Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinir ilaci kullaniminda artis

Samsun Eczacilar Odasi Baskani Berker, bir yilda Türkiye'de 20 milyon kutu sinir ilaci kullanildigini söyledi.

Samsun Eczacilar Odasi Baskani Berker, bir yilda Türkiye'de 20 milyon kutu sinir ilaci kullanildigini söyledi.

Berker, antidepresif, antipsikotik ve trankilizan ilaçlarin son yillarda tüketiminin arttigina dikkati çekerek, bu konudaki arastirmalardan derledigi bilgilere göre 2002 yilinda bir önceki yila oranla, sinir ilaçlari kullaniminin kutu bazinda yüzde 9.1, bu ilaçlara ödenen paranin ise dolar bazinda ise yüzde 35.4 arttigini bildirdi.

Türkiye'de son yillarda yasanan ekonomik ve sosyal birtakim olumsuzluklarin, kisilerin ruh sagligini etkiledigini ifade eden Berker, antidepresif ilaçlarin tüketiminin artmasinin da bunu kanitladigini savundu. Berker, sunlari söyledi: "Geçen yilin Mart ayindan bu yilin ayni dönemine kadar geçen bir yillik sürede, Türkiye´de 20 milyon kutu sinir ilaci tüketildi. En pahali sinir ilaçlarinin kullanildigi ülkemizde bir yilda bu ilaçlara ödenen para ise 396 trilyon lira.

Psikiyatrik bozukluklarin tedavisinde kullanilan ilaçlarin endikasyonlarina göre gruplandirilmasinda, antidepresif ilaçlar arasinda bir yilda 880 bin kutu kullanilan Cipram isimli ilaç ilk sirada geliyor. Yalnizca bu ilaca ödenen para ise 41 trilyon lira." Berker, söz konusu ilaçlarin hafif depresyonlar için degil ciddi psikolojik rahatsizliklarin tedavisinde kullanildigina da isaret ederek, "Insanlarimiz, ekonomik kriz ve savas gibi ruh sagligini etkileyen birçok sorun karsisinda, sanilanin üzerinde etkilendi" diyekonustu. Söz konusu ilaçlarin ithal oldugunu ve Avrupa ülkelerinden daha pahali olarak Türkiye´de piyasaya sürüldügünü de belirten Berker, ilaçfirmalarinin satislari artirmak için yaptiklari çalismalarin da rakamlari yükselttigini öne sürdü.

BILINÇLI TÜKETIM

Samsun Ruh Sagligi Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Dr. Lütfü Uralda, "Türkiye´de antidepresan ilaçlarin tüketiminin artmasinin nedeni insanlarin bilinçlenerek, psikolojik problemlerinin tedavisi için artik doktora gidiyor olmalarindan kaynaklaniyor" dedi. Ural, sunlari söyledi: "Artik insanlarimiz, yasadiklari psikolojik problemleri alacaklari yardimla asacaklarinin bilincindeler. Bunun için önceden, yanlis anlasilir diye psikolojik sorunlari için doktora basvurmayan kisiler, artik bilinçli bir sekilde yardim almak istiyorlar. Bu da antidepresan ilaçlarin kullaniminin artmasina neden oluyor."

Iletisimin yayginlasmasinin insanlarin psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler yaptigini ileri süren Ural, sunlari kaydetti: "Stres, ekonomik kriz, savas ve savas endisesinin yani sira insanlarin ruh sagligini olumsuz etkileyen bir diger olay da iletisimin yayginlasmasi. Iletisimin yaygilasmasi insanlari, her seyinfarkinda hale getiriyor. Bizden çok uzakta yasanan bir olumsuzluk bizide etkiliyor. Artik, bütün dünya birbirinin kaderini paylasir oldu."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası