Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Su depolarini 6 ayda bir temizleyin’

Temizlenmeyen su depolarinda bulunan fare ve böcek ölülerinin, veba, tifüs ve dizanteri gibi çok sayida tehlikeli hastaliga neden olabilecegi bildirildi.

6 ayda bir, düzenli temizlenmeyen depolarda olusan organik tortularda suda üreyebilen ve oldukça tehlikeli olan Pseudomonas hizli çogaliyor. Bu mikroorganizma, mide ve bagirsak rahatsizliklarinin yani sira vücuda dagilmasi durumunda orta kulak iltihabina kadar çok sayida hastaliga yol açabiliyor.

Konya Su ve Kanalizasyon Idaresi (KOSKI) Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, havalarin isinmasi ile birlikte su depolarinin mutlak temizlenmesi gerektigini belirterek, Konya il merkezinde bulunan okullara giderek ücretsiz dezenfeksiyon çalismasi yaptiklarini söyledi. Su depolari konusunda bazi kisilerin çok bilinçli olmasina karsin çok sayida site ya da apartman sakinlerinin konuya asiri duyarsiz kaldigini belirten Yüzügüldü, temizleme çalismalari kapsaminda bir çok su deposu içinde fare ve böcek ölüsü ile karsilastiklarini bildirdi.

TEMIZLEME PAHALI DEGIL

Yüzügüldü, bu durumun insan sagligi açisindan son derece tehlikeli oldugunu vurgulayarak, “Su depolari en az 6 ayda bir mutlaka temizlenmelidir. Temizleme düsünüldügü kadar pahali olmadigi gibi KOSKI olarak 1-5 metreküp arasi depolari 20 milyon, 6-10 metreküp kapasiteli depolari ise 40 milyon liraya temizliyoruz. Site olarak ele alindiginda kisi basina düsen maliyet oldukça azaliyor” dedi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, en az 6 ayda bir temizlenmeyen depolarda su içinde bulunan organik maddelerin çökerek, organik tortular olusturdugunu söyledi. Organik tortularda suda üreyebilen ve oldukça tehlikeli olan Pseudomonas’in hizli çogaldigini vurgulayan Durak, bu mikroorganizmanin mide ve bagirsak rahatsizliklarinin yani sira vücuda dagilmasi durumunda orta kulak iltihabina kadar çok sayida hastaliga yol açacagini bildirdi. Durak, temizlenmeyen su depolarinin, içinde bulunan fare ve böcek ölülerinin veba, tifüs ve dizanteri gibi çok sayida tehlikeli hastaliga neden olabilecegini anlatarak, “Koruyucu saglik önlemleri çerçevesinde depolarin temizligine özen gösterilmelidir. Depo temizligi için az miktarda harcamadan kaçilmamalidir. Aksi takdirde sagligin bozulmasi bir yana, tedavi için harcanacak para, oldukça yüklü olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası