Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Paralardaki tehlike

Karadeniz Teknik Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydin, paralarin sadece maddi varlik olarak görülmemesi, günlük kullanilan esyalar gibi temiz tutulmasi gerektigini belirtti.

Elden ele dolasan kagit ve bozuk paralarin, diski yoluyla çikip agiz yoluyla bulasabilen bütün mikroplari barindirdigi ifade edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydin, “Kagit ve bozuk paralar, elden ele dolastigi için diski yoluyla çikip agiz yoluyla bulasabilen bütün mikroplari barindirmaktadir” dedi.

Para yoluyla bulasabilen mikroplarin, tifo, hepatit A, dizanteri, çesitli ishaller, grip, parazitsel hastaliklara ve hatta tüberküloza neden olabilecegine isaret eden Doç. Dr. Aydin, “Paranin üzerindeki mikroplar, el temasiyla kisiden kisiye çok kolay bulasabilir. Bunu bir nebze engellemek için paralari cüzdana koyup çok temas etmemek gerekir. Üstelik cüzdan para sagligi açisindan da önemlidir” diye konustu.

Paralarin yiyecek ve içecekle temasinin mutlaka engellenmesi gerektigini vurgulayan Aydin, söyle devam etti: “Gida maddesi satan kisiler önce ürünlere daha sonra da paraya dokunmakta. Bu durum çok tehlikeli. Mesela kasaplar et kesiyor daha sonra para aliyor. Bu durumda, hayvan ürünlerinden kasaplarin ellerine ve daha sonra paraya sarbon bulasma riski bulunmakta. Bu durumda mikrop, solunum yoluyla alindiginda insanlarda bagirsak sarbonu olma riski dogar ve bu hastalik yüzde 90 öldürücüdür.”

Para sayarken parmaklarin tükürükle islatilmamasi gerektigini dile getiren Aydin, pul ve zarf agzi gibi maddelerin tükürükle yapistirilmamasi, para ile temas eden ellerin ise mutlaka yikanmasi gerektigini söyledi. Aydin, çocuklarin, paralari agizlarina götürme aliskanliginin engellenmesi, iyi bir hijyen egitiminden geçirilmesi ve özellikle paralari kirli kabul edip, kullandiktan sonra el temizligi yapmayi ögrenmeleri gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası