Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Astim irsi bir hastaliktir"

Uzmanlar astimin irsi bir hastalik oldugunu belirterek, Türkiye'de yüzde 5 ila 10 arasi astim hastaliginin görüldügünü söyledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tip Fakültesi ve Alerji Astim ve Immünoloji Tedavi Arastirma Vakfi (TAITAV) tarafindan organize edilen, "Astima Güncel Bakis" sempozyum, MKÜ Merkez Egitim Fakültesi Mavi Salonda basladi.

Sempozyumun açilisinda konusan TAITAV Baskani Prof. Dr. Yildiz Saraçlar, amaçlarinin astim ve alerji hastaliklarina dikkat çekmek oldugunu belirterek, "Astim ve alerjinin korkunç bir hastalik olmadigini, tedavi edilebilir oldugunu duyurmak istedik. Astim, kronik hastaliklar içinde en fazla görülenidir. Türkiye hastaliklarin teshis ve tedavisinde hiçbir bati ülkesinden geri degildir, sadece uygulamada bazi eksikliklerimiz var" dedi.

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Alerji, Enfeksiyon ve Immünoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Necla Akçakaya, salonda bulunan hasta ve yakinlarina hastaligin olusumu hakkinda bilgi verdi. Astimin her yasta görülebilen ve hava yollarindan kaynaklanan uzun süreli bir hastalik oldugunu belirten Akçakaya, "Astim irsi bir hastaliktir fakat irsiyet tek basina neden degildir, ayni zamanda çevresel faktörler önemlidir. Bunlarin basinda ise hava kirliligi, sigara ve ev ortamlari gelir" diye konustu.

Türkiye'de yüzde 5 ila 10 arasinda astimli hasta bulundugunu belirten Akçakaya, astimli hastalarin meslek seçimlerine dikkat etmelerini bunun için boyacilik, firincilik, mobilya isi ve çiftçilik gibi isleri yapmamalari gerektigini söyledi.

Çukurova Üniversitesi Allerji ve Ümmüniloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Seval Güneser Kendirli ise sigaranin astim hastaliginin can düsmani oldugunu vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası