Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar ve yaz aski tetikliyor

Dogada baslayan canlanma, insanlarin duygularini da etkileyerek, asik olmaya ve duygusal iliskilere hazirliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, mevsimlerin insan davranislari üzerindeki belirleyici etkilerinin bulundugunu söyledi.

Ilkbaharda isinmaya baslayan havalarin, kis mevsimi süresince gözle görülür canliligini kaybeden dogayi tekrar harekete geçirdigini belirten Kucur, bitki ve tüm canlilarla birlikte insanlarin da bu dönemde önemli bir degisimden geçerek, adeta yeni bir baslangiç yaptigini kaydetti.

Kucur, mevsimlerin etkisinin askin yasanmasinda önemli rol oynadigini belirterek, özellikle bahar ve yaz aylarinda günes isinlarinin insanin hormonal sistemine etkilerinin askin daha yogun hissedilmesine yol açabildigini kaydetti.

Bahar ve yaz aylarinin tüm doganin canlanip, uyanmasina yol açtigi gibi duygusal bakis açisini da zenginlestirip, cesaretlendirdigini anlatan Kucur, artan sosyal etkinliklerin, kis mevsimi süresince daha çok eve kapanan insanlari yogun duygusal etkiye ve degisime de maruz biraktigini söyledi.

Yeni asklarin temellerinin daha kolay atilabildigi bu dönemde sevme ve sevilme ihtiyacini her zamankinden daha fazla hisseden bireylerin, ikili iliskilere agirlik verdigini dile getiren Kucur, bunun yani sira duygusal hareketliligin bir sonucu olarak, mantikli düsünülmeden baslanan kisa yaz asklarinin ask acilarini ve melankoliyi körükleyebilecegini de vurguladi.

Hormonal salgilar artiyor

SÜ Tip Fakültesi Endokrinoloji Anabilimdali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Kisakol, sicaklara bagli olarak vücutta yasanan hormon hareketlerinin insan davranislari üzerinde de etkili olabilecegini belirtti. Erkekte ve kadinda cinsel istegi kontrol eden testosteron hormonunun bu dönemde hareket kazandigini ve kan dolasiminin da artarak insanlari canlandirdigini kaydeden Kisakol, kadinlik hormonu olan östrojen salgisinin da kis mevsimine göre arttigini söyledi.

Kisakol, insanin cinsel dürtülerinin oldukça karmasik oldugunu, cinsel arzularin hormonlar dahil pek çok faktöre bagli olarak artabilecegini belirterek, duygularin yogunlugu, maddi sorunlar, eslerin birbirlerine anlayisli olup olmamasi ve stresin de etkili unsurlarin basinda geldigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası