Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar ve yaz aski tetikliyor

Dogada baslayan canlanma, insanlarin duygularini da etkileyerek, asik olmaya ve duygusal iliskilere hazirliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, mevsimlerin insan davranislari üzerindeki belirleyici etkilerinin bulundugunu söyledi.

Ilkbaharda isinmaya baslayan havalarin, kis mevsimi süresince gözle görülür canliligini kaybeden dogayi tekrar harekete geçirdigini belirten Kucur, bitki ve tüm canlilarla birlikte insanlarin da bu dönemde önemli bir degisimden geçerek, adeta yeni bir baslangiç yaptigini kaydetti.

Kucur, mevsimlerin etkisinin askin yasanmasinda önemli rol oynadigini belirterek, özellikle bahar ve yaz aylarinda günes isinlarinin insanin hormonal sistemine etkilerinin askin daha yogun hissedilmesine yol açabildigini kaydetti.

Bahar ve yaz aylarinin tüm doganin canlanip, uyanmasina yol açtigi gibi duygusal bakis açisini da zenginlestirip, cesaretlendirdigini anlatan Kucur, artan sosyal etkinliklerin, kis mevsimi süresince daha çok eve kapanan insanlari yogun duygusal etkiye ve degisime de maruz biraktigini söyledi.

Yeni asklarin temellerinin daha kolay atilabildigi bu dönemde sevme ve sevilme ihtiyacini her zamankinden daha fazla hisseden bireylerin, ikili iliskilere agirlik verdigini dile getiren Kucur, bunun yani sira duygusal hareketliligin bir sonucu olarak, mantikli düsünülmeden baslanan kisa yaz asklarinin ask acilarini ve melankoliyi körükleyebilecegini de vurguladi.

Hormonal salgilar artiyor

SÜ Tip Fakültesi Endokrinoloji Anabilimdali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Kisakol, sicaklara bagli olarak vücutta yasanan hormon hareketlerinin insan davranislari üzerinde de etkili olabilecegini belirtti. Erkekte ve kadinda cinsel istegi kontrol eden testosteron hormonunun bu dönemde hareket kazandigini ve kan dolasiminin da artarak insanlari canlandirdigini kaydeden Kisakol, kadinlik hormonu olan östrojen salgisinin da kis mevsimine göre arttigini söyledi.

Kisakol, insanin cinsel dürtülerinin oldukça karmasik oldugunu, cinsel arzularin hormonlar dahil pek çok faktöre bagli olarak artabilecegini belirterek, duygularin yogunlugu, maddi sorunlar, eslerin birbirlerine anlayisli olup olmamasi ve stresin de etkili unsurlarin basinda geldigini ifade etti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası