Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Su depolarini 6 ayda bir temizleyin’

Temizlenmeyen su depolarinda bulunan fare ve böcek ölülerinin, veba, tifüs ve dizanteri gibi çok sayida tehlikeli hastaliga neden olabilecegi bildirildi.

6 ayda bir, düzenli temizlenmeyen depolarda olusan organik tortularda suda üreyebilen ve oldukça tehlikeli olan Pseudomonas hizli çogaliyor. Bu mikroorganizma, mide ve bagirsak rahatsizliklarinin yani sira vücuda dagilmasi durumunda orta kulak iltihabina kadar çok sayida hastaliga yol açabiliyor.

Konya Su ve Kanalizasyon Idaresi (KOSKI) Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, havalarin isinmasi ile birlikte su depolarinin mutlak temizlenmesi gerektigini belirterek, Konya il merkezinde bulunan okullara giderek ücretsiz dezenfeksiyon çalismasi yaptiklarini söyledi. Su depolari konusunda bazi kisilerin çok bilinçli olmasina karsin çok sayida site ya da apartman sakinlerinin konuya asiri duyarsiz kaldigini belirten Yüzügüldü, temizleme çalismalari kapsaminda bir çok su deposu içinde fare ve böcek ölüsü ile karsilastiklarini bildirdi.

TEMIZLEME PAHALI DEGIL

Yüzügüldü, bu durumun insan sagligi açisindan son derece tehlikeli oldugunu vurgulayarak, “Su depolari en az 6 ayda bir mutlaka temizlenmelidir. Temizleme düsünüldügü kadar pahali olmadigi gibi KOSKI olarak 1-5 metreküp arasi depolari 20 milyon, 6-10 metreküp kapasiteli depolari ise 40 milyon liraya temizliyoruz. Site olarak ele alindiginda kisi basina düsen maliyet oldukça azaliyor” dedi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, en az 6 ayda bir temizlenmeyen depolarda su içinde bulunan organik maddelerin çökerek, organik tortular olusturdugunu söyledi. Organik tortularda suda üreyebilen ve oldukça tehlikeli olan Pseudomonas’in hizli çogaldigini vurgulayan Durak, bu mikroorganizmanin mide ve bagirsak rahatsizliklarinin yani sira vücuda dagilmasi durumunda orta kulak iltihabina kadar çok sayida hastaliga yol açacagini bildirdi. Durak, temizlenmeyen su depolarinin, içinde bulunan fare ve böcek ölülerinin veba, tifüs ve dizanteri gibi çok sayida tehlikeli hastaliga neden olabilecegini anlatarak, “Koruyucu saglik önlemleri çerçevesinde depolarin temizligine özen gösterilmelidir. Depo temizligi için az miktarda harcamadan kaçilmamalidir. Aksi takdirde sagligin bozulmasi bir yana, tedavi için harcanacak para, oldukça yüklü olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası