Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fast food, hastaliklara davetiye çikariyor

Fast food türü yiyecekler asiri sismanlik, kalp hastaliklari ve kanser gibi rahatsizliklara neden oluyor.

TED Istanbul Koleji doktoru Rüçhan Altug, dogal besinlerle beslenme aliskanliginin, yeterince sebze ve meyve tüketiminin çok küçük yaslarda aile ortaminda ögrenilmesi gereken hayati bir saglik kurali oldugunun altini çizdi.

Pizza, hamburger, sosisli sandviç, patates kizartmasi, misir gevregi, mesrubat türü içecekler, pasta, kurabiye, bon bon vs.; yag, tuz, seker, katki maddeleri, boya maddeleri, donmus yaglar vb. içerirler ve asiri sismanlik (obesiti), kalp hastaliklari, kanser gibi rahatsizliklara neden oluyor.

Fast food, son 20 yilin saglikli beslenme kurallarini alt üst eden yeni gida sanayinin akil almaz reklam, promosyon ve ticari zekalarinin korkunç bir ürünü.

SORUN SADECE SISMANLIK DEGIL

Fast food tarzi beslenme, ögün atlama, tek tip beslenme gibi beslenme hatalari vücudumuzun ihtiyaç duydugu vitamin ve minerallerin tamaminin alinamamasina neden oluyor. Uzun süreli vitamin ve mineral eksikligi, kronik hastalik gelisimine neden oluyor. Dogal besinlerle beslenme aliskanligi, yeterince sebze ve meyve tüketimi çok küçük yaslarda aile ortaminda ögrenilmesi gereken hayati bir saglik kurali. Beslenme konusunda çocugun ilk gördügü ve taklit ettigi; ailesi ve aile sofrasi iken ondan sonra okul ve arkadaslari geliyor. Zararli maddelerle beslenmenin kötü sonuçlari kendini ileri yaslarda gösterdigi için gençleri, bu tür besinlerden uzak durmaya ikna etmek oldukça zor. Bu durum, sadece sismanlik sorunu için geçerli degil. Sismanlik beraberinde kalp hastaliklari ve kanser gibi birçok saglik sorununu da getiriyor.

Dengeli beslenme için protein, vitamin, yag, karbonhidrat, mineral gibi besin ögelerini, ihtiyacimiz oldugu oranda almaliyiz. Hangi yiyeceklerde hangi besin ögelerinin bulundugunu bilir ve bunlari ihtiyaç duydugumuz kadar alirsak, bilinçli beslenmis oluruz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası