Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anemi taramasinda ürküten sonuç

Bursa’da, Uludag Üniversitesi (U.Ü) Tip Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan hemsirelerce yapilan taramada, 7-8 yas grubundaki her 2 çocuktan birinde gelisimi ve zeka düzeyini olumsuz etkileyen anemi tespit edildi.

“Hemsirelik Haftasi” etkinlikleri kapsaminda, Büyüksehir Belediyesi Yerel Gündem 21’nin katkilariyla, 7-8 yas grubundaki ögrencilerde anemi görülme sikligini tespit etmek, tedaviye yönlendirmek ve anemi hakkinda ebeveynleri bilgilendirmek amaciyla, Sehit Piyade Er Nezir Akgül Ilkögretim Okulu 1. ve 2. sinif, Anadolu Ilkögretim Okulu 1. sinif ögrencilerinden olusan 297 ögrencide anemi taramasi yapildi. Taramada, ögrencilerin yüzde 43.8’inde kandaki alyuvar oraninin normal oldugu belirlendi. Taramadan geçirilen ögrencilerin yüzde 47.9’unda hafif, yüzde 8.3’ünde ise ileri düzeyde anemi saptandi. Tarama sonuçlari, okul idaresi ve ailelere bildirildi.

Tarama ile ilgili bilgi veren Hemsire Sevginer Akin, çocuklarin gelisimi ve zeka düzeyini olumsuz etkileyen aneminin tedavisi konusunda yapilmasi gerekenlerin ailelere aktarildigini, bu ailelerin saglik kuruluslarina yönlendirildigini söyledi. Aneminin ciddi bir sorun oldugunu, ancak dogru beslenme ve zamaninda tedaviyle kolaylikla önlenebilecegini kaydeden Akin, aneminin en önemli nedeninin demir eksikligi oldugunu bildirdi.

Demir eksikliginin çocuklarda, istahsizlik, uyuklama hali, üsüme, halsizlik, bas agrisi gibi belirtilerin yani sira kilo kaybi, saç dökülmesi, hastaliklara dirençsizlik ve çabuk yorulmaya neden oldugunu ifade eden Akin, sunlari söyledi: “Demir eksikligi olan çocuklarda ayrica toprak, kum gibi maddeleri yeme istegi görülür. Çocuklarda demir eksikligi oldugunu, cilt renginden de anlayabiliriz. Bu çocuklarda cilt rengi soluktur. Cilt renginin soluklugu göz kapaklarinin içine, dudaklara, avuç içlerine, tirnak yataklarina bakilarak anlasilir. Çocuklari anemiden korumak için bebeklik döneminde mutlaka anne sütü verilmelidir. Inek sütünün demir açisindan yetersiz oldugu unutulmamalidir. Demir yönünden zengin gidalarla beslenmeye önem verilmeli. Bu gidalar, dalak, karaciger, kirmizi et, yumurta, pekmez, sebze, meyve, kabak çekirdegi ve köy ekmegidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası