Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’in sorumlusu kedi mi?

SARS virüsünün insanlara nasil bulasmis olabilecegini arastiran bilimadamlari bu soruya ilginç bir yanit buldu: Misk kedileri.

Asya ve Afrika’da bir hayli yaygin olan misk kedilerinin vücutlarinda bulunan virüsün, SARS virüsüyle büyük benzerlik tasidigi belirtiliyor.

SARS virüsünün insanlara nasil bulastigi konusunda yapilan arastirmalarda gündeme gelen senaryolardan biri de virüsün hayvanlardan bulasmis olmasi ihtimaliydi.Hastaligin ilk defa ortaya çiktigi Çin’de domuz ve kus nüfusunun yogun oldugu gerçeginden hareketle virüsün bu hayvanlardan geçmis olabilecegi söylenmisti. Arastirmalarini sürdüren Honk Kong üniversitesinin uzmanlari ise yepyeni bir senaryoyu gündeme getirdi: “SARS virüsü insanlara misk kedilerinden bulasmis olabilir”

Bizlere oldukça yabanci olan bu kedi türü Asya ve Afrika’da oldukça yaygin. Hatta Çin’in güneyinde eti tüketilen de bir hayvan. Misk kedileri üzerinde incelemeler yapan bilimadamlari hayvanlarin diskilarinda ve tükürüklerinde bulunan virüslerin, SARS virüsüne büyük benzerlikler gösterdigini saptadi. Ancak bu kedileri besleyen ya da pisirirken hayvanin vücudunda virüsü tasiyan bir bölgeye dokunanlar hastaliga yakalanabiliyor. Çin’de soyu tükenmek üzere olan hayvanlarin satisi yasak olsa da hayvan pazarlarinda misk kedilerinin satisi da yaygin.

Virüsün, kisa tüyleri olan, siyah beyaz çizgili bu kedilerden insanlara geçtikten sonra degisime ugramis olabilecegi de ifade ediliyor. Uzmanlar Asya ülkelerindeki hayvan pazarlarinda derhal önlemler alinmazsa gelecekte benzer baska salginlarin da yasanabilecegi uyarisinda bulunuyor.

HONG KONG’DA MISKKEDISI ETINE YASAK

SARS hastaligina miskkedisinin yol açtigi iddiasinin ardindan Hong Kong’da, bu hayvanin etinin ithaline yasak getirildi. Canli miskkedisi ithalatinin yasak oldugu Hong Kong’da, tedbir olarak, miskkedisi etinin ithal edilmesinin de geçici olarak yasaklandigi bildirildi.

Soyu tükenmekte olan misk kedilerinin satilmasi ya da tüketilmesi yasak olmasina ragmen, bu hayvanlar Çin’in güneyinde açikça satiliyor ve sihhi olmayan kosullarda kesiliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası