Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençlerin gelisimine ‘light’ engel

Kizlardan sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’u diyetetik ürünler tüketiyor.

Gençlerin saglikli büyümeleri için dengeli beslenmeye ihtiyaç duyduklari adolesan dönemde, “light” olarak da adlandirilan bazi diyetetik ürünleri uygun olmayan siklik ve miktarda tüketmelerinin gelisimleri açisindan tehlike olusturdugu bildirildi.

Gazi Üniversitesi Mesleki Egitim Fakültesi Beslenme Egitimi Anabilim Dali’nca, adolesan çaginda bulunan sosyoekonomik düzeyi düsük kizlarin diyetetik ürünleri kullanma durumlari ve bu ürünlere yaklasimlarini saptamak amaciyla “pilot çalisma” niteliginde yapilan arastirmada, katilimci gençlerden sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’unun diyet ürünleri tükettikleri belirlendi.

Üniversitenin Çocuk Gelisimi ve Ev Yönetimi Egitimi Bölümü Beslenme Egitimi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sidika Bulduk ve Arastirma Görevlisi Yasemin Demircioglu tarafindan gerçeklestirilen arastirmaya, adolesan çaginda bulunan ve lise ile üniversitede egitim gören 15-22 yaslari arasindaki sosyoekonomik düzeyi düsük 253 kiz ögrenci katildi. Diyet ürünleri tüketenlerin oraninin yüzde 19.8 olarak belirlendigi arastirmada, kilosundan memnun olan adolesanlarin yüzde 13.3’ü, memnun olmayanlarin da yüzde 26.4’ünün diyetetik ürün kullandiklari tespit edildi. Katilimcilardan 19-20 yaslarindakilerin yüzde 38.5’i, 17-18 yaslarindakilerin de yüzde 23.2’sinin diyet ürünleri tükettiklerinin saptandigi arastirmada, sisman olanlarin yüzde 37.5’i, kilosu normal olanlarin yüzde 20.9’u, zayif olanlarin da yüzde 12.9’unun da diyetetik ürün kullandiklari belirlendi.

Adolesanlarin en çok tükettikleri diyet ürünlerin ise, kepekli bisküvi ve kraker ile çesitli içecekler oldugu, bunlari kepekli ekmek ve yagsiz süt ürünlerinin takip ettigi anlasildi. Ayrica, arastirmaya katilanlardan yüzde 46’si “zayiflamak”, yüzde 42’si de “kilosunu korumak” amaciyla diyet ürün tükettiklerini bildirdi.

UZMAN UYARISI

Prof. Dr. Sidika Bulduk, arastirma sonuçlarina iliskin Türkiye’de genç kizlarda adolesan dönemin 12 yasinda basladigini belirterek, bunun da bireyin yetiskinlige geçisteki en önemli büyüme ve gelisme dönemlerinden biri olduguna dikkat çekti. Adolesan çagdaki hizli büyüme ve gelismenin besin gereksinimini artirdigini vurgulayan Prof. Dr. Bulduk, bu ihtiyacin besleyici degeri yüksek saglikli besinlerle karsilanmasi gerektigini bildirdi.

Kizlar için “ince olma” arayislarinin onlari moda diyetlere ve diyetetik ürünlere yönelttigini kaydeden Prof. Dr. Bulduk, “Bu ürünlerin bazilari özellikle uygun olmayan miktar ve siklikta tüketildiginde, gençlerin büyüme ve gelismeleri için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyduklari adolesan dönemde tehlike olusturmaktadir” dedi.

Prof. Dr. Bulduk, gençlerin, herhangi bir saglik sorunu veya diyetisyen önerisi olmadigi halde diyetetik ürünleri bilinçsizce ve kontrolsüz bir biçimde, uygun olmayan siklik ve miktarlarda tüketmelerinin, bu dönemde artan enerji ve diger besin ögeleri ihtiyaçlarini karsilayamamalarina neden olacagini söyledi.

“Bu durum yetersiz ve dengesiz beslenmeyle sonuçlanabilir” diyen Prof. Dr. Bulduk, adolesan çagindaki gençlerin saglikli beslenmelerine yönelik bilgi düzeylerinin artirilmasi, yanlis bilgi ve davranislarinin da düzeltilmesi için ortaögretimde beslenme dersleri verilmesi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası