Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polen mevsiminde dikkatli olun

Alerjik yatkinligi olanlarin, özellikle bu ay çok etkili olan kavak polenlerine karsi daha dikkatli olmalari gerekiyor.

Uzmanlar, alerjik yatkinligi olanlara su önerilerde bulunuyor: Evlerini sabah saatlerinde havalandirin ve mümkünse polen yayan bitkilerin bol oldugu yerlerde bulunmayin. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanin. Evlerde büyük yaprakli ve çiçeksiz bitkileri tercih edin. Bunlarin yani sira doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve asilar da polene karsi etkili oluyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Inci Gülmez, polene bagli olarak ortaya çikan alerjilerin hapsirik, burun akintisi, kulaklarda ve damaklarda kasintilar gibi rahatsizliklara neden oldugunu, bunun sonucunda büyük oranda isgücü kayiplari yasandigini belirtti. Bitkilerin havaya yaydigi polen miktarinin bu mevsimde daha da arttigina ve kavak polenlerinin bu ay çok etkili olduguna dikkati çeken Gülmez, su bilgileri verdi:

“Polen, alerjik yatkinligi olan insanlarda alerjik rhinit, astim ve halk arasinda dabaz olarak bilinen ürtikere neden olmaktadir. Bu nedenle polene karsi alerjik yatkinligi olan insanlarin bu aylarda önlem almalari gerekmektedir. Polenin yol açtigi rahatsizliklar nedeniyle insanlar bazen yataga mahkum olabilmekte ve isgücü kayiplari meydana gelmektedir. Dünyada polene karsi alerjik yatkinligi olanlarin orani yüzde 30’dur. Bu oran, polenin yol açtigi isgücü kayiplarinin önemini ortaya koymaktadir.”

SABAH SAATLERINE DIKKAT

Havadaki polen oraninin bahar aylarinda ve özellikle sabah saatlerinde yogunlastigini belirten Gülmez, polene karsi alinabilecek önlemleri de söyle özetledi:

“Alerjik yatkinligi olan insanlar, evlerini sabah saatlerinde (polenler yogun oldugu için) havalandirmamalidir. Bu kisiler, mümkünse sabah saatlerinde polen yayan bitkilerin bol oldugu yerlerde bulunmamalidir. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanilmalidir. Bu kisiler evlerinde bitki bulundurmamali veya büyük yaprakli ve çiçeksiz bitkileri tercih etmelidirler. Bunlarin yani sira doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve asilar da polene karsi etkili olabilmektedir.”

HER BÖLGEDE YOGUNLUK FARKLI

En fazla miktarda poleni pitrak, papatya, altinbasak, yulaf, arpa, misir ve bugday gibi bitkilerle kavak ve sögüt gibi agaçlarin yaydigini kaydeden Gülmez, polen yayan bitkilerin bölgelere göre farklilik gösterdigini ve buna göre her bölge için ayri polen haritasi olusturuldugunu, Türkiye’de polene bagli alerjik rahatsizliklarin daha çok büyüksehirlerde, deniz kenarlarinda, endüstri bölgelerinde ve düsük sosyo-ekonomik kosullarda görüldügünü ifade etti.

Öte yandan, Kayseri Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskani Hüseyin Uludag, geçen yil Il Saglik Kurulu kararinca yerlesim yerlerinde sagliga zararli oldugu gerekçesiyle kesim çagina gelmis kavak agaçlarinin kesildigini hatirlatarak, vatandaslara kavak ve sögüt gibi agaçlari yerlesim yerleri disina dikmeleri konusunda uyardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası