Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Hasta bina’ hasta ediyor

Arastirmalara göre, tam nedeni tespit edilmese de en sik görülen hasta binalar; okullar, laboratuvarlar, hastaneler, büyük kamu binalari, akilli ofisler ve yeni yapilmis veya yeni dekore edilmis evler

Bir binaya girdiklerinde göz ve burun yanmasi, burun kanamasi, ses kisikligi, nefes darligi, bas agrisi, bulanti, kalp çarpintisi gibi aniden ortaya çikan sikayetlerden rahatsiz olan, yapiyi terk etmelerinden sonra ise bu sikayetleri geçenlerin “hasta bina kurbani” olabildikleri bildirildi.

Kendisi de “hasta bina” magduru olan ve küf kaynakli alerjik astim hastaligina yakalanan Yeditepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Imer Okar, Maltepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Görevlisi Dr. Oguz Özyaral ile birlikte, “hasta binalarin neden oldugu hastaliklar” konusunda arastirma baslatti.

Prof. Dr. Okar, binalara bagli hastaliklarin Türkiye’de yeni bir konu oldugunu vurgulayarak, “Binaya bagli hastaliklar dünyada biliniyor ama Türkiye’de bilinmiyor. Biz bu konuya merakla basladik. Çok sorunlu kisilerle karsilastik” dedi.

Hasta binalarin etkilerinin “göz-burun yanmasi ve sulanmasi, burun kanamasi, ses kisikligi, kuru öksürük, bogaz yanmasi, nefes darligi, girtlak yanmasi, bas agrisi, sersemlik, bas dönmesi, kuru-kasintili cilt, bulanti, kalp çarpintisi, kas ve eklem agrilari, kramplar, kronik yorgunluk, konsantrasyon bozuklugu veya eksikligi, kokulara asiri hassasiyet, sebepsiz ödem (bacak, eklem, karin), titremeler” oldugunu anlatan Prof. Dr. Okar, söyle devam etti: “Binadaki insanlarin hep benzer sikayetleri varsa, tekrarlaniyorsa, bütün bu belirtiler ortam degistirince yok oluyorsa, belirtilerin nedeni ve etkeni belli degilse, hasta bina kurbani olunabilir. Hasta binalar, hamilelik problemleri ile kanser gibi hastaliklara da yol açabilir. Son 20 yilda yapilan arastirmalara göre, tam nedeni tespit edilmese de en sik görülen hasta binalar; okullar, laboratuvarlar, hastaneler, büyük kamu binalari, akilli ofisler ve yeni yapilmis veya yeni dekore edilmis evler.”

BINALARA BAGLI HASTALIKLAR

Prof. Dr. Okar, binalara bagli hastaliklarin önemine isaret ederek, “Bunlar uzun, belirtisiz bir dönemin ardindan aniden belirebilir. Çok kisa bir süreden sonra ortaya çikabilir. Genellikle iç mekan hava kalitesi ile baglantilidir. Çevre problemleri de eklenebilir” dedi.

Binalardan kaynaklanan hastaliklarin, CO zehirlenmeleri gibi toksik, lejyoner gibi enfeksiyon ve astim, saman nezlesi gibi alerjik hastaliklar olmak üzere 3 bölüme ayrildigini dile getiren Prof. Dr. Okar, sunlari kaydetti: “Çok uzun bir tedavi süresine ihtiyaç vardir. Iyilesme dönemi de uzun sürer. Hastaliklar kroniklesebilir ve bina islah edilse bile tam düzelme olmayabilir. Teshis ve tedavi zamana karsi yapilir, ancak çogu zaman hekimler tarafindan belirtiler karistirildigi için tedavi geç baslar.”

Menenjit, tüberküloz, Q hummasi, soguk alginligi, nezle, grip, hepatit, lejyoner hastaligi ve kizamigin, iç hava ile bulasabilen enfeksiyon hastaliklari oldugunu ifade eden Prof. Dr. Okar, havalandirma sistemlerinin en önemli bulasma yollarindan biri olduguna dikkati çekti.

MANTAR, KÜF, KALORIFER BÖCEKLERI

Prof. Dr. Okar, bazi yapi malzemeleri, mobilya ve dösemelerde bulunan; insan, hayvan ve bitkilerden de bulasabilen mantar ve küflerin “hasta bina” belirtilerinin ana etkeni oldugunu belirterek, bunlarin da alerjilere yol açtigini ve kronik hastaliklar olusturabildigini bildirdi.

Virüslerin de hava yoluyla bulasabildigini, toplu yasam ortamlarini ve nemi sevdigini vurgulayan Prof. Dr. Okar, binalardaki kalorifer böceklerinin ise alerji, astim ve bakteriyel hastaliklara neden oldugunu söyledi. Prof. Dr. Okar, ev hayvanlarinin da deri, kil ve tüy döküntüleri, tükürük ve salyalari, kurumus idrar veya diskilarinin alerji, bakteri enfeksiyonlari ve parazitlere yol açtigini kaydetti.

Yeditepe Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Imer Okar, “hasta binalarin çevre etkenlerini” ise söyle siraladi: “Çok kullanilan esyalar, su baskinlari, çatlaklar, su tesisati kaçaklari, çati problemleri, banyo veya mutfak buharlari, ev ve süs bitkileri ile topraklari, islak çamasir, soba vb. isiticilar, su birikintileri, izolasyon defektleri, havalandirma sistemleri, nemlendiriciler, drenaj kaplari, solunum cihazlari ve tedavi ekipmanlari, havuz, jakuzi, yapay aydinlatma.”

ÖNLEMLER

Asbest, boyalar, deterjanlar, cam yünü, egzoz ve sigara dumani gibi çesitli kimyasallar ile lif yayicilarin da “zararli çevre etkenleri” oldugunu belirten Prof. Dr. Okar, bunlara karsi önlem olarak “el ve vücut temizligine, genel hijyen kurallarina, saglikli beslenmeye, agiz kapamaya ve bilinçsiz ilaç kullanmamaya” dikkat edilmesi gerektigini bildirdi.

Prof. Dr. Okar, çevreye yönelik alinmasi gereken önlemlere iliskin de sunlari söyledi: “Mekanik temizlik yapilmali, dezenfektan kullanilmali, yosun ve küfler ile hava filtreleri temizlenmeli, kapali su devrelerinin bakimi ve temizligi yapilmali, nem orani yüzde 40- yüzde 60 arasinda tutulmali, saglikli havalandirma uygulanmali, boya ve badana yenilenmeli, iç mekanlarda islak çamasir asilmamali, isitici, aspiratör ve kurutucu tahliye bacalari disari verilmeli, nemli zeminlerde hali kullanilmamali, tavan, duvar ve zeminlerde nem görülmemeli, su birikintisi bulunmamali, yiyecek artigi ve açikta çöp olmamali.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası