Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Hasta bina’ hasta ediyor

Arastirmalara göre, tam nedeni tespit edilmese de en sik görülen hasta binalar; okullar, laboratuvarlar, hastaneler, büyük kamu binalari, akilli ofisler ve yeni yapilmis veya yeni dekore edilmis evler

Bir binaya girdiklerinde göz ve burun yanmasi, burun kanamasi, ses kisikligi, nefes darligi, bas agrisi, bulanti, kalp çarpintisi gibi aniden ortaya çikan sikayetlerden rahatsiz olan, yapiyi terk etmelerinden sonra ise bu sikayetleri geçenlerin “hasta bina kurbani” olabildikleri bildirildi.

Kendisi de “hasta bina” magduru olan ve küf kaynakli alerjik astim hastaligina yakalanan Yeditepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Imer Okar, Maltepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Görevlisi Dr. Oguz Özyaral ile birlikte, “hasta binalarin neden oldugu hastaliklar” konusunda arastirma baslatti.

Prof. Dr. Okar, binalara bagli hastaliklarin Türkiye’de yeni bir konu oldugunu vurgulayarak, “Binaya bagli hastaliklar dünyada biliniyor ama Türkiye’de bilinmiyor. Biz bu konuya merakla basladik. Çok sorunlu kisilerle karsilastik” dedi.

Hasta binalarin etkilerinin “göz-burun yanmasi ve sulanmasi, burun kanamasi, ses kisikligi, kuru öksürük, bogaz yanmasi, nefes darligi, girtlak yanmasi, bas agrisi, sersemlik, bas dönmesi, kuru-kasintili cilt, bulanti, kalp çarpintisi, kas ve eklem agrilari, kramplar, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozuklugu veya eksikligi, kokulara asiri hassasiyet, sebepsiz ödem (bacak, eklem, karin), titremeler” oldugunu anlatan Prof. Dr. Okar, söyle devam etti: “Binadaki insanlarin hep benzer sikayetleri varsa, tekrarlaniyorsa, bütün bu belirtiler ortam degistirince yok oluyorsa, belirtilerin nedeni ve etkeni belli degilse, hasta bina kurbani olunabilir. Hasta binalar, hamilelik problemleri ile kanser gibi hastaliklara da yol açabilir. Son 20 yilda yapilan arastirmalara göre, tam nedeni tespit edilmese de en sik görülen hasta binalar; okullar, laboratuvarlar, hastaneler, büyük kamu binalari, akilli ofisler ve yeni yapilmis veya yeni dekore edilmis evler.”

BINALARA BAGLI HASTALIKLAR

Prof. Dr. Okar, binalara bagli hastaliklarin önemine isaret ederek, “Bunlar uzun, belirtisiz bir dönemin ardindan aniden belirebilir. Çok kisa bir süreden sonra ortaya çikabilir. Genellikle iç mekan hava kalitesi ile baglantilidir. Çevre problemleri de eklenebilir” dedi.

Binalardan kaynaklanan hastaliklarin, CO zehirlenmeleri gibi toksik, lejyoner gibi enfeksiyon ve astim, saman nezlesi gibi alerjik hastaliklar olmak üzere 3 bölüme ayrildigini dile getiren Prof. Dr. Okar, sunlari kaydetti: “Çok uzun bir tedavi süresine ihtiyaç vardir. Iyilesme dönemi de uzun sürer. Hastaliklar kroniklesebilir ve bina islah edilse bile tam düzelme olmayabilir. Teshis ve tedavi zamana karsi yapilir, ancak çogu zaman hekimler tarafindan belirtiler karistirildigi için tedavi geç baslar.”

Menenjit, tüberküloz, Q hummasi, soguk alginligi, nezle, grip, hepatit, lejyoner hastaligi ve kizamigin, iç hava ile bulasabilen enfeksiyon hastaliklari oldugunu ifade eden Prof. Dr. Okar, havalandirma sistemlerinin en önemli bulasma yollarindan biri olduguna dikkati çekti.

MANTAR, KÜF, KALORIFER BÖCEKLERI

Prof. Dr. Okar, bazi yapi malzemeleri, mobilya ve dösemelerde bulunan; insan, hayvan ve bitkilerden de bulasabilen mantar ve küflerin “hasta bina” belirtilerinin ana etkeni oldugunu belirterek, bunlarin da alerjilere yol açtigini ve kronik hastaliklar olusturabildigini bildirdi.

Virüslerin de hava yoluyla bulasabildigini, toplu yasam ortamlarini ve nemi sevdigini vurgulayan Prof. Dr. Okar, binalardaki kalorifer böceklerinin ise alerji, astim ve bakteriyel hastaliklara neden oldugunu söyledi. Prof. Dr. Okar, ev hayvanlarinin da deri, kil ve tüy döküntüleri, tükürük ve salyalari, kurumus idrar veya diskilarinin alerji, bakteri enfeksiyonlari ve parazitlere yol açtigini kaydetti.

Yeditepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Imer Okar, “hasta binalarin çevre etkenlerini” ise söyle siraladi: “Çok kullanilan esyalar, su baskinlari, çatlaklar, su tesisati kaçaklari, çati problemleri, banyo veya mutfak buharlari, ev ve süs bitkileri ile topraklari, islak çamasir, soba vb. isiticilar, su birikintileri, izolasyon defektleri, havalandirma sistemleri, nemlendiriciler, drenaj kaplari, solunum cihazlari ve tedavi ekipmanlari, havuz, jakuzi, yapay aydinlatma.”

ÖNLEMLER

Asbest, boyalar, deterjanlar, cam yünü, egzoz ve sigara dumani gibi çesitli kimyasallar ile lif yayicilarin da “zararli çevre etkenleri” oldugunu belirten Prof. Dr. Okar, bunlara karsi önlem olarak “el ve vücut temizligine, genel hijyen kurallarina, saglikli beslenmeye, agiz kapamaya ve bilinçsiz ilaç kullanmamaya” dikkat edilmesi gerektigini bildirdi.

Prof. Dr. Okar, çevreye yönelik alinmasi gereken önlemlere iliskin de sunlari söyledi: “Mekanik temizlik yapilmali, dezenfektan kullanilmali, yosun ve küfler ile hava filtreleri temizlenmeli, kapali su devrelerinin bakimi ve temizligi yapilmali, nem orani yüzde 40- yüzde 60 arasinda tutulmali, saglikli havalandirma uygulanmali, boya ve badana yenilenmeli, iç mekanlarda islak çamasir asilmamali, isitici, aspiratör ve kurutucu tahliye bacalari disari verilmeli, nemli zeminlerde hali kullanilmamali, tavan, duvar ve zeminlerde nem görülmemeli, su birikintisi bulunmamali, yiyecek artigi ve açikta çöp olmamali.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası