Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz aylarinda günes gözlügü kullanmak sart

Göz sagliginin korunmasi amaciyla yaz aylarinda günes gözlügü kullanmanin sart oldugu ifade edildi.

Günes gözlügünün, gözleri ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarindan korurken, ayni zamanda da göz kurumasi ve toza karsi da bir siper vazifesi gördügü belirtildi. Öte yandan günes gözlüklerinin kaliteli olmamasi durumunda göze yarar degil zarar verebilecegine de dikkat çekildi.

Son yillarda atmosferin ozon tabakasinin delinmesiyle yeryüzünün kisa dalga boylu isin bombardimanina ugradigini ifade eden Marmara Üniversitesi (MÜ) Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Temel, ultraviyole ve kisa dalga boylu isinlarin, katarakt ve “maküla dejenerasyonu”na (retinanin gören noktasinda olan bir hastalik) neden olabilecegini bildirdi.

Kataraktin tedavisi oldugunu ancak kalici görme kaybina neden olan “maküla dejenerasyonu”nun tedavisinin mümkün olmadigini vurgulayan Prof. Dr. Temel, ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarinin mutlaka süzülmesi gerektigini kaydetti.

Zararli günes isinlari nedeniyle cilt hastaliklariyla birlikte göz hastaliklarinda da artis beklendigine dikkat çeken Prof. Dr. Temel, söyle devam etti: “Yaz aylarinda göz sagligini korumak için günes gözlügü kullanmak sart. Bol günesli bir iklim kusaginda yasayan insanlarin günesin zararli isinlarindan korunmalari için günes gözlügü esastir. Ultraviyole ve kisa dalga boylu isinlarin etkileri, yasli insanlarin üzerinde daha çok çabuk gerçeklesebilir. Yasli bir insan da, 3 yasindaki bir çocuk da gözlerini zararli günes isinlarindan korumak için günes gözlügü kullanmalidir. Günes gözlügü kamasma, yanma, batma kizariklik gibi yakinmalari da azaltacaktir. Günes gözlügü, gözleri ultraviyole ve kisa dalga boylu günes isinlarindan korurken, ayni zamanda göz kurumasi ve toza karsi da bir siper vazifesi görür. Özellikle rüzgarli ve tozlu havalarda, gözyasi kurumasi ve göze yabanci bir maddenin kaçmasini engelleyerek, gözleri dis etkenlere karsi korur.”

GÜNES GÖZLÜGÜ STANDARDI

Prof. Dr. Temel, günes gözlüklerinin kaliteli olmamasi durumunda göze yarar degil zarar verebilecegine dikkat çekti. Seyyar saticilarda satilan günes gözlüklerinin göz rahatsizliklarina hatta göz bozukluklarina neden olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Temel, “Gözlük satin alirken, uluslararasi standardizasyon sertifikalarina sahip olanlar tercih edilmeli. Bilinen bir üreticiden, markasi belli olan gözlüklerden alinmali. Göz sagligi tehlikeye atilarak, sirf ucuz diye kalitesiz cam ve materyalden olusan gözlüklere tenezzül edilmemeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası