Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ari sokmalarinda ölüm riski

Ari sokmasinin bazi kisilerde ölüme yol açabilecek “anaflaktik soka” (vücudun tamamini ilgilendiren alerji) neden olabilecegi bildirildi.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ari soktugunda sokun öncü habercisi olan sikinti hissi, huzursuzluk, sicak basmasi, çarpinti ve kasinti gibi belirtiler görüldügünde hemen bir saglik kurumuna basvurulmasini öneriyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaz aylarinda siklikla karsilasilan ari sokmasi sonrasi görülecek agri, yanma, kizariklik ve sismenin birkaç saat içinde geçecegini, çok sayida arinin sokmasi halinde toksik reaksiyonlarin olabilecegini anlatti. Küçükusta, “Ari sokmasi bazi kisilerde ölüme bile yol açacak ‘anaflaktik soka’ neden olabilir” dedi.

BELIRTILERI

Ari sokmasinda görülen anaflaktik sokun yaygin kurdesen, deri alti ödemi, kasinti, solunum yolu tikanikligi, nefes darligi, tansiyon düsüklügü, dolasim yetersizligi, kalp ritm bozuklugu, bulanti, kusma, ishal, karin agrisi gibi belirtilerle ortaya çiktigini belirten Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Bu belirtilerin erken ortaya çiktigi kisiler ile bas ve boyundan olan sokmalarda anaflaksi ihtimali fazladir. Sisme ve kabarmalar bogazda oldugu zaman, girtlak tamamen denecek kadar kapanir, bu da kisinin nefessiz kalarak ani ölümüne yol açar. Alerjik olmayan bir insanda da ari sokmasiyla sok yasanabilir.Ari soktugunda sikinti hissi, huzursuzluk, sicak basmasi, çarpinti ve kasinti gibi belirtiler sokun öncü habercisidir ve kisi hemen bir saglik kurumuna götürülmelidir. Eger ilk birkaç dakika içinde adrenalin tedavisi yapilmazsa ölüme yol açabilir.”

KORUNMA YOLLARI

Yazin bahçe islerinde eldiven kullanilmasi, uzun kollu gömlek, pantolon, çorap ve ayakkabi giyilmesi tavsiyesinde bulunan Küçükusta, parlak renkli elbiselerden, parfüm, kolonya gibi arilari çekecek kokulardan kaçinilmasi, açikta yemek yenilmemesi, çöp ve yiyecek birakilmamasi gerektigini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, ari sokmalarindan sonra,deriye takili kalan ignenin çikarilarak, bölgenin su, sabun veya antiseptik solüsyonla iyice yikanmasi gerektigini belirtti.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN BAZI OLAYLAR

Ari sokmasinin ciddiye alinmamasi nedeniyle ölümle sonuçlanan vakalar yasaniyor. Ihmal ve gecikme nedeniyle yakin zamanda meydana gelen bazi ölüm olaylari söyle gerçeklesti:

Erzincan’in Altin Basak Köyü Ilkögretim Okulu ögretmeni Miktat Sarigöze 6 Eylül 2002 tarihinde bir lokantada yemek yerken kasigina konan ari tarafindan dudagindan sokuldu. Alerjisi nedeniyle fenalasan Sarigöze, arkadaslari tarafindan Erzincan Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda öldü. Konya’nin Beysehir Ilçesi Üzümlü Beldesi’nde 23 Agustos 2002 tarihinde, Hacet Öztulum kestigi agacin içine yuva yapan arilarin saldirisina ugradi. Bunun sonucu fenalasan Öztulum, Kayabasi Beldesi Saglik Ocagi’na götürüldü. Burada sahdamarindan ari soktugu belirlenen ve suurunu kaybeden Öztulum, Beysehir Devlet Hastanesi’ne kaldirilirken yolda öldü.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası