Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer’da etkili agri kesiciler iddiasi çürütüldü

Etken maddesi Naproxen ile Rofecoxib olan popüler iki agri kesicinin Alzheimer hastasinda etkili oldugu iddiasi çürütüldü.

ABD’de Georgetown Üniversitesi uzmanlari, ilaçlarin iddia edildigi gibi Alzheimer hastalarinda olumlu etki ortaya koymadigini, üstelik aksi tesir yaratabildigini belirtti.

Daha önce yapilan bir arastirmada, steroid olmayan iki agri kesicinin Alzheimer hastalarinda hastaligin seyrini degistirebildigi belirlenmisti. 351 hafif ve orta derecede Alzheimer hastasi üzerinde 12 ay süren yeni arastirmada, hastalarin bir kismina antienflamatuar etkisi ortaya koydugu bilinen agri kesiciler, bir kismina ise etkisiz ilaçlar veren uzmanlar, sonuçta agri kesicilerin veya etkisiz ilacin alzheimer hastalari üzerinde herhangi bir olumlu etki ortaya koyamadigini saptadilar.

Hastalara arastirmadan sonra test uygulayan uzmanlar, etken maddesi Rofecoxib olan ilaç verdikleri hastalarda, etken maddesi Naproxen olan ilaç ve etkisiz ilaç verilen hastalara göre bilme ve kavrama yeteneginin daha hizli kayba ugradigini gözledi. Uzmanlar, ilaçlarin iddia edildigi gibi Alzheimer hastalarinda olumlu etki ortaya koymadigini, üstelik aksi tesir yaratabildigini belirtti.

Önceki arastirmanin, Dr. Paul Aisen ve arkadaslarinin arastirmasi gibi detayli ele alinmadigi, yeni arastirmada hastalarin agri kesiciler ve etkisiz ilaçlar açisindan dikkatle izlendigi düsünülüyor.

Arastirmayi yorumlayan yaslilikla ilgili Amerikan Ulusal Akademisi Baskani Dr. Neil Buckholtz, önceki arastirmada iki agri kesicinin Alzheimer hastaligini yavaslatabildigi veya önleyebildigi sonucunun elde edildigini, bunun alzheimer hastaliginin erken dönemi için dogru olabilecegini ifade etti. Alzheimer hastaliginin, romatizmasi olan ve antienflamatuar ilaçlarini fazlaca kullanan insanlarda daha az görüldügü, her iki agri kesicinin iltihaplanmayi önleyen özelligiyle hastaligin baslangicinda etki ortaya koyabilecegi düsünülüyor.

Yeni arastirmayi yöneten Dr. Paul Aisen, iltihaplanmayi önleyebilen agri kesicilerin alzheimer hastalarinda kullanilmasinin salik verilemeyecegini, bu ilaçlarin kliniksel olarak alzheimer hastalarinin tedavisinde kullanilmasinin durdurulmasi gerektigini belirtti.

Bazi uzmanlar, antienflamatuar ilaçlarin, alzheimer hastaliginin olustugu hastalar için degil, hastaligin baslamadigi risk gruplari için etkili olabilecegini düsünüyor. Herhangi bir tedavi edici ilaci olmayan alzheimer hastaliginin 4 milyon Amerikalida bulundugu belirtiliyor. Alzheimer Kurulusu, herhangi bir tedavi gelistirilmedigi taktirde, 2050 yilinda ABD’de alzheimer hastalarinin sayisinin 14 milyona çikabilecegini hesapliyor. Arastirmayla ilgili rapor, Amerikan Saglik Kurulusu tarafindan yayimlanan “Journal” adli derginin 4 Haziran sayisinda yer aldi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası