Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orta kulak iltihabi tehlikesi

5 büyük sehirde yapilan arastirmaya göre 0-7 yas grubu çocuklarda görülen kulak iltihaplari isitme kaybina yol açiyor.


Türkiye'deki 0-7 yas grubu çocuklarin yüzde 43'ünde kulak agrisi görüldügü, kulak enfeksiyonlarinin ise yüzde 40'inin isitme kaybina sebep oldugu belirtildi. Orta kulak iltihabinin, antibiyotik tedavisi yeterli derecede uygulanilmadigi takdirde, duyma bozukluklarina ve ögrenme güçlüklerine yol açtigi da bildirildi.

Prof. Dr. Ülker Önes (Çapa Tip Fakültesi Pediatri Ana Bilim Dali ögretim üyesi) ve Doç. Dr. Yildiz Söylemez (Cerrahpasa Tip Fakültesi Pediatri Ana Bilim Dali ögretim üyesi) baskanliginda Istanbul, Ankara, Izmir, Adana ve Samsun il merkezleriyle, bu illerin kirsal bölgelerinde bir arastirma gerçeklestirildi. Sosyo ekonomik açidan farkli 500 annenin kaynak olusturdugu arastirmada, 0-7 yas grubundaki çocuklarin yüzde 43'ünde kulak agrisina rastlandi. Arastirma, çocuklarin yüzde 90'inin, çesitli sebeplerle, önceden orta kulak iltihabi geçirmis olduklarini ortaya koydu.

Arastirma sonuçlarina göre, çocuklarin yüzde 87'si gibi büyük çogunlugu ise, kulak agrisi veya enfeksiyonuyla karsi karsiya kaldiginda doktora götürülüyor. Yine annelerden alinan cevaplara göre, antibiyotik ilaçlar, 48 saat sonra çocugun sikayetlerini gidermeye basliyor.

Hastalik süresince istirahat etmek zorunda kalan çocuklar, okuldaki derslerinden geri kaliyor ve daha sonra sinavlarda basarisiz oluyorlar. Ayrica, orta kulak rahatsizligi, çocugun geceleri sik uyanmasina ve sabahlari okula yorgun sekilde gitmesine sebep oluyor. Okula uykusuz giden çocuk da, egitimden yeterince yararlanamiyor.

Arastirmalar, çocuklardaki orta kulak iltihabinin yetersiz ölçüde tedavi edildigini, bunun sonucu olarak da enfeksiyonun tekrarladigini gösteriyor. Antibiyotiklerle tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ise, ileride ciddi isitme kayiplarina yol açiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası