Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sokak sütüyle gelen tehlike

Isil islem geçirmemis, sokakta açikta satilan sütlerin, kaynatilsalar bile saglik açisindan ciddi riskler tasidigi belirtildi.

Kaynatmanin, insan beslenmesinde önemli fonksiyonlari olan ve sütün bilesiminde bulunan vitaminlerin kayiplarina, protein yapisinin bozulmasina ve kullanim oraninin düsmesine sebep oldugu vurgulanarak, toplumun, güvenli süt tüketiminin beslenme ve saglik üzerindeki olumlu etkileri konularinda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektigi bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafindan hazirlanan "Güvenli Süt Tüketimi Raporu"ndan derledigi bilgilere göre, süt, çok sayida besin ögelerini bilesiminde bulundurmasi sebebiyle, insan hayatinin her safhasinda tüketilmesi gereken temel besinlerin basinda yer aliyor. Süt karbonhidrati olan laktoz, beyin ve sinir hücrelerinin olusumunda, bagirsak hareketlerini düzenlemede yardimci olup, uygun ortam (pH) saglayarak faydali bagirsak bakterilerini gelistiriyor.

Süt enerjisinin bir diger kaynagi olan süt yagi da yagda eriyen vitaminlerin (A, E, D, K) emilimini sagliyor. Yag asitlerinin de özellikle çocuklarin sinir sistemi ve entellektüel kapasitelerinin gelisiminde olumlu etkileri bulunuyor.

'Güvenli Süt Tüketimi Raporu'nda, sütün, minerallerden (kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, magnezyum) ve vitaminlerden (A, B1, B2, B6, B12, niasin ve folik asit) zengin oldugu da ifade edilerek, kalsiyum, fosfor ve protein içerigi zengin olan sütün, çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelisimini sagladigi, yaslilikta ise kaybi azaltigi da kaydedildi.

Hasta etkenleri

Rapora göre, Türkiye'de yilda üretilen 10 milyon ton civarindaki sütün yüzde 42'si tüketiciye çig süt (sokak sütü) olarak ulasiyor. Modern yapili isletmelerde islenen süt orani yüzde 18-20 iken, ne denli hijyen sartlarina uydugu bilinmeyen mandralarda islenen süt miktari ise yüzde 40'i buluyor.

Brusella (yavru atar hastaligi), tüberküloz, tifo, paratifo, sap, sarbon, sarilik gibi hastalik etkenleri, çig sütten insana geçebiliyor. Sagimdan tüketiciye ulasincaya kadar açikta kalan süte, sagicidan, kaplardan, hayvan memesinden (kan, irin, kil, vb) ve çevreden (toz, toprak, hasarat ve gübre atiklari) de bulasanlar geçebiliyor.

Raporda, tüketicinin önemli kisminin, sokak sütünü saf, taze ve dogal oldugu yanilgisiyla tercih ettikleri vurgulanarak, "Oysa sokak sütleri denetimden uzaktir. Su, nisasta vb. maddeler eklenerek, besin degeri azaltilmis olabilir ve her türlü mikrorganizmayi içerebilmektedir" uyarisinda bulunuldu. Tüketicinin, kaynatarak sütün içindeki mikrorganizmalari yok ettigini düsündügü de hatirlatilan raporda, kaynatma ile bazi mikroorgnazimalarin ancak üremesinin durdurulabilecegi belirtildi.

Raporda, çogu tüketicinin, uzun ömürlü sütleri (UHT), uygulanan isil islemden dolayi 'ölü süt' olarak degerlendirdiklerine de dikkat çekilerek, "Oysa teknik kisa sürede uygulandigindan kayip kaynatmaya göre çok daha azdir. Pastörize edilmis sütler (günlük süt ve mutlaka soguk kosullarda bulundurulmasi gereken sütler) karsilastirildiginda kayip degerleri yönünden çok büyük fark yoktur" ifadesi kullanildi.

Tüketicilerin büyük kisminin, uzun ömürlü süte (UHT), islem esnasinda dayanikliligi saglamak amaci ile antibiyotik, antiseptik maddelerin katildigina ve kullanilan ambalaj malzemesinin kanser yapici özelliginin olduguna inandigi da ifade edilerek, bunun kesinlikle dogru olmayip hiçbir bilimsel geçerliligi de bulunmadigi bildirildi.

Raporda, uygulanan isil islem geregi, isletmeye kabul edilen sütün, 135-150 santigrat derecede 2-5 saniye tutuldugu ve arkasindan derhal 20 santigrat dereceye sogutma uygulandigi belirtilerek, bu islem sonrasi sütün; steril ortamda ambalajlandigi kaydedildi.

Sokak sütlerine denetim

Açik (sokak sütü) sütlerin, hiçbir sartta satilmasina izin verilmemesi gerektigi de ifade edilerek, "Etkin bir denetleme ile sokak sütleri kayit altina alinmali ve kayit disi olmanin sagladigi avantajlar yok edilmelidir" önerisinde bulunuldu. Raporda, isil islem geçirmemis sokak sütü satislarinin engellenmesinin bir yolunun da yaygin egitim-ögretim imkanlarinin kullanilmasindan geçtigi vurgulanarak, "Bu konuda medya da üzerine düsen görevleri yerine getirmelidir. Saglikli ve güvenli süt tüketimini artirmak için ulusal boyutta kampanya baslatilmali, tüm kesimler bu kampanyaya katilmalidir. Risk gruplarinda (bebek, çocuk, emzikli ve yasli nüfus için) saglikli ve güvenli süt tüketimini artirmak için kamusal ve uluslararasi destekler saglanmali, degisik kampanyalar olusturulmalidir" denildi.

Raporda, temel gida maddeleri olan süt ve süt ürünlerine uygulanan KDV oranlarinin düsürülmesi veya kaldirilmasi gerektigi de belirtilerek, "Süt isleyen merkezlerin denetimleri yaygin biçimde yapilmalidir. Sonuçlar her isteyene açilmalidir. Toplum, sütün dogal özelliklerini ve besin degerini kaybetmeden, hastalik etkeni tasimayan islem görmüs güvenli süt tüketiminin beslenme ve saglik üzerindeki olumlu etkileri konularinda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Süt sagim hijyeni basta olmak üzere gida hijyeni egitiminin yayginlastirilmasi ve bu konuda egitim rehberleri hazirlanmasi gerekmektedir" ifadesine yer verildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası