Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Kanserde Tani ve Tedavi”

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan , “1-7 Nisan Kanser Haftasi” etkinlikleri kapsaminda, Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Adana Subesi’nce düzenlenen “Kanserde Tani ve Tedavi” konulu panelde, rahim agzi kanserinin özellikle gelismemis ve gelismekte olan ülkelerde yayginlasmaya basladigini belirtti.

Hastaligin önlenmesinde bireysel girisimlerin yani sira kurumlar arasi isbirligi ve devlet katkisinin büyük önem tasidigini ifade eden Ayhan, saglik kuruluslarinca rahatsizligi olsun olmasin tüm kadinlarin belirli zamanlarda testten geçirilmesi gerektigini ifade etti. Rahim agzi kanserinde prezervatif kullanimi, cinsel iliskiye erken baslanmamasi ve hijyen kosullara önem vermenin bireysel tedbirler olacagina dikkat çeken Ayhan, söyle devam etti: “Gelismis ülkelerde 100 binde 4-5 olan rahim agzi kanseri görülme sikligi Türkiye’de binde 50 civarinda. Tüm gelismemis ve gelismekte olan ülkelerde de bu hastalik kadinlarda en sik görülen kanser türleri arasinda yer aliyor. Gerekli tedavi yapildiginda yüzde 100 basari saglanabilmektedir.”

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Serap Hastürk ise “Akciger kanserinde erken tani ve korunma” konulu konusmasinda, “Akciger kanserlerinin yüzde 90’indan sigara sorumlu. Hiç sigara içmeyen insanin bu hastaliga yakalanma riski yüzde 1 olmasina ragmen, sigara içenlerde bu oran 30 kat artmaktadir” dedi. Hastürk, genel sagliga olumsuz etkilerinin sürekli anlatilmasina ragmen sigara içiminin önlenemedigini ve baslama yasinin da 12-13’e kadar indigini söyledi. Ç.Ü. Tip Fakültesi ögrencileri arasinda yapilan bir arastirma sonuçlarinin da sigaranin zararlari konusunda gençlerin yeterince bilgi sahibi olunmadigini ortaya çikardigini ifade eden Hastürk, sunlari kaydetti: “Birinci sinif ögrencilerinde sigara içme orani yüzde 7.5 olmasina ragmen, son sinif ögrencilerinde bu oran yüzde 42’ye çikiyor. Ilerdeki meslek hayatlarinda insanlari sagliklarini koruma konusunda yönlendirecek olan tip ögrencilerimizde sigara içme oraninin yüksekligini endise verici görüyoruz.”

Hastürk, sigaraya bir kez baslandiginda birakma olasiliginin yüzde 15-20 oldugunu, bu nedenle hiç baslanmamasi için egitime agirlik verilmesi ve ailelerin de yönlendirici olmalari gerektigini ifade etti.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Zühtü Tansug da ortalama yasam süresinin uzamasi ile birlikte “prostat kanseri”nin erkeklerin korkulu rüyasi haline geldigini belirterek, bu hastaligin erken tani ile önlenebilecegini söyledi.

Tansug, ilerde ortalama yasam süresinin artmasina paralel olarak prostat kanseri sikayetlerinin de artacaginin tahmin edildigini belirterek, özellikle 45-50 yas sonrasinda tüm erkeklerin saglik taramasindan geçmesi gerektigini kaydetti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası