Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çinko eksikligi ciddi saglik sorunu

Vücutta çinko yetersizliginin, büyüme ve cinsel yönden olgunlasma geriligine neden oldugu bildirildi

Depolanmadigi için düzenli olarak alinmasi gereken çinko, beyaz ve kirmizi et, bazi baklagiller, kepekli tahillar ve kuruyemislerin çogunda bulunuyor.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ismail Sait Dogan, vücudun yaklasik 2-3 gram çinko içerdigini, depolanmadigi için çinkonun düzenli olarak alinmasi gerektigini belirtti. Günümüzde çinko eksikligi riskinin önceki yillara göre daha fazla oldugunu anlatan Dogan, çinkonun büyümede, hücrelerin bölünmesinde, testislerde, yumurtaliklarda ve karacigerde önemli rol oynadigini ifade etti.

Çinko yetersizliginin, ciddi büyüme ve cinsi olgunlasma geriligine neden olduguna dikkati çeken Dogan, “Kötü ve zayif gelisme, istahsizlik, yaralarin geç iyilesmesi, saç dökülmesi, tat ve koku alma eksikliginiz varsa, çinko yetersizligi söz konusu olabilir. Çinko yetersizligi, bagisiklik sistemini de olumsuz etkilemektedir. Sindirim sisteminde enfeksiyona neden olabilir” diye konustu.

DOZUNDA ALINMAYAN ÇINKO DA ZARARLI

Beyaz ve kirmizi et, bazi baklagiller, kepekli tahillar ve kuruyemislerin çogunun çinko bakimindan zengin olduguna deginen Doç. Dr. Dogan, söyle devam etti:

“Çinko için referans besin alim degeri, günde yetiskin kadinlarda 7, yetiskin erkeklerde ise 9.5 miligramdir. Gereginden fazla alinan çinko, toksik etki gösterir ve vücutta diger minerallerin metabolizmasini olumsuz yönde etkileyebilir. Günlük izin verilen dozun birkaç miligram üzerinde alinmasi, kalp hastalarinin zarar görmesine, ates, kusma, ishal, bas dönmesi ve kansizliga neden olur. Daha yüksek dozlar ise kolesterol metabolizmasini degistirir, damar tikanikligini artirir, böbreklerin iflasina yol açar.”

Doç. Dr. Dogan, çinko takviyesi yapilacaksa, kesinlikle uzman tavsiyesi alinmasi gerektigini, gidalara ilave edilecekse, dozun etkisinin, deneysel ve klinik çalismalar yapildiktan sonra gerçeklestirilmesi gerektigini dile getirdi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası