Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ari sokmalarinda ölüm riski

Ari sokmasinin bazi kisilerde ölüme yol açabilecek “anaflaktik soka” (vücudun tamamini ilgilendiren alerji) neden olabilecegi bildirildi.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ari soktugunda sokun öncü habercisi olan sikinti hissi, huzursuzluk, sicak basmasi, çarpinti ve kasinti gibi belirtiler görüldügünde hemen bir saglik kurumuna basvurulmasini öneriyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaz aylarinda siklikla karsilasilan ari sokmasi sonrasi görülecek agri, yanma, kizariklik ve sismenin birkaç saat içinde geçecegini, çok sayida arinin sokmasi halinde toksik reaksiyonlarin olabilecegini anlatti. Küçükusta, “Ari sokmasi bazi kisilerde ölüme bile yol açacak ‘anaflaktik soka’ neden olabilir” dedi.

BELIRTILERI

Ari sokmasinda görülen anaflaktik sokun yaygin kurdesen, deri alti ödemi, kasinti, solunum yolu tikanikligi, nefes darligi, tansiyon düsüklügü, dolasim yetersizligi, kalp ritm bozuklugu, bulanti, kusma, ishal, karin agrisi gibi belirtilerle ortaya çiktigini belirten Küçükusta, sunlari kaydetti:

“Bu belirtilerin erken ortaya çiktigi kisiler ile bas ve boyundan olan sokmalarda anaflaksi ihtimali fazladir. Sisme ve kabarmalar bogazda oldugu zaman, girtlak tamamen denecek kadar kapanir, bu da kisinin nefessiz kalarak ani ölümüne yol açar. Alerjik olmayan bir insanda da ari sokmasiyla sok yasanabilir.Ari soktugunda sikinti hissi, huzursuzluk, sicak basmasi, çarpinti ve kasinti gibi belirtiler sokun öncü habercisidir ve kisi hemen bir saglik kurumuna götürülmelidir. Eger ilk birkaç dakika içinde adrenalin tedavisi yapilmazsa ölüme yol açabilir.”

KORUNMA YOLLARI

Yazin bahçe islerinde eldiven kullanilmasi, uzun kollu gömlek, pantolon, çorap ve ayakkabi giyilmesi tavsiyesinde bulunan Küçükusta, parlak renkli elbiselerden, parfüm, kolonya gibi arilari çekecek kokulardan kaçinilmasi, açikta yemek yenilmemesi, çöp ve yiyecek birakilmamasi gerektigini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, ari sokmalarindan sonra,deriye takili kalan ignenin çikarilarak, bölgenin su, sabun veya antiseptik solüsyonla iyice yikanmasi gerektigini belirtti.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN BAZI OLAYLAR

Ari sokmasinin ciddiye alinmamasi nedeniyle ölümle sonuçlanan vakalar yasaniyor. Ihmal ve gecikme nedeniyle yakin zamanda meydana gelen bazi ölüm olaylari söyle gerçeklesti:

Erzincan’in Altin Basak Köyü Ilkögretim Okulu ögretmeni Miktat Sarigöze 6 Eylül 2002 tarihinde bir lokantada yemek yerken kasigina konan ari tarafindan dudagindan sokuldu. Alerjisi nedeniyle fenalasan Sarigöze, arkadaslari tarafindan Erzincan Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda öldü. Konya’nin Beysehir Ilçesi Üzümlü Beldesi’nde 23 Agustos 2002 tarihinde, Hacet Öztulum kestigi agacin içine yuva yapan arilarin saldirisina ugradi. Bunun sonucu fenalasan Öztulum, Kayabasi Beldesi Saglik Ocagi’na götürüldü. Burada sahdamarindan ari soktugu belirlenen ve suurunu kaybeden Öztulum, Beysehir Devlet Hastanesi’ne kaldirilirken yolda öldü.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası