Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinir ilaci kullaniminda artis

Samsun Eczacilar Odasi Baskani Berker, bir yilda Türkiye'de 20 milyon kutu sinir ilaci kullanildigini söyledi.

Samsun Eczacilar Odasi Baskani Berker, bir yilda Türkiye'de 20 milyon kutu sinir ilaci kullanildigini söyledi.

Berker, antidepresif, antipsikotik ve trankilizan ilaçlarin son yillarda tüketiminin arttigina dikkati çekerek, bu konudaki arastirmalardan derledigi bilgilere göre 2002 yilinda bir önceki yila oranla, sinir ilaçlari kullaniminin kutu bazinda yüzde 9.1, bu ilaçlara ödenen paranin ise dolar bazinda ise yüzde 35.4 arttigini bildirdi.

Türkiye'de son yillarda yasanan ekonomik ve sosyal birtakim olumsuzluklarin, kisilerin ruh sagligini etkiledigini ifade eden Berker, antidepresif ilaçlarin tüketiminin artmasinin da bunu kanitladigini savundu. Berker, sunlari söyledi: "Geçen yilin Mart ayindan bu yilin ayni dönemine kadar geçen bir yillik sürede, Türkiye´de 20 milyon kutu sinir ilaci tüketildi. En pahali sinir ilaçlarinin kullanildigi ülkemizde bir yilda bu ilaçlara ödenen para ise 396 trilyon lira.

Psikiyatrik bozukluklarin tedavisinde kullanilan ilaçlarin endikasyonlarina göre gruplandirilmasinda, antidepresif ilaçlar arasinda bir yilda 880 bin kutu kullanilan Cipram isimli ilaç ilk sirada geliyor. Yalnizca bu ilaca ödenen para ise 41 trilyon lira." Berker, söz konusu ilaçlarin hafif depresyonlar için degil ciddi psikolojik rahatsizliklarin tedavisinde kullanildigina da isaret ederek, "Insanlarimiz, ekonomik kriz ve savas gibi ruh sagligini etkileyen birçok sorun karsisinda, sanilanin üzerinde etkilendi" diyekonustu. Söz konusu ilaçlarin ithal oldugunu ve Avrupa ülkelerinden daha pahali olarak Türkiye´de piyasaya sürüldügünü de belirten Berker, ilaçfirmalarinin satislari artirmak için yaptiklari çalismalarin da rakamlari yükselttigini öne sürdü.

BILINÇLI TÜKETIM

Samsun Ruh Sagligi Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Dr. Lütfü Uralda, "Türkiye´de antidepresan ilaçlarin tüketiminin artmasinin nedeni insanlarin bilinçlenerek, psikolojik problemlerinin tedavisi için artik doktora gidiyor olmalarindan kaynaklaniyor" dedi. Ural, sunlari söyledi: "Artik insanlarimiz, yasadiklari psikolojik problemleri alacaklari yardimla asacaklarinin bilincindeler. Bunun için önceden, yanlis anlasilir diye psikolojik sorunlari için doktora basvurmayan kisiler, artik bilinçli bir sekilde yardim almak istiyorlar. Bu da antidepresan ilaçlarin kullaniminin artmasina neden oluyor."

Iletisimin yayginlasmasinin insanlarin psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler yaptigini ileri süren Ural, sunlari kaydetti: "Stres, ekonomik kriz, savas ve savas endisesinin yani sira insanlarin ruh sagligini olumsuz etkileyen bir diger olay da iletisimin yayginlasmasi. Iletisimin yaygilasmasi insanlari, her seyinfarkinda hale getiriyor. Bizden çok uzakta yasanan bir olumsuzluk bizide etkiliyor. Artik, bütün dünya birbirinin kaderini paylasir oldu."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası