Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk çocuklari sismanliyor

Son yillarda Türkiye’de “orta-alt sinif Amerikan yasam tarzinin” yayginlastigi vurgulandi.

Artan Amerikan tarzi yasamin sonucunda çocukluk çagi obeziteleri ile daha sik karsilastiklarini belirten Istanbul Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karsidag, “simdiye kadar görmedigimiz kolesterol ve yüksek tansiyon degerlerine rastliyoruz” dedi.

Çocuklarin su yerine kola tükettiklerini ve güne neredeyse hamburger yiyerek basladiklarina dikkati çeken Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Diyabet Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Karsidag, bu yasam tarzinin tip 2 diyabetin erken yaslarda ortaya çikmasina neden oldugunu anlatti.

Prof. Dr. Karsidag, sunlari söyledi: “Özellikle büyük sehirlerde çocuklarin okula servisle gidip gelmesi, hamburger, pizza, kola tarzi gidalarla beslenmenin yayginlasmasi, çocuklarin yasamlarinin büyük çogunlugunu evde bilgisayar basinda cips benzeri gidalari tüketerek geçirmesi, kapali yasam kosullarinda hareketliligi artan kimi çocuklarin ‘Hiperaktivite Sendromu’ tanisiyla tedavi edilmesi, gelisebilecek obezite sikligi açisindan kaygi verici düsünceler dogurmaktadir.”

Çocuklarinin sagligini düsünen ailelerin, yasam tarzlarini degistirmeleri gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Karsidag, çocuklarin sabah kahvaltisini yaparak evden çikmasinin önemine isaret etti.

Özellikle sebze yemeklerinin yapilmasini tavsiye eden Prof. Dr. Karsidag, ögün öncesinde kraker, cips gibi seylerin yenmemesini önerdi.

Prof. Dr. Karsidag, ailelere, çocuklarini hafta sonlarinda yesil alanlara götürerek hareket etmelerini saglamalari tavsiyesinde bulundu.

HIPERAKTIF ÇOCUKLAR

Hiperaktif çocuklara son yillarda daha çok rastlandigina dikkati çeken Prof. Dr. Karsidag, uzmanlar arasinda hiperaktivitenin önceki yillarda bu kadar sik görülüp görülmediginin de tartisilmaya baslandigini söyledi.

Hareketliligin çocuklar için bir sans oldugunu ifade eden Prof. Dr. Karsidag, söyle devam etti: “Hiperaktif çocuklarin hareketsiz bir kenara oturtulan çocuklar haline getirilmesini metabolik olarak dogru bulmuyorum. Bu çocuklarin hareketleri çok da fazla kisitlanmamali, biraz hareketli olarak kendi hallerine birakilmalilar. Oysa ki biz bu çocuklari çesitli sakinlestiricilerle tedavi etmeye çalisiyoruz. Böylece obezite riskleri de artiyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası