Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polen mevsiminde dikkatli olun

Alerjik yatkinligi olanlarin, özellikle bu ay çok etkili olan kavak polenlerine karsi daha dikkatli olmalari gerekiyor.

Uzmanlar, alerjik yatkinligi olanlara su önerilerde bulunuyor: Evlerini sabah saatlerinde havalandirin ve mümkünse polen yayan bitkilerin bol oldugu yerlerde bulunmayin. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanin. Evlerde büyük yaprakli ve çiçeksiz bitkileri tercih edin. Bunlarin yani sira doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve asilar da polene karsi etkili oluyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Inci Gülmez, polene bagli olarak ortaya çikan alerjilerin hapsirik, burun akintisi, kulaklarda ve damaklarda kasintilar gibi rahatsizliklara neden oldugunu, bunun sonucunda büyük oranda isgücü kayiplari yasandigini belirtti. Bitkilerin havaya yaydigi polen miktarinin bu mevsimde daha da arttigina ve kavak polenlerinin bu ay çok etkili olduguna dikkati çeken Gülmez, su bilgileri verdi:

“Polen, alerjik yatkinligi olan insanlarda alerjik rhinit, astim ve halk arasinda dabaz olarak bilinen ürtikere neden olmaktadir. Bu nedenle polene karsi alerjik yatkinligi olan insanlarin bu aylarda önlem almalari gerekmektedir. Polenin yol açtigi rahatsizliklar nedeniyle insanlar bazen yataga mahkum olabilmekte ve isgücü kayiplari meydana gelmektedir. Dünyada polene karsi alerjik yatkinligi olanlarin orani yüzde 30’dur. Bu oran, polenin yol açtigi isgücü kayiplarinin önemini ortaya koymaktadir.”

SABAH SAATLERINE DIKKAT

Havadaki polen oraninin bahar aylarinda ve özellikle sabah saatlerinde yogunlastigini belirten Gülmez, polene karsi alinabilecek önlemleri de söyle özetledi:

“Alerjik yatkinligi olan insanlar, evlerini sabah saatlerinde (polenler yogun oldugu için) havalandirmamalidir. Bu kisiler, mümkünse sabah saatlerinde polen yayan bitkilerin bol oldugu yerlerde bulunmamalidir. Ciddi alerjik vakalarda maske kullanilmalidir. Bu kisiler evlerinde bitki bulundurmamali veya büyük yaprakli ve çiçeksiz bitkileri tercih etmelidirler. Bunlarin yani sira doktor kontrolünde antialerjik ilaçlar ve asilar da polene karsi etkili olabilmektedir.”

HER BÖLGEDE YOGUNLUK FARKLI

En fazla miktarda poleni pitrak, papatya, altinbasak, yulaf, arpa, misir ve bugday gibi bitkilerle kavak ve sögüt gibi agaçlarin yaydigini kaydeden Gülmez, polen yayan bitkilerin bölgelere göre farklilik gösterdigini ve buna göre her bölge için ayri polen haritasi olusturuldugunu, Türkiye’de polene bagli alerjik rahatsizliklarin daha çok büyüksehirlerde, deniz kenarlarinda, endüstri bölgelerinde ve düsük sosyo-ekonomik kosullarda görüldügünü ifade etti.

Öte yandan, Kayseri Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskani Hüseyin Uludag, geçen yil Il Saglik Kurulu kararinca yerlesim yerlerinde sagliga zararli oldugu gerekçesiyle kesim çagina gelmis kavak agaçlarinin kesildigini hatirlatarak, vatandaslara kavak ve sögüt gibi agaçlari yerlesim yerleri disina dikmeleri konusunda uyardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası