Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’in sorumlusu kedi mi?

SARS virüsünün insanlara nasil bulasmis olabilecegini arastiran bilimadamlari bu soruya ilginç bir yanit buldu: Misk kedileri.

Asya ve Afrika’da bir hayli yaygin olan misk kedilerinin vücutlarinda bulunan virüsün, SARS virüsüyle büyük benzerlik tasidigi belirtiliyor.

SARS virüsünün insanlara nasil bulastigi konusunda yapilan arastirmalarda gündeme gelen senaryolardan biri de virüsün hayvanlardan bulasmis olmasi ihtimaliydi.Hastaligin ilk defa ortaya çiktigi Çin’de domuz ve kus nüfusunun yogun oldugu gerçeginden hareketle virüsün bu hayvanlardan geçmis olabilecegi söylenmisti. Arastirmalarini sürdüren Honk Kong üniversitesinin uzmanlari ise yepyeni bir senaryoyu gündeme getirdi: “SARS virüsü insanlara misk kedilerinden bulasmis olabilir”

Bizlere oldukça yabanci olan bu kedi türü Asya ve Afrika’da oldukça yaygin. Hatta Çin’in güneyinde eti tüketilen de bir hayvan. Misk kedileri üzerinde incelemeler yapan bilimadamlari hayvanlarin diskilarinda ve tükürüklerinde bulunan virüslerin, SARS virüsüne büyük benzerlikler gösterdigini saptadi. Ancak bu kedileri besleyen ya da pisirirken hayvanin vücudunda virüsü tasiyan bir bölgeye dokunanlar hastaliga yakalanabiliyor. Çin’de soyu tükenmek üzere olan hayvanlarin satisi yasak olsa da hayvan pazarlarinda misk kedilerinin satisi da yaygin.

Virüsün, kisa tüyleri olan, siyah beyaz çizgili bu kedilerden insanlara geçtikten sonra degisime ugramis olabilecegi de ifade ediliyor. Uzmanlar Asya ülkelerindeki hayvan pazarlarinda derhal önlemler alinmazsa gelecekte benzer baska salginlarin da yasanabilecegi uyarisinda bulunuyor.

HONG KONG’DA MISKKEDISI ETINE YASAK

SARS hastaligina miskkedisinin yol açtigi iddiasinin ardindan Hong Kong’da, bu hayvanin etinin ithaline yasak getirildi. Canli miskkedisi ithalatinin yasak oldugu Hong Kong’da, tedbir olarak, miskkedisi etinin ithal edilmesinin de geçici olarak yasaklandigi bildirildi.

Soyu tükenmekte olan misk kedilerinin satilmasi ya da tüketilmesi yasak olmasina ragmen, bu hayvanlar Çin’in güneyinde açikça satiliyor ve sihhi olmayan kosullarda kesiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası