirildi. Günes isinlarini vücudun D vitaminine çevirdigi ve D vitaminin birçok kanser çesitlerinin önlenmesi üzerinde etkili bulundugu biliniyor. Fazla oranda D vitamini ise kalsiyum oranini asiri derecede artirarak, kemik metabolizmasi ve olusumu üzerinde yan etki ortaya koyabiliyor.

Vitamin D benzeri EB 1089 maddesinin kimyasal özelligini degistiren uzmanlar, kalsiyum kaynakli yan etkinin azalmasini saglayabildi. Dr. Sundaram, EB 1089 terapinin, kemoterapi gibi yan etkiler ortaya koymadigini, toksik olmayan bir terapi gerçeklestirdigini bildirdi. Kemoterapinin saç dökülmesine, istah kaybina ve fakli yan etkilere yol açtigi biliniyor. Bilim adamlari, kanser tedavisinde toksik etki ortaya koymayan terapi yollarinin arastirildigini, EB 1089 isin terapinin bu tedavilerden biri olabilecegini kaydetti.

Arastirma raporu, Journal of Clinical Cancer Research adli derginin Haziran sayisinda yer aldi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası