Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk çocugunun gelecegi "tombul"

Beslenme konusunda tedbir alinmadiginda Türk çocuklarinin 30 yil sonra bugünkü durumun iki kati daha daha sisman olacagini ileri sürdü.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dali'nca Prof. Dr. Abdullah Bereket baskanliginda bir ekip tarafindan 2 yildir yürütülen "Saglikli Türk Çocuklarinda Büyüme" çalismasi M.Ü.T.F. Vakfi Çiftehavuzlar Tip Merkezi'nde düzenlenen bir basin toplantisi ile açiklandi. Toplantida bir konusma yapan Prof. Dr. Abdullah Bereket, çalismanin Türk çocuklarinin fiziksel gelisimleri ile ilgili güncel durumun belirlenmesi, beslenme özellikleri ile ilgili bilgi edinilmesi ve kemik sagligi ile ilgili standartlarin belirlenmesi maksadiyla yapildigini belirtti.

Çalisma kapsaminda Istanbul'daki 3 farkli sosyoekonomik düzeydeki 11 farkli Kres, Ilkögretim Okulu ve Lise'den 4-18 yaslari arasindaki 1.400 çocukta tarama ve anket yapildigini anlatan Prof. Dr. Bereket, çalismanin 18 ayda tamamlandigini söyledi. Dogum agirliklari, genel saglik durumlari, beslenme özellikleri, anne-baba boylari gibi bilgileri ihtiva eden 21 soruluk bir anketi cevaplayan çocuklarin daha sonra muayeneleri yapildi. Elde edilen bilgiler isiginda; boy kisaligi, sismanlik (obezite), kemik zayifligi ile ilgili rakamlarin ortaya çiktigini ifade eden Prof. Dr. Abdullah Bereket, düsük gelir grubunda boy kisaliginin daha fazla görüldügünü belirtti. Yüksek gelir grubunda boy kisaliginin daha az görülmesini sebebini iyi beslenmeye baglayan Prof. Dr. Bereket, boy kisaligini hazirlayici faktörler arasinda; anne-baba boyu, dogum agirligi, sosyoekonomik durum, beslenme, hastaliklari ve hormonal eksiklerin yer aldigini kaydetti.

"Süt içme kampanyalari düzenlenmeli"

Türk çocuklarinda sismanligin gittikçe arttigini belirten Prof. Dr. Bereket, "1966-1968 yillari arasinda Olcay Neyzi tarafindan üst gelir grubunda yapilan bir çalismada 9-17 yas arasi erkek çocuklarin % 11.2'sinde görülen obezite bugün bizim yaptigimiz arastirmada 23.6 olarak karsimiza çikiyor. Bu da gösteriyor ki gelir grubu arttikça, sismanlik da artmis" diye konustu. Obezitenin fazla görüldügü ABD ortalamalarinin yakalanmis oldugunu ifade eden Prof. Dr. Bereket, "Kalp ve seker hastaliklarinda önde giden ABD rakamlarini orta ve yüksek gelir grubunda yakalamis görüyoruz. Bu trend böyle devam ettigi takdirde 30 yil sonra Türkiye'de obeziteden dolayi kalp ve seker hastaliklarinin artacagini söyleyebiliriz. Bunun önüne geçilmesi için simdiden beslenme egitimine büyük önem verilmeli. Okullarimiza beslenme egitimi ile ilgili dersler konulmali. Süt içme kampanyalari düzenlenmeli. kisacasi bu konuya ciddi bir kaynak ayrilmali" diye konustu.

Anne sütü ile beslenen çocuklarin daha az sisman olduguna deginen Prof. Dr. Abdullah Bereket, obezitede hazirlayici faktörleri ise söyle siraladi:

Ailevi aliskanliklar, hazir yiyecekler, gazli içecek tüketimi, reklamlar (tüketimi zorluyor), genetik etkiler, beslenme aliskanliklari, ekonomik sebepler, yetersiz spor, aile içi geçimsizlik. Gebelikte sigara içilmesinin bebegin düsük agirlikli dogmasina sebep oldugunu bundan dolayi da ileride bu çocuklarin sismanlik açisindan risk tasidiklarini kaydeden Prof. Dr. Abdullah Bereket, ileride saglikli ve zinde bir toplum olusturmak için gerekli adimlarin çocukluktan baslatilmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası