Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk çocuklari sismanliyor

Son yillarda Türkiye’de “orta-alt sinif Amerikan yasam tarzinin” yayginlastigi vurgulandi.

Artan Amerikan tarzi yasamin sonucunda çocukluk çagi obeziteleri ile daha sik karsilastiklarini belirten Istanbul Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karsidag, “simdiye kadar görmedigimiz kolesterol ve yüksek tansiyon degerlerine rastliyoruz” dedi.

Çocuklarin su yerine kola tükettiklerini ve güne neredeyse hamburger yiyerek basladiklarina dikkati çeken Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Diyabet Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karsidag, bu yasam tarzinin tip 2 diyabetin erken yaslarda ortaya çikmasina neden oldugunu anlatti.

Prof. Dr. Karsidag, sunlari söyledi: “Özellikle büyük sehirlerde çocuklarin okula servisle gidip gelmesi, hamburger, pizza, kola tarzi gidalarla beslenmenin yayginlasmasi, çocuklarin yasamlarinin büyük çogunlugunu evde bilgisayar basinda cips benzeri gidalari tüketerek geçirmesi, kapali yasam kosullarinda hareketliligi artan kimi çocuklarin ‘Hiperaktivite Sendromu’ tanisiyla tedavi edilmesi, gelisebilecek obezite sikligi açisindan kaygi verici düsünceler dogurmaktadir.”

Çocuklarinin sagligini düsünen ailelerin, yasam tarzlarini degistirmeleri gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Karsidag, çocuklarin sabah kahvaltisini yaparak evden çikmasinin önemine isaret etti.

Özellikle sebze yemeklerinin yapilmasini tavsiye eden Prof. Dr. Karsidag, ögün öncesinde kraker, cips gibi seylerin yenmemesini önerdi.

Prof. Dr. Karsidag, ailelere, çocuklarini hafta sonlarinda yesil alanlara götürerek hareket etmelerini saglamalari tavsiyesinde bulundu.

HIPERAKTIF ÇOCUKLAR

Hiperaktif çocuklara son yillarda daha çok rastlandigina dikkati çeken Prof. Dr. Karsidag, uzmanlar arasinda hiperaktivitenin önceki yillarda bu kadar sik görülüp görülmediginin de tartisilmaya baslandigini söyledi.

Hareketliligin çocuklar için bir sans oldugunu ifade eden Prof. Dr. Karsidag, söyle devam etti: “Hiperaktif çocuklarin hareketsiz bir kenara oturtulan çocuklar haline getirilmesini metabolik olarak dogru bulmuyorum. Bu çocuklarin hareketleri çok da fazla kisitlanmamali, biraz hareketli olarak kendi hallerine birakilmalilar. Oysa ki biz bu çocuklari çesitli sakinlestiricilerle tedavi etmeye çalisiyoruz. Böylece obezite riskleri de artiyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası