Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer’da etkili agri kesiciler iddiasi çürütüldü

Etken maddesi Naproxen ile Rofecoxib olan popüler iki agri kesicinin Alzheimer hastasinda etkili oldugu iddiasi çürütüldü.

ABD’de Georgetown Üniversitesi uzmanlari, ilaçlarin iddia edildigi gibi Alzheimer hastalarinda olumlu etki ortaya koymadigini, üstelik aksi tesir yaratabildigini belirtti.

Daha önce yapilan bir arastirmada, steroid olmayan iki agri kesicinin Alzheimer hastalarinda hastaligin seyrini degistirebildigi belirlenmisti. 351 hafif ve orta derecede Alzheimer hastasi üzerinde 12 ay süren yeni arastirmada, hastalarin bir kismina antienflamatuar etkisi ortaya koydugu bilinen agri kesiciler, bir kismina ise etkisiz ilaçlar veren uzmanlar, sonuçta agri kesicilerin veya etkisiz ilacin alzheimer hastalari üzerinde herhangi bir olumlu etki ortaya koyamadigini saptadilar.

Hastalara arastirmadan sonra test uygulayan uzmanlar, etken maddesi Rofecoxib olan ilaç verdikleri hastalarda, etken maddesi Naproxen olan ilaç ve etkisiz ilaç verilen hastalara göre bilme ve kavrama yeteneginin daha hizli kayba ugradigini gözledi. Uzmanlar, ilaçlarin iddia edildigi gibi Alzheimer hastalarinda olumlu etki ortaya koymadigini, üstelik aksi tesir yaratabildigini belirtti.

Önceki arastirmanin, Dr. Paul Aisen ve arkadaslarinin arastirmasi gibi detayli ele alinmadigi, yeni arastirmada hastalarin agri kesiciler ve etkisiz ilaçlar açisindan dikkatle izlendigi düsünülüyor.

Arastirmayi yorumlayan yaslilikla ilgili Amerikan Ulusal Akademisi Baskani Dr. Neil Buckholtz, önceki arastirmada iki agri kesicinin Alzheimer hastaligini yavaslatabildigi veya önleyebildigi sonucunun elde edildigini, bunun alzheimer hastaliginin erken dönemi için dogru olabilecegini ifade etti. Alzheimer hastaliginin, romatizmasi olan ve antienflamatuar ilaçlarini fazlaca kullanan insanlarda daha az görüldügü, her iki agri kesicinin iltihaplanmayi önleyen özelligiyle hastaligin baslangicinda etki ortaya koyabilecegi düsünülüyor.

Yeni arastirmayi yöneten Dr. Paul Aisen, iltihaplanmayi önleyebilen agri kesicilerin alzheimer hastalarinda kullanilmasinin salik verilemeyecegini, bu ilaçlarin kliniksel olarak alzheimer hastalarinin tedavisinde kullanilmasinin durdurulmasi gerektigini belirtti.

Bazi uzmanlar, antienflamatuar ilaçlarin, alzheimer hastaliginin olustugu hastalar için degil, hastaligin baslamadigi risk gruplari için etkili olabilecegini düsünüyor. Herhangi bir tedavi edici ilaci olmayan alzheimer hastaliginin 4 milyon Amerikalida bulundugu belirtiliyor. Alzheimer Kurulusu, herhangi bir tedavi gelistirilmedigi taktirde, 2050 yilinda ABD’de alzheimer hastalarinin sayisinin 14 milyona çikabilecegini hesapliyor. Arastirmayla ilgili rapor, Amerikan Saglik Kurulusu tarafindan yayimlanan “Journal” adli derginin 4 Haziran sayisinda yer aldi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası