Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Buzdolabina renkli poset koymayin’

Atik plastik maddelerden üretilen siyah ve renkli posetler, buzdolabinda kötü kokuya neden oluyor.

Kimyasal madde oranlari iyi ayarlanmamis naylon-plastik karisimi posetlerin içeriginde bulunan psikrofil tipi bakterilerin hastalik yapici özelligi yok. Ancak, çesitli gida maddeleri ile farkli sekilerde tepkimeye giren bakteriler, gidalarin koku ve tatlarinda degisiklige neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, piyasada kullanilan renkli posetlerin büyük bölümünün, toplama ve kalitesiz atik plastiklerin eritilmesiyle üretildigini, bu nedenle alisveris posetlerinin sadece tasima amaçli olarak kullanilmasi gerektigini vurguladi. Durak, söz konusu posetlerin, buzdolabina konulmasi durumunda, kötü koku olusmasina neden oldugu gibi buzdolabindaki tüm gida maddelerinin kokusunda ve tadinda da bozulmaya yol açtigi vurguladi. Bu posetlerin üretiminde seffaf rengin olusturulamadigi, üretici firmalarin da bu tip hammadde ile üretilen posetleri siyah ve renkli olarak üretmek zorunda kaldigini anlatan Durak, sunlari kaydetti:

“Kimyasal madde oranlari iyi ayarlanmamis naylon-plastik karisimi posetlerin içeriginde, psikrofil tipi bakteriler bulunur. Dogrudan hastalik yapici özelligi olmayan bu bakterilerin en büyük özelligi eksi 8 ile arti 15 derece arasinda kolayca yasayabilmeleridir. Bu nedenle buzdolaplari içinde, çesitli gida maddeleri ile farkli sekillerde tepkimeye giren bakteriler, dolap içinde kötü koku olustururlar. Olusan kötü koku ise diger gida maddelerine de sinerek, gidalarin koku ve tatlarinda önemli degisiklige neden olur.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası