Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençlerin gelisimine ‘light’ engel

Kizlardan sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’u diyetetik ürünler tüketiyor.

Gençlerin saglikli büyümeleri için dengeli beslenmeye ihtiyaç duyduklari adolesan dönemde, “light” olarak da adlandirilan bazi diyetetik ürünleri uygun olmayan siklik ve miktarda tüketmelerinin gelisimleri açisindan tehlike olusturdugu bildirildi.

Gazi Üniversitesi Mesleki Egitim Fakültesi Beslenme Egitimi Anabilim Dali’nca, adolesan çaginda bulunan sosyoekonomik düzeyi düsük kizlarin diyetetik ürünleri kullanma durumlari ve bu ürünlere yaklasimlarini saptamak amaciyla “pilot çalisma” niteliginde yapilan arastirmada, katilimci gençlerden sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’unun diyet ürünleri tükettikleri belirlendi.

Üniversitenin Çocuk Gelisimi ve Ev Yönetimi Egitimi Bölümü Beslenme Egitimi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sidika Bulduk ve Arastirma Görevlisi Yasemin Demircioglu tarafindan gerçeklestirilen arastirmaya, adolesan çaginda bulunan ve lise ile üniversitede egitim gören 15-22 yaslari arasindaki sosyoekonomik düzeyi düsük 253 kiz ögrenci katildi. Diyet ürünleri tüketenlerin oraninin yüzde 19.8 olarak belirlendigi arastirmada, kilosundan memnun olan adolesanlarin yüzde 13.3’ü, memnun olmayanlarin da yüzde 26.4’ünün diyetetik ürün kullandiklari tespit edildi. Katilimcilardan 19-20 yaslarindakilerin yüzde 38.5’i, 17-18 yaslarindakilerin de yüzde 23.2’sinin diyet ürünleri tükettiklerinin saptandigi arastirmada, sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’unun da diyetetik ürün kullandiklari belirlendi.

Adolesanlarin en çok tükettikleri diyet ürünlerin ise, kepekli bisküvi ve kraker ile çesitli içecekler oldugu, bunlari kepekli ekmek ve yagsiz süt ürünlerinin takip ettigi anlasildi. Ayrica, arastirmaya katilanlardan yüzde 46’si “zayiflamak”, yüzde 42’si de “kilosunu korumak” amaciyla diyet ürün tükettiklerini bildirdi.

UZMAN UYARISI

Prof. Dr. Sidika Bulduk, arastirma sonuçlarina iliskin Türkiye’de genç kizlarda adolesan dönemin 12 yasinda basladigini belirterek, bunun da bireyin yetiskinlige geçisteki en önemli büyüme ve gelisme dönemlerinden biri olduguna dikkat çekti. Adolesan çagdaki hizli büyüme ve gelismenin besin gereksinimini artirdigini vurgulayan Prof. Dr. Bulduk, bu ihtiyacin besleyici degeri yüksek saglikli besinlerle karsilanmasi gerektigini bildirdi.

Kizlar için “ince olma” arayislarinin onlari moda diyetlere ve diyetetik ürünlere yönelttigini kaydeden Prof. Dr. Bulduk, “Bu ürünlerin bazilari özellikle uygun olmayan miktar ve siklikta tüketildiginde, gençlerin büyüme ve gelismeleri için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyduklari adolesan dönemde tehlike olusturmaktadir” dedi.

Prof. Dr. Bulduk, gençlerin, herhangi bir saglik sorunu veya diyetisyen önerisi olmadigi halde diyetetik ürünleri bilinçsizce ve kontrolsüz bir biçimde, uygun olmayan siklik ve miktarlarda tüketmelerinin, bu dönemde artan enerji ve diger besin ögeleri ihtiyaçlarini karsilayamamalarina neden olacagini söyledi.

“Bu durum yetersiz ve dengesiz beslenmeyle sonuçlanabilir” diyen Prof. Dr. Bulduk, adolesan çagindaki gençlerin saglikli beslenmelerine yönelik bilgi düzeylerinin artirilmasi, yanlis bilgi ve davranislarinin da düzeltilmesi için ortaögretimde beslenme dersleri verilmesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası