Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz aylarinda günes gözlügü kullanmak sart

Göz sagliginin korunmasi amaciyla yaz aylarinda günes gözlügü kullanmanin sart oldugu ifade edildi.

Günes gözlügünün, gözleri ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarindan korurken, ayni zamanda da göz kurumasi ve toza karsi da bir siper vazifesi gördügü belirtildi. Öte yandan günes gözlüklerinin kaliteli olmamasi durumunda göze yarar degil zarar verebilecegine de dikkat çekildi.

Son yillarda atmosferin ozon tabakasinin delinmesiyle yeryüzünün kisa dalga boylu isin bombardimanina ugradigini ifade eden Marmara Üniversitesi (MÜ) Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Temel, ultraviyole ve kisa dalga boylu isinlarin, katarakt ve “maküla dejenerasyonu”na (retinanin gören noktasinda olan bir hastalik) neden olabilecegini bildirdi.

Kataraktin tedavisi oldugunu ancak kalici görme kaybina neden olan “maküla dejenerasyonu”nun tedavisinin mümkün olmadigini vurgulayan Prof. Dr. Temel, ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarinin mutlaka süzülmesi gerektigini kaydetti.

Zararli günes isinlari nedeniyle cilt hastaliklariyla birlikte göz hastaliklarinda da artis beklendigine dikkat çeken Prof. Dr. Temel, söyle devam etti: “Yaz aylarinda göz sagligini korumak için günes gözlügü kullanmak sart. Bol günesli bir iklim kusaginda yasayan insanlarin günesin zararli isinlarindan korunmalari için günes gözlügü esastir. Ultraviyole ve kisa dalga boylu isinlarin etkileri, yasli insanlarin üzerinde daha çok çabuk gerçeklesebilir. Yasli bir insan da, 3 yasindaki bir çocuk da gözlerini zararli günes isinlarindan korumak için günes gözlügü kullanmalidir. Günes gözlügü kamasma, yanma, batma kizariklik gibi yakinmalari da azaltacaktir. Günes gözlügü, gözleri ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarindan korurken, ayni zamanda göz kurumasi ve toza karsi da bir siper vazifesi görür. Özellikle rüzgarli ve tozlu havalarda, gözyasi kurumasi ve göze yabanci bir maddenin kaçmasini engelleyerek, gözleri dis etkenlere karsi korur.”

GÜNES GÖZLÜGÜ STANDARDI

Prof. Dr. Temel, günes gözlüklerinin kaliteli olmamasi durumunda göze yarar degil zarar verebilecegine dikkat çekti. Seyyar saticilarda satilan günes gözlüklerinin göz rahatsizliklarina hatta göz bozukluklarina neden olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Temel, “Gözlük satin alirken, uluslararasi standardizasyon sertifikalarina sahip olanlar tercih edilmeli. Bilinen bir üreticiden, markasi belli olan gözlüklerden alinmali. Göz sagligi tehlikeye atilarak, sirf ucuz diye kalitesiz cam ve materyalden olusan gözlüklere tenezzül edilmemeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası