Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Paralardaki tehlike

Karadeniz Teknik Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydin, paralarin sadece maddi varlik olarak görülmemesi, günlük kullanilan esyalar gibi temiz tutulmasi gerektigini belirtti.

Elden ele dolasan kagit ve bozuk paralarin, diski yoluyla çikip agiz yoluyla bulasabilen bütün mikroplari barindirdigi ifade edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydin, “Kagit ve bozuk paralar, elden ele dolastigi için diski yoluyla çikip agiz yoluyla bulasabilen bütün mikroplari barindirmaktadir” dedi.

Para yoluyla bulasabilen mikroplarin, tifo, hepatit A, dizanteri, çesitli ishaller, grip, parazitsel hastaliklara ve hatta tüberküloza neden olabilecegine isaret eden Doç. Dr. Aydin, “Paranin üzerindeki mikroplar, el temasiyla kisiden kisiye çok kolay bulasabilir. Bunu bir nebze engellemek için paralari cüzdana koyup çok temas etmemek gerekir. Üstelik cüzdan para sagligi açisindan da önemlidir” diye konustu.

Paralarin yiyecek ve içecekle temasinin mutlaka engellenmesi gerektigini vurgulayan Aydin, söyle devam etti: “Gida maddesi satan kisiler önce ürünlere daha sonra da paraya dokunmakta. Bu durum çok tehlikeli. Mesela kasaplar et kesiyor daha sonra para aliyor. Bu durumda, hayvan ürünlerinden kasaplarin ellerine ve daha sonra paraya sarbon bulasma riski bulunmakta. Bu durumda mikrop, solunum yoluyla alindiginda insanlarda bagirsak sarbonu olma riski dogar ve bu hastalik yüzde 90 öldürücüdür.”

Para sayarken parmaklarin tükürükle islatilmamasi gerektigini dile getiren Aydin, pul ve zarf agzi gibi maddelerin tükürükle yapistirilmamasi, para ile temas eden ellerin ise mutlaka yikanmasi gerektigini söyledi. Aydin, çocuklarin, paralari agizlarina götürme aliskanliginin engellenmesi, iyi bir hijyen egitiminden geçirilmesi ve özellikle paralari kirli kabul edip, kullandiktan sonra el temizligi yapmayi ögrenmeleri gerektigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası