Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk çocugunun gelecegi "tombul"

Beslenme konusunda tedbir alinmadiginda Türk çocuklarinin 30 yil sonra bugünkü durumun iki kati daha daha sisman olacagini ileri sürdü.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dali'nca Prof. Dr. Abdullah Bereket baskanliginda bir ekip tarafindan 2 yildir yürütülen "Saglikli Türk Çocuklarinda Büyüme" çalismasi M.Ü.T.F. Vakfi Çiftehavuzlar Tip Merkezi'nde düzenlenen bir basin toplantisi ile açiklandi. Toplantida bir konusma yapan Prof. Dr. Abdullah Bereket, çalismanin Türk çocuklarinin fiziksel gelisimleri ile ilgili güncel durumun belirlenmesi, beslenme özellikleri ile ilgili bilgi edinilmesi ve kemik sagligi ile ilgili standartlarin belirlenmesi maksadiyla yapildigini belirtti.

Çalisma kapsaminda Istanbul'daki 3 farkli sosyoekonomik düzeydeki 11 farkli Kres, Ilkögretim Okulu ve Lise'den 4-18 yaslari arasindaki 1.400 çocukta tarama ve anket yapildigini anlatan Prof. Dr. Bereket, çalismanin 18 ayda tamamlandigini söyledi. Dogum agirliklari, genel saglik durumlari, beslenme özellikleri, anne-baba boylari gibi bilgileri ihtiva eden 21 soruluk bir anketi cevaplayan çocuklarin daha sonra muayeneleri yapildi. Elde edilen bilgiler isiginda; boy kisaligi, sismanlik (obezite), kemik zayifligi ile ilgili rakamlarin ortaya çiktigini ifade eden Prof. Dr. Abdullah Bereket, düsük gelir grubunda boy kisaliginin daha fazla görüldügünü belirtti. Yüksek gelir grubunda boy kisaliginin daha az görülmesini sebebini iyi beslenmeye baglayan Prof. Dr. Bereket, boy kisaligini hazirlayici faktörler arasinda; anne-baba boyu, dogum agirligi, sosyoekonomik durum, beslenme, hastaliklari ve hormonal eksiklerin yer aldigini kaydetti.

"Süt içme kampanyalari düzenlenmeli"

Türk çocuklarinda sismanligin gittikçe arttigini belirten Prof. Dr. Bereket, "1966-1968 yillari arasinda Olcay Neyzi tarafindan üst gelir grubunda yapilan bir çalismada 9-17 yas arasi erkek çocuklarin % 11.2'sinde görülen obezite bugün bizim yaptigimiz arastirmada 23.6 olarak karsimiza çikiyor. Bu da gösteriyor ki gelir grubu arttikça, sismanlik da artmis" diye konustu. Obezitenin fazla görüldügü ABD ortalamalarinin yakalanmis oldugunu ifade eden Prof. Dr. Bereket, "Kalp ve seker hastaliklarinda önde giden ABD rakamlarini orta ve yüksek gelir grubunda yakalamis görüyoruz. Bu trend böyle devam ettigi takdirde 30 yil sonra Türkiye'de obeziteden dolayi kalp ve seker hastaliklarinin artacagini söyleyebiliriz. Bunun önüne geçilmesi için simdiden beslenme egitimine büyük önem verilmeli. Okullarimiza beslenme egitimi ile ilgili dersler konulmali. Süt içme kampanyalari düzenlenmeli. kisacasi bu konuya ciddi bir kaynak ayrilmali" diye konustu.

Anne sütü ile beslenen çocuklarin daha az sisman olduguna deginen Prof. Dr. Abdullah Bereket, obezitede hazirlayici faktörleri ise söyle siraladi:

Ailevi aliskanliklar, hazir yiyecekler, gazli içecek tüketimi, reklamlar (tüketimi zorluyor), genetik etkiler, beslenme aliskanliklari, ekonomik sebepler, yetersiz spor, aile içi geçimsizlik. Gebelikte sigara içilmesinin bebegin düsük agirlikli dogmasina sebep oldugunu bundan dolayi da ileride bu çocuklarin sismanlik açisindan risk tasidiklarini kaydeden Prof. Dr. Abdullah Bereket, ileride saglikli ve zinde bir toplum olusturmak için gerekli adimlarin çocukluktan baslatilmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası