Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri terlemeden mi sikayetçisiniz?

Düzenli dus ve deodorant kullanimi hem nemi hem de hos olmayan vücut kokusunu giderir.

Çok terleyenler, ter emen ve hava dolasimina olanak taniyan keten türü dogal, hafif ve bol giysileri tercih edebilir. Suni ipek, naylon veya polyester gibi yapay iplikli kumaslardan uzak durulmasi da öneriler arasinda.

Hastarehberi.com asiri terleme sikayeti olan kisilere bunun nedenleri ve sorunu azaltma yollari ile ilgili bilgiler veriyor.

NEDENLERI

Sismanlik : Asiri kilolusunuz ve çok terliyorsunuz. Bu kadar çok kiloyu tasimak vücudunuzu zora sokar; o kadar ki, günlük faaliyetler bile asiri terlemeye yol açabilir. Kilo vermenin büyük faydasini göreceksiniz.

Menopoz : Yasiniz 38’i geçti ve adetleriniz düzensizlesti. Aniden ates bastigini ve asiri terlediginizi fark ediyorsunuz. Geceleri de ter nöbeti gelebilir. Sicak basmasi denen bu nöbetler ve gece terlemeleri menopoz açisindan tümüyle normal sayilir. Bazi kadinlar bunu kabullenir, bazilari ise mümkün olan çesitli tedavilere yönelir. Belirtilerinizi doktorunuza gittiginizde anlatin.

Hipertiroidizm : Asiri terle birlikte açiklanamaz sekilde kilo verdiniz, istahiniz artti, güçsüzlük veya titreme var. Gözleriniz çukurlasti ve/veya kalp atislariniz hizlandi. Gerektigi gibi tedavi edildigi sürece bu durum tehlikeli sayilmaz.

NE YAPABILIRSINIZ?

Ter vücut isisini düzenlemenin dogal mekanizmasidir. Bazi insanlar fazla terler. Bunlardan biriyseniz, sorunu azaltmak ve rahat etmek için pek çok sey yapabilirsiniz.

Ter emen ve hava dolasimina olanak taniyan keten türü dogal, hafif ve bol giysiler giyin. Suni ipek, naylon veya polyester gibi yapay iplikli kumaslardan uzak durun.

Ter önleyici madde içeren bir deodorant kullanin. Spreylere oranla daha etkili mum deodorant kullanin. Deodoranti kullanmadan önce iyice kurulanin; nem deodorantin etkisini azaltir. Deodorant, ayaklar, avuç içleri ve alin da dahil, vücudun terleyen her yerine uygulanabilir.

Sorunlu vücut bölgelerini (avuç içlerini) 30 dakika soguk suya batirin. Bu uygulama 3 saat terlemeyi önler. Sicak ve baharatli yiyeceklerden kaçinin.

Sigara içmeyin; alkol kullaniyorsaniz, az için; her ikisi de terlemeyi artirir.

Sorununuz ciddiyse ve bütün kendi kendine tedavi yöntemleri etkili olmazsa iyontoforezi deneyin. Bu teknikte sorunlu bölgelere hafif elektrik akimi uygulanir. Doktorunuza danisip ve bu uygulamayi isteyebilirsiniz.

ÖNLEM

Günde en az bir kere dus yapin. Bu ter sorununuzu gidermez, ama en azindan hos olmayan kokunun yok edilmesini saglar.


DIGER NEDENLER

Sicak ve nemli hava
Fiziksel zorlanma
Ates
Bunalti veya stres
Ergenlik
Ilacin yan etkisi
Alkol kullanimi
Alkol birakma
Aspirin kullanimi
Zatürree
Enfeksiyon
Kalp hastaligi
Karaciger hastaligi

ÇOCUKLAR IÇIN ÖNERILER

Çocugunuzun asiri terden sikayet eden bir ergense, ona bulug çagindaki ter bezi büyümesinin özellikle kollarin alt kisminda terleme yaptigini söyleyin. Ona bunun tümüyle normal bir sey oldugunu ve utanmasi için hiçbir neden bulunmadigini anlatin. Düzenli dus yapmak ve deodorant kullanimi hem nemi hem de hos olmayan vücut kokusunu giderir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası