Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Kanserde Tani ve Tedavi”

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan , “1-7 Nisan Kanser Haftasi” etkinlikleri kapsaminda, Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Adana Subesi’nce düzenlenen “Kanserde Tani ve Tedavi” konulu panelde, rahim agzi kanserinin özellikle gelismemis ve gelismekte olan ülkelerde yayginlasmaya basladigini belirtti.

Hastaligin önlenmesinde bireysel girisimlerin yani sira kurumlar arasi isbirligi ve devlet katkisinin büyük önem tasidigini ifade eden Ayhan, saglik kuruluslarinca rahatsizligi olsun olmasin tüm kadinlarin belirli zamanlarda testten geçirilmesi gerektigini ifade etti. Rahim agzi kanserinde prezervatif kullanimi, cinsel iliskiye erken baslanmamasi ve hijyen kosullara önem vermenin bireysel tedbirler olacagina dikkat çeken Ayhan, söyle devam etti: “Gelismis ülkelerde 100 binde 4-5 olan rahim agzi kanseri görülme sikligi Türkiye’de binde 50 civarinda. Tüm gelismemis ve gelismekte olan ülkelerde de bu hastalik kadinlarda en sik görülen kanser türleri arasinda yer aliyor. Gerekli tedavi yapildiginda yüzde 100 basari saglanabilmektedir.”

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Serap Hastürk ise “Akciger kanserinde erken tani ve korunma” konulu konusmasinda, “Akciger kanserlerinin yüzde 90’indan sigara sorumlu. Hiç sigara içmeyen insanin bu hastaliga yakalanma riski yüzde 1 olmasina ragmen, sigara içenlerde bu oran 30 kat artmaktadir” dedi. Hastürk, genel sagliga olumsuz etkilerinin sürekli anlatilmasina ragmen sigara içiminin önlenemedigini ve baslama yasinin da 12-13’e kadar indigini söyledi. Ç.Ü. Tip Fakültesi ögrencileri arasinda yapilan bir arastirma sonuçlarinin da sigaranin zararlari konusunda gençlerin yeterince bilgi sahibi olunmadigini ortaya çikardigini ifade eden Hastürk, sunlari kaydetti: “Birinci sinif ögrencilerinde sigara içme orani yüzde 7.5 olmasina ragmen, son sinif ögrencilerinde bu oran yüzde 42’ye çikiyor. Ilerdeki meslek hayatlarinda insanlari sagliklarini koruma konusunda yönlendirecek olan tip ögrencilerimizde sigara içme oraninin yüksekligini endise verici görüyoruz.”

Hastürk, sigaraya bir kez baslandiginda birakma olasiliginin yüzde 15-20 oldugunu, bu nedenle hiç baslanmamasi için egitime agirlik verilmesi ve ailelerin de yönlendirici olmalari gerektigini ifade etti.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Zühtü Tansug da ortalama yasam süresinin uzamasi ile birlikte “prostat kanseri”nin erkeklerin korkulu rüyasi haline geldigini belirterek, bu hastaligin erken tani ile önlenebilecegini söyledi.

Tansug, ilerde ortalama yasam süresinin artmasina paralel olarak prostat kanseri sikayetlerinin de artacaginin tahmin edildigini belirterek, özellikle 45-50 yas sonrasinda tüm erkeklerin saglik taramasindan geçmesi gerektigini kaydetti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası