Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gizli küf, yavas yavas öldürüyor

Rutubet nedeniyle gidalarda olusabilen toksinlerin bagisiklik sistemini çökerterek yavas yavas öldürdügü bildirildi.

Hububat, pirinç ve findik gibi birçok gidada küflenmeyi baslatan bakteriler, aflotoksin denilen çok zararli bir zehiri olusturuyor. Etkilerini aninda belli etmeyen aflotoksin, vücudun bagisiklik sistemini çökerterek, birçok iç organin yani sira karacigerde önemli tahribata neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Halis Oguz, bir grup bilim adami ile küflenmelerin neden oldugu saglik riskleri hakkinda hayvanlar üzerinde deney ve arastirmalar yapiyor. Halen süren arastirmalarla, bilim dünyasinda çokça tartisilan gida küflenmelerinin neden ve sonuçlarina iliskin veriler elde ettiklerini anlatan Oguz, karbonhidrat ve yag orani bakimindan zengin bugday ile misir gibi hububatlarin yani sira ayçiçegi, pirinç, findik ve yer fistigi gibi ürünlerde yagmurlu hasat dönemi ve nemli ortamlarda muhafaza yapilmasinin, saglik açisindan dogurdugu sonuçlarin çok ciddi oldugunu kaydetti. Bütün bu faktörlerle birlikte depolardaki ani isi degisiminin de küflenmeyi baslatarak bakterilerin aflotoksin denilen çok zararli bir zehrin olusmasina neden oldugunu bildiren Oguz, “Daha sonra bu gidalar mekanik olarak karistirildiginda, küfün görünen izleri yok oluyor. Ancak, ekmek, makarna, bisküvi ve benzeri mamullere dönüsen gida ürünlerindeki zehrin, isi nedeniyle üçte biri etkisiz hale gelse de vücut üzerindeki zarari yavas yavas, fakat öldürücü oluyor” dedi.

“RISKLERI BILINMIYOR”

Oguz, kalite belgesi olmayan ürünlerde aflotoksin kontrolü yapilmadigi ve küfün zararli etkileri vücutta zamanla kendi gösterdigi için toplumda bu tür saglik risklerinin fazlaca bilinmedigini ve dikkati çekmedigini belirterek, söyle konustu:

“Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve diger çevrelerce yapilan arastirmalar da tahila dayali beslenme aliskanligi olan, nemli ülkelerde tespit edilen karaciger kanseri ile gidalardaki aflotoksin arasinda pozitif bir iliski oldugunu göstermistir. Bu madde, diger hayvansal ürünlerdeki zehirlenmeler gibi etkilerini aninda belli etmiyor. Antikorlari öldüren bu madde, vücudun bagisiklik sistemini çökerterek, bu tür gidalarla beslenen insanlarin daha çabuk enfeksiyonlara yakalanmasini sagliyor. Birçok iç organin yani sira karacigerde önemli tahribata neden olan gizli küf içeren mamuller, siroz, kanser gibi ölümcül hastaliklara davetiye çikariyor.”

Gida hammaddelerinin arti 20 derecenin altinda bir sicaklikta ve kuru ortamlarda korunmasinin sart oldugunu dile getiren Oguz, tüketicilerinin bur tür gidalarda meydana gelebilecek risklerden korunmak için kalite belgesi bulunan, güvenilir markalari tercih etmesinin gerektigini kaydetti. Oguz, hamilelerde aflotoksinin özellikle gebeligin ilk üç ayinda bebekte sakatliklara neden olabilecek ölçüde etkiler dogurabilecegini de vurguladi.

ÇÖZÜM ARANIYOR

Küf nedeniyle içinde bu toksinlerin olustugu yemleri yiyen hayvanlarin et, süt ve yumurtasinin da insanlara ayni zararlari verdigini anlatan Oguz, “Hayvanlar üzerinde yaptigimiz deneylerde, beyaz kil ile ekmek mayasinin hücre duvarinda bulunan bir maddenin zehrin etkilerini yok ettigini belirledik. Bu maddeler zehrin bagirsakta kalarak, daha sonra kana karismadan disari atilmasini sagliyor” dedi.

Olasi saglik risklerinin önüne geçilmesi için halen devam eden arastirmalarda elde edilen bulgularin olgunlastirilmasina çalistiklarini ifade eden Oguz, arastirmanin ilerleyen asamalarinda, küfle gidalara karisan aflotoksinin insan üzerindeki etkilerinin yok edilmesi için belirlenecek yöntemleri standardize etmek istediklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası